Oko horusa

Oko Horusa (Oko Ra) – Egipski symbol ochronny

Symbol oka pojawia się w wielu kulturach i religiach. Mimo, że nie zawsze występuje w pozytywnym kontekście, to szczególnie znaczenie odegrał w starożytnym Egipcie, jako Oko Horusa. Jest to jeden z najważniejszych symboli tamtego okresu, który stanowił talizman ochronny, zdrowotny i oświecał umysły.

Kim był Horus ?

Horus to Egipski Bóg nieba, syn boga słońca, który uważany był za władce słońca i księżyca. Ich ruch na niebie rozumiano jako poruszającego się w okół Ziemi Boga, którego oczy zmienią położenie. Jak mówi legenda – Po długim konflikcie, Horus stoczył zaciętą walkę z Setem, o władanie krajem. W wyniku tego pojedynku Horus traci jedno oko, ale w efekcie działania bogini Hathor, odzyskuje wzrok. W ten sposób tłumaczono dlaczego jedno oko Horusa (księżyc) świeci słabiej niż te drugie (słońce). Kiedy Słońce i księżyc stawały w jednej linii na horyzoncie, uznawano ten moment za chwilowy okres ślepoty bóstwa.

Oko Horusa nosiło też nazwę Oko Udżat ( udżat, czyli “zdrowy”,”silny”), ponieważ wyłupane w walce oko zostało przez Seta poćwiartowane na drobne kawałki, a mimo to natychmiast się zrosło. Legenda mówi, że Horus podarował to oko panującemu w królestwie zmarłych ojcu, dzięki czemu odzyskał wzrok.

Oko Horusa – znaczenie i symbolika

Oko Horusa, zwane także okiem Ra to przede wszystkim symbol ochronny, który chroni nas przed złym spojrzeniem i negatywnymi wpływami innych ludzi. Dzięki temu, złe przesłanie wróci do osoby która nam tego życzy, a nam nie zostanie przekazana zła energia. Dodatkowo zazdrość lub złe uroki ze strony innych osób nie będą przez nas odczuwane. Innymi symbolami chroniącymi przed złym okiem, który wykształciły się w innych kulturach jest oko proroka oraz hamsa. Co ciekawe istnieją nawet metody na odczynianie uroków, jeśli dany talizman się nie sprawdzi.

  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

Oko Horusa używano również w celu powrotu do zdrowia i sił witalnych. Stosowany był już przez szamanów w starożytnym Egipcie, jako element leczenia i ukojenia bólu. Wierzono, że oddziaływanie oka Horusa pozwala na szybszy powrót do zdrowia osobie zmagającej się z dolegliwościami.

Oko horusa - znaczenie

Oko Ra to również symbol wszechwiedzy i świadomości. Prawe oko, czyli słońce, symbolizowało przeszłość i aktywne życie. Lewe utożsamiano z księżycem i odpowiadało za pasywność i przeszłość naszego istnienia. Oko Horusa pozwalało ludziom na znalezienie nowego sensu życia i poznanie odpowiedzi na pytanie – jak dalej żyć aby zaznać szczęścia ? Oko Ra nie wpajało nam nieprawdziwych wartości, a jedynie pozwalało dostrzec swoją prawdziwą naturę, co z reguły umożliwiało świadome życie.

Symbol oka Horusa znaleziono również w wielu grobowcach i sarkofagach. Możemy przypuszczać, że miało ono dać możliwość spoglądania na świat zmarłemu. Dodatkowo dzięki temu symbolowi miała być możliwa reinkarnacja, czyli przeistoczenie zmarłego w nowe ciało. O ciągłości życia informował także egipski symbol nieskończoności, który również odnajdujemy w grobowcach faraonów.

Oko Horusa z w matematyce

Choć wydaję się to dziwne, oko Horusa stosowano również w matematyce. Chociaż starożytni Egipcjanie potrafili doskonale liczyć, nie znali wtedy liczb. W matematyce zaczęto wykorzystywać więc wszelakie symbole. Poszczególne elementy Oka Horusa podzielona na fragmenty, które odpowiadały kolejno ułamkom 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 i 1/64. Takie zapisy wykorzystywano np. do notowania ilości towarów w magazynie.

Oko horusa w matematyce
Źródło: Wikipedia/autor: Benoît Stella alias BenduKiwi

Poszczególne elementy oka oznaczały również wszystkie zmysły człowieka. Nawiązywało to do zażywania życia w całości, wszystkimi swoimi zmysłami.

Oko Horusa, a czakra trzeciego oka

Czakra trzeciego oka

Oko Horusa mocno stymuluje do pracy czakrę trzeciego oka. To ognisko energetyczne odpowiedzialne jest za świadomość umysłu i prawidłowe interpretowanie znaków stawianych nam przez życie. Wpływając na nie, oko Ra jeszcze bardziej pozwala nam na postrzeganie świata we wszystkich jego barwach. Odblokowanie swojego trzeciego oka może być ogromnym szokiem. Z relacji wielu ludzi którzy tego doświadczyli, wynika że istnieje duża szansa na porzucenie dotychczasowego stylu życie “w pogoni za pieniędzmi”. Po doznaniu pełni świadomości nasze priorytety z pewnością ulegną zmianie.

sklep myslczlowieku
  Lapis Lazuli - właściwości, znaczenie, znak zodiaku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *