Czakra gardła

Czakra Gardła: Za co odpowiada i jak ją odblokować?

Czakra gardła, zwana również Vishuddha to piąty z siedmiu elementów naszego układu energetycznego. Kiedy wszystkie centra energetyczne są odblokowane i odpowiednio ze sobą współpracują to nasze funkcjonowanie mentalne i fizyczne jest na dużo wyższym poziomie. Zobacz więc jak dbać o czakrę gardła i diagnozować problemy w jej obrębie.

Gdzie się znajduje i na co wpływa czakra gardła?

Piąta czakra odgrywa bardzo ważną role w komunikowaniu się z drugim człowiekiem oraz wyrażaniu siebie i własnych emocji. Najistotniejszymi cechami za które odpowiada są:

 • Łatwość nawiązywania kontaktów – duża komunikatywność, sprawiająca, że znalezienie wspólnego języka nie stanowi problemu
 • Ekspresja swoich przemyśleń – czyli zdolność mówienie tego co naprawdę myślimy w taki sposób, że zostanie łatwo zrozumiane przez naszego rozmówce.
 • Komunikacja wewnętrzna – osoby z odblokowaną czarką gardła łatwiej docierają do swojego sumienia. Potrafią prowadzić wewnętrzny dialog, który ułatwia analizowanie niektórych spraw oraz zrozumienie swoich ukrytych potrzeb.
 • Kreatywność – zdolność tworzenia i znajdowania pomysłów. Łatwość odnajdowania się w każdej sytuacji.
 • Rozumienie rzeczywistości – często problemy w naszej sferze duchowej zakrzywiają nasze postrzeganie świata (np. nieuzasadniony strach lub dopatrywanie się złośliwości tam gdzie je nie ma). Odblokowanie czakry gardła gwarantuje, że widzimy życie takim jakie jest.

Jest to więc bardzo istotna czakra w kontekście naszego rozwoju duchowego, ponieważ pozwala odpowiedzieć sobie na pytanie, “co jest dla mnie naprawdę istotne i co chcę robić?

Jak widzisz, ta czakra ma zbliżone znaczenie do czakry sakralnej, która odpowiada głównie za kreatywność i odczuwanie emocji. Z tego powodu, przy problemach w tym zakresie bardzo istotna jest praca z tymi dwoma centrami energetycznymi.

Czakra gardła - umiejscowienie
Czakra gardła, jak sama nazwa wskazuje, jest umiejscowiona na wysokości gardła. Kolorem jej odpowiadającym jest niebieski.

Gdy czakra gardła jest zablokowana

Zarówno zablokowana jak i nadaktywna czakra gardła może być źródłem wielu problemów, dlatego tak istotne jest odpowiadanie wyważenie w jej działaniu. Odpowiada ona za komunikację i emocje, więc tego najczęściej dotyczą dysfunkcję w jej obrębie. Najpopularniejsze z nich:

 • Mówienie za dużo lub problemy z wypowiedziami (w zależność od rodzaju problemów w tej czakrze) – jeżeli czakra jest nadaktywna, możemy podświadomie mówić rzeczy, których nie są do końca przemyślane. Jeżeli jest zablokowana, odczuwalny jest strach przed mówieniem i ekspresja swoich uczuć jest mocno utrudniona.
 • Brak radości z życia – zazwyczaj spowodowany tym, że nawet nie wiemy co sprawi nam prawdziwą przyjemność i jaki jest nasz cel.
 • Nieśmiałość – problemy w ośrodku gardła sprawią, że zniknie nasza chęć poznawania nowych ludzi i miejsce. Staniemy się bardziej zamknięci w sobie.
 • Trudność w stworzenie związku – trudno zbliżyć się do drugiej osoby kiedy nie potrafimy pokazać prawdziwego siebie i jesteśmy mocno skryci ze swoimi emocjami.
  Tarot - co to jest i jak działa?

Co ciekawe, czakra gardła może objawiać się również w aspekcie fizycznym – najczęściej jest to ból gardła oraz ból i sztywność całej szyi.

Odblokowanie czakry gardła

Jak widzisz odblokowana czakra gardła to bardzo istotny element dla Twojego funkcjonowania, zobacz więc jak możesz z nią pracować.

1. Medytuj i uprawiaj jogę

Odblokowanie czakry gardła przez medytację

Medytacja pomagające odblokować czakrę gardła to bardzo przyjemny i skuteczny sposób. Jeśli połączymy ją z podstawami jogi, to oprócz pracy nad swoją czakrą doświadczymy przyjemnego odprężenia i zrobimy coś dobrego dla swojego ciała. Bardzo istotne jest jednak, aby na pierwszym planie były nasze myśli, a układy ciała jedynie dodatkiem. Jak najlepiej ćwiczyć:

 1. Rozluźnij się i usiądź wygodnie w pomieszczeniu gdzie czujesz się komfortowo. Staraj się aby Twój kręgosłup był prosty, przy czym oddychaj głęboko i powoli. Jeżeli Cię to dodatkowo odpręży, możesz włączyć muzykę w tle. Bardzo dobrze robi też rozciąganie odcinka szyjnego przed rozpoczęciem medytacji.
 2. Swoje myśli staraj się skierować na szyję, czyli miejscu gdzie znajduje się czakra gardła. Jeśli zamkniesz oczy to możesz uzyskać lepsze efekty.
 3. Teraz to co najistotniejsze i najtrudniejsze – wizualizacja koloru. Chociaż trudno w myślach zobaczyć dany kolor, jest to konieczne w tej technice. Staraj się jak najmocniej wyobrazić sobie niebieskie światło (niebieski to kolor czakry gardła).
 4. Teraz za pomocą wizualizacji staraj się umieścić światło wewnątrz swojej szyi i wytrzymaj tak przynajmniej kilkanaście minut. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, doświadczysz przyjemnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Możesz się rozluźnić i zakończyć seans.

2. Wpływaj na swoją psychikę

Afirmacje dla odblokowania czakry gardła

Wiesz, że powtarzając sobie coś odpowiednio długo Twój umysł zacznie to interpretować w nowy sposób i w końcu w to uwierzy? Właśnie na tej zasadzie działają afirmacje, czyli zdania mające wpłynąć na nasz umysł. Wystarczy, że w ciągu dnia kilkadziesiąt razy powtórzysz to na czym Ci zależy, a Twoje nastawienie się zmieni. W przypadku czakry gardła chcemy wpłynąć na nasz sposób wypowiadania się i pewność siebie, najlepiej więc powtarzać zdania typu:

 • Potrafię się ciekawie wypowiadać.
 • Jestem dobrym słuchaczem.
 • Potrafię odnaleźć się w każdej sytuacji.
 • Mój głos jest donośny.
 • Jestem silną, kreatywną osobą.
 • Przekazuje swoje przemyślenia z łatwością.
  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Oczywiście to tylko przykłady i możesz wymyśleć bardziej pasujące dla Ciebie.

3. Spożywaj odpowiednie produkty

Jedzenie do odblokowania czakry gardla

Pragnąc uzyskać zbalansowany układ energetyczny, nie możemy zapominać o odpowiednim odżywianiu. Praktycznie zawsze, zdrowe jedzenie będzie najbardziej odpowiednie dla naszych czakr, jednak każda z niech ma nieco inne potrzeby. W przypadku czakry gardła najlepsze produkty to:

 • Jagody – to najbardziej popularne jedzenie wspomagające ta czakrę.
 • Przyprawy– pomagają w łatwym wyrażaniu siebie, wiec są bardzo pomocne.
 • Owoce rosnące na drzewach – przyjęło się, że takie owoce symbolizują prawdę. Spożywaj więc jak najwięcej gruszek, śliwek, jabłek, itp.

4. Używaj niebieskich kamieni

Kamienie na czakrę gardła

Wprowadzanie niebieskiego koloru do naszego życia za sprawą kamieni i minerałów to również dobry sposób na pracę z piątą czakrą.

sklep myslczlowieku

Pozytywny wpływ na działanie naszych czakr mają odpowiednie minerały. Możemy je nosić przy sobie lub stosować jako element wystroju w naszym domu. W przypadku czakry gardła zadanie jest ułatwione, gdyż bardzo skuteczne będą naszyjniki, które zawsze znajdą się blisko problematycznego miejsca. Możemy używać zarówno tych w postaci surowej, jak i odpowiednio wykończonych, np. biżuteria. W przypadku czakry sakralnej odpowiednie kamienie to:

 • Akwamaryn – Znany jako “kamień odwagi”, pomocny w przełamywaniu własnych barier, wyrażaniu emocji i uczuć oraz byciem bardziej asertywnym. Ma piękny błękitny odcień.
 • Celestyn – wspomaga kreatywną ekspresję i sprawia, że nasze myśli są bardziej przejrzyste. Ma dobry wpływ na słuch i powoduje płynniejsze wypowiadanie się.
 • Kalcyt – piękny kamień szlachetny łączący w sobie błękit z zielenią. Pozytywnie wpływa na czakrę gardła, a powszechnie uważany jest za przynoszący szczęście i pomyślność.
 • Lapis-lazuli – ciemnoniebieski kamień, który harmonizuje serce i umysł. Sprzyja relacją z przyjaciółmi i ukochanymi. Pobudza organizm do dostrzeżenia w sobie piękna.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *