Czakra splotu słonecznego

Czakra Splotu Słonecznego: Co trzeba o niej wiedzieć ?

Czakra splotu słonecznego to trzeci element naszego układu energetycznego. Czakry są bardzo istotnym elementem dla prawidłowego działania naszego organizmu zarówno pod kontem fizycznym jak i psychicznym. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o czakrze splotu.

Czakra Splotu Słonecznego – Znaczenie i lokacja

Trzecia czakra związana jest głównie z umiejętnością realnej oceny zaistniałej sytuacji oraz akceptacją samego siebie. Oznacza to, że jeżeli będziemy odpowiednio nad nią pracowali, staniemy się bardziej pewni siebie i zdolni do widzenia rzeczy takie jakie realnie są, bez sugerowania się wcześniejszymi doświadczeniami czy opinią innych.

Czakra splotu - umiejscowienie

Jak sama nazwa wskazuje, czakra splotu jest ulokowana na wysokości splotu słonecznego. Skrupulatnie przyjmuje się, że chodzi o granice górnej części brzucha i splotu.

Objawy zablokowanej Czakry Splotu Słonecznego

Zablokowanie dowolnej czakry wiąże się z konsekwencjami dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. W przypadku trzeciej czakry głównym objawem będzie brak pewności siebie. W zależności od stopnia zablokowania, możemy to odczuwać jako tylko drobne wahania przy podejmowaniu decyzji, a w skrajnych przypadkach jako blokadę przed komunikacją z drugim człowiekiem.

Takie zaburzenia mogą stanowić ogromny problem zarówno pod względem towarzyskim jak i zawodowym – wszelkie pomysły i próby działania będą hamowane przez naszą mentalność. Odpowiednia samoocena i kalkulacja jest niesamowicie istotna w kontekście rozwoju, niestety przy zablokowanej trzeciej czakrze stoi ona na bardzo niskim poziomie.

Bardzo trudno przychodzi również znoszenie otrzymywanej krytyki – nawet mała wzmianka na temat naszego działania czy wyglądu, może spowodować wycofanie i pohamowanie zapędów. Skutkuje to utratą naszej niezależności i postępowaniem według wartości innych ludzi a nie naszych własnych.

Pod względem fizycznym zablokowana czakra splotu może objawiać się poprzez
dyskomfort trawienny i problemy z pamięcią, jednak te objawy nie zawsze występują.

Czytaj też:  Bretarianizm - Czy Życie Bez Jedzenia To Mit ?

Odblokowanie Czakry Splotu

Dla odblokowania każdej z czakr stosuje się podobne praktyki – istotne są jednak szczegóły. Poniżej przedstawiamy 4 sposoby na odblokowanie czakry splotu.

1. Medytacja i joga

Czakra splotu słonecznego - odblokowanie przez medytację

Medytacja dla odblokowania czakry sakralnej nie różni się znacząco od techniki dla otworzenia pozostałych czakr, istotne jest jednak aby podczas ćwiczeń koncentrować się na odpowiednich obszarach ciała i kolorach. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące medytowania w odpowiedni sposób:

 1. Znajdź komfortowe miejsce miejsce w odosobnieniu i usiądź wygodnie – najlepiej po turecku lub w pozycji kwiat lotosu, ale możesz też klasycznie na kanapie. Postaraj się maksymalnie rozluźnić zamykając oczy i łapiąc kilka głębokich, powolnych oddechów,
 2. Skup się nie miejscu gdzie kończy się górna część brzucha a zaczyna splot słoneczny – to miejsce gdzie ulokowana jest czakra splotu. Najlepiej wizualizować sobie ten punkt w myślach,
 3. Czakra splotu jest powiązana z kolorem żółtym, dlatego należy skupiać się również na tym kolorze. Teraz wystarczy połączyć obie wizje i próbować dostrzec w wyobraźni żółte światło w miejscu ulokowania trzeciej czakry. Stosując ta technikę po paru minutach powinniśmy odczuwać przyjemne ciepło i rozluźnienie w miejscu na którym się skupiamy,
 4. Po przynajmniej kilkunastu minutach medytowania powinniśmy odczuwać widoczną poprawę nastroju i spokój.

2. Afirmacje

Odblokowanie czakry splotu - afirmacje

Przez afirmacje rozumiemy cyklicznie powtarzane wyrazy lub pełne zdania, które mają wpływać na naszą podświadomość. Owe zdania powinny przedstawiać cel który nam przyświeca. Afirmacje stosujemy często w pełni podświadomie, wmawiając sobie w myślach efekt jaki chcielibyśmy osiągnąć w danej sytuacji.

W przypadku czakry splotu słonecznego należy powtarzać zdania, które wzmocnią naszą pewność siebie i sprawią, że nasza samoocena poszybuje w górę. Poniższe afirmacje możemy powtarzać praktycznie w każdej wolnej chwili, ważne jest przy tym aby starać się jak najbardziej uwierzyć w swoje słowa i nie wypowiadać ich myśląc o czymś zupełnie innym. Oczywiście możesz tworzyć własne kombinacje zdań.

 • Jestem gotowy na sukces,
 • Mogę osiągnąć co tylko chcę,
 • Moje zdanie jest najważniejsze,
 • Opinia innych jest dla mnie nieistotna,
 • Jestem zdolnym człowiekiem
 • Ciężko pracując osiągnę co zechcę
Czytaj też:  Trzecie Oko - Zobacz jak otworzyć swój umysł

3. Zmiana diety

Dieta dla odblokowania czakry

Również to co jemy ma wpływ na funkcjonowanie naszego systemu energetycznego i odblokowanie czakr. Już samo zaprzestanie spożywania tłustych i wysokokalorycznych posiłków będzie bardzo dobrym punktem wyjścia. Dla odblokowania trzeciej czakry szczególnie istotne jest spożywanie.:

 • Żółta papryka – nawiązuje kolorem do opisywanej czakry i mocno ułatwia jej odblokowanie,
 • Rumianek i herbata rumiankowa – rumianek od zawsze jest polecany na problemy z czakrą splotu, a pod postacią herbaty sprawdzi się najlepiej,
 • Złożone węglowodany – Do pracy z czakrą splotu i realizacji swoich celów potrzeba dużo energii, dlatego węglowodany złożone będą istotnym elementem. Najlepiej dostarczać ich w postaci pełnoziarnistych produktów zbożowych.

4. Biżuteria i kamienie

Kamienie do odblokowania czakry

Kamienie również będą znakomitym ułatwieniem w próbach odblokowania czakr. Wystarczy aby odpowiednie z nich nosić przy sobie, a część z naszych problemów natychmiast zniknie. W omawianym przypadku zaleca się noszenie następujących kamieni:

 • Bursztyn – sprawdzi się tutaj wręcz idealnie, ponieważ jego działanie jest związane z jasnością umysłu i pewnością siebie. Najlepiej wybierać te w kolorach zbliżonych do żółtego,
 • Cytryn – jego potoczna nazwa to „kamień sukcesu”, ponieważ silnie wspiera nas w swoich założeniach i pozwala skupić się na celu. Sprawi również, że poczucie naszej wartości będzie stało na wyższym poziomie,
 • Żółty turmalin – żółty turmalin pozwala na pozbycie się negatywnych wspomnień i uprzedzeń. Idealnie sprawdza się gdy chcemy budować elementy naszej świadomości od nowa.

About Daniel Nurek

Daniel NurekNazywam się Danie Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Podziel się opinią