Czakra podstawy - jak odblokować

Czakra Podstawy – Odblokowanie, Choroby, Znaczenie

Jak zapewne wiesz, czakry to centra energetyczne zlokalizowane w różnych częściach ciała. Sama wiedza o istnieniu czakr jest jednak niewystarczająca. Musisz wiedzieć jak z nimi pracować, gdzie są i na co wpływają. Najistotniejsze jest jednak wiedzieć jak rozpoznać problem i go rozwiązać. Jak wiadomo, podstawa jest najistotniejszym elementem każdej konstrukcji, dlatego też czakra podstawy będąca pierwszą czakrą (znana też jako czakra korzenia )odgrywa ważną rolę w naszym układzie energetycznym. Z artykułu dowiesz się jak otworzyć czakrę podstawy i jakie są objawy jej zablokowania.

Co to jest czakra podstawy i za co odpowiada?

Czakra podstawy (Muladhara), znana również jako czakra korzenia, odpowiada za fundamentalne wartości dla każdego człowieka, ponieważ w dużej mierze jest odpowiedzialna za pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa. To dwie bardzo istotne kwestie w kontekście naszego codziennego życia. Prawidłowo działająca czakra korzenia zapewni poczucie stabilności oraz gwarantuje, że będziemy dostrzegać własną wartość. Wyznaczanie sobie nowych celów i stawianie im czoła przy odblokowanej czakrze podstawy przychodzi większą łatwością. Czakra podstawy napełnia nas energią i stanowi pewnego rodzaju fundament na którym możemy budować szczęśliwe życie. Jej energia sprawia również, że czujemy się dobrze na ziemi i czujemy jej wsparcie w życiu codziennym.

Ulokowanie Czakry Podstawy

Czakra Podstawy ulokowana u podstawy kręgosłupa, czyli najniżej ze wszystkich elementów układu. Cały system tworzą kolejno:

Lokalizacja czakry podstawy
Ulokowanie czakry korzenia

Symbol Czakry Podstawy

Symbol czakry Podstawy to czteropłatkowy kwiat lotosu w kolorze czerwonym. Każdy płatek symbolizuje co innego: pasję, radość, przyjemność, koncentrację.

W środku kwiatu możemy dostrzec kwadrat w którym umieszczony jest trójkąt. Kwadrat to symbol stabilności, siły i fundamentalnej energii. To podkreślenie, że to bazowy element układu na którym opierają się wszystkie inne. Odwrócony trójkąt symbolizuje ziemię i uziemioną energię.

Objawy zablokowanej Czakry Podstawy

Utrudniony lub zablokowany przepływ energii przez czakrę podstawy może bardzo mocno utrudniać nam życie. Zazwyczaj można zaobserwować tylko kilka z objawów, dlatego nawet występowanie kilku z nich powinno zwrócić naszą uwagę:

 • Brak radości z życia i pewności siebie – zamiast tego brak poczucia bezpieczeństwa i niepewność, dlatego staramy się nie podejmować kontaktów z ludźmi.
 • Ogólna bezsilność i łatwe poddawanie się.
 • Nawet podstawowe czynności przychodzą nam z wielkim trudem, a sukcesy są nam obcym doświadczeniem lub występują bardzo rzadko.
 • Stajemy się bardziej skąpi, mimo że to nie leży w naszej naturze. Mamy problemy z dzieleniem się z innymi ludźmi, nawet jeżeli coś im się należy.
 • Trudności z koncentracją i nieumiejętność panowania nad swoimi emocjami. Jeśli twoja czakra jest zablokowana, możesz czuć się też zagrożony, spanikowany lub niespokojny.
 • Słabość psychiczna i ogromy dyskomfort przy byciu w centrum zainteresowania. Dyskomfort może sprawiać nawet zasłyszana na nasz temat wzmianka od innej osoby.
  Liczby karmiczne i dług karmiczny- co to jest?

Czakra podstawy choroby

Jak pewnie się domyślasz, przedstawione powyżej objawy mogą doprowadzić do pewnych dysfunkcji i chorób na podłożu psychicznym. Szczególnie narażone są tutaj osoby ze skłonnością do depresji, które przy zablokowanej czakrze podstawy mogą mieć problemy z udźwignięciem sytuacji.

Psychiczne problemy to jednak nie wszystko, w niektórych przypadkach możemy doświadczyć również problemów z naszym zdrowiem fizycznym. Brak właściwego przepływu energii w tym ośrodku może powodować problemy z nogami, stopami, dolnym odcinkiem kręgosłupa, układem odpornościowym, narządami rozrodczymi i gruczołem prostaty. Zdarzają się również bóle kolan, rwa kulszowa, zaparcia i zaburzenia odżywiania.

 • Pod względem fizycznym problemy objawiają się bólem dolnego odcinka kręgosłupa, niski poziom energii życiowej oraz zimnymi kończynami.

Odblokowanie Czakry Podstawy – jak ją wzmocnić?

Dobrą podstawą do otwierania czakry korzenia jest analiza objawów. Jeżeli widzimy, że pewność siebie jest w naszym przypadku dużym problem, powinniśmy szukać konkretnych rozwiązań, które pomogą nam w tym obszarze. Poniżej przygotowaliśmy jednak 4 sposoby na odblokowanie czakry podstawy, które będą odpowiednie przy każdych problemach. Nie musisz praktykować wszystkich, jednak połączenie kilku technik z pewnością da najlepsze rezultaty.

Informacje na temat odblokowania wszystkich punktów energetycznych znajdziesz w naszym artykule – jak odblokować czakry?

1. Medytacja i joga dla czakry podstawy

Medytacja dla odblokowania czakry podstawy

Medytacja dla odblokowania czakry podstawy nie różni się znacząco od standardowych sposób, bardzo ważne jest jednak skupienie się na odpowiednich rejonach ciała i kolorach. Spróbuj tej prostej medytacji na odblokowanie pierwszej czakry:

 1. Usiądź wygodnie z wypiętą klatką piersiową i prostym kręgosłupem. Staraj się aby mięśnie były maksymalnie rozluźnione, w tym celu zamknij oczy i oddychaj głęboko – powietrze wciągaj powoli nosem i wypuszczaj szybko ustami.
 2. Skup swoją uwagę na miejscu gdzie ulokowana jest czakra podstawy, czyli na początku kręgosłupa w miejscu kości ogonowej. Staraj się poczuć bóle i dyskomfort towarzyszący temu miejscu.
 3. Czakrze podstawy towarzyszy kolor czerwony, dlatego staraj się skupiać na tym kolorze. Wyobrażaj sobie wirujące czerwone światło. Równocześnie staraj się umiejscowić je w okolicy kości ogonowej. Światło powoli spowoduje rozluźnienie i ciepło w okolicy czakry, którą chcemy odblokować. Dalej, już bez wizualizacji, pozostań kilka minut w początkowej pozycji.
 4. Otwórz oczy i powoli wróć do codziennych obowiązków.

2.Kamienie i minerały na czakrę postawy

Kolejnym sposobem na odblokowanie czakry podstawy są specjalne kamienie i minerały na czakry. Energia kamieni stabilizuje czakry i wyrównuje ich wibracje, co bezpośrednio przyczynia się do rozwiązania problemów w jej obrębie. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na pracę z czakrami – Możemy wykorzystać same kamienie lub biżuterie czakralną. W przypadku czakry podstawy pomocne są zazwyczaj kamienie o czerwonym zabarwieniu. Najczęściej wymienia się tutaj:

 • krwawnik,
 • rubin,
 • czerwony granat,
 • czerwony jaspis,
 • ognisty opal
 • kwarc dymny,
 • czarny onyks,
 • czarny obsydian.
  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

Zobacz naszą bransoletkę i naszyjnik (silniejsze działanie) na czakrę serca.

3. Afirmacje dla czakry podstawy

Afirmacje do otworzenia czakry korzenia

Afirmacje są kolejnym użytecznym narzędziem przy otwieraniu czakry podstawy. Są to wielokrotnie powtarzane słowa lub zdania, które mają na celu wywołać określone działanie. W tym przypadku będą to zdania, które mają dodać nam pewności siebie i sprawić, że będziemy czuli się stabilnie. Powtarzane afirmacje sprawią, że ulegniemy autosugestii i nasz stan duchowy poprawi się. Możesz powtarzać je w ciągu dnia lub po medytacji, ważne żeby dać sobie chwilę oddechu od codziennego rytuału. Poniżej przykładowe afirmacje do odblokowania czakry podstawy.

 • Jestem szczęśliwy z tego co mam
 • Czuje się zrelaksowany
 • Jestem wspierany w potrzebie
 • Otaczają mnie ludzie na których mi zależy
 • Wszechświat czuwa nade mną
 • Czuje się stabilnie
 • Jestem bezpieczny wszędzie gdzie przebywam

4. Zmiana diety

Warzywa na odblokowanie czakry podstawy

Odpowiednia dieta również pomoże odblokować czakrę podstawy. Przede wszystkim nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Należy zredukować spożycie tłuszczy, soli, słodyczy i przetworzonego jedzenia. Zalecane są natomiast warzywa, owoce i węglowodany złożone.

sklep myslczlowieku

Dodatkowo na każdą z 7 czakr pozytywnie wpływają określone produkty spożywcze. Zalecane są tutaj czerwone warzywa i owoce takie jak pomidory, papryka, fasola, truskawki czy czereśnie. Czerwone jedzenie automatycznie wpływa na czakrę podstawy z uwagi na jej połączenie z tym kolorem. Równocześnie pomocne mogą okazać się warzywa rosnące w ziemi np. ziemniaki, marchew, rzodkiew czy cebula. W pewnym sensie mają one przekazać nam energię, którą obdarowała je natura przez wzrost w glebie.

Zacznij działać

Pamiętaj, że najważniejsza jest chęć zmiany. Nie odkładaj ćwiczeń na jutro jeżeli stwierdzasz problemy z czakrą podstawy. Zacznij jak najszybciej i nie wmawiaj sobie, że nie masz na to czasu – to nieprawda. Zadbaj o swoje zdrowie duchowe a zobaczysz, że całe Twoje życie nabierze koloru.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *