W kulturach azjatyckich mandale to symbole wykorzystywane w rytuałach religijnych od setek lat, a dzięki właściwościom uspokajającym i odprężającym usłyszał o nich cały świat. Zobacz co to dokładnie jest i jak może pomóc w Twoim życiu.
Mandala – co to ?
Mandale to symetryczne wzory stworzone na planie koła, które charakteryzują się skomplikowaną strukturą. Z mandalami spotkamy się najczęściej w buddyzmie jako element religijny, ale znalazły one również zastosowanie w innych kulturach oraz jako podmiot terapeutyczny i relaksujący.
Mandala w kulturze azjatyckiej
Mandala jest szczególnym symbolem w kulturach azjatyckich i nawiązuje zarówno do istnienie człowieka jak i wszystkiego co go otacza. Chociaż tworzą je liczne linie, kształty i kropki to całościowo budują one piękny rysunek – zwolennicy buddyzmu porównują to do chaosu, który przybiera zorganizowaną formę budując nasz świat.
Klasyczna mandala to harmonijne połączenie koła i kwadratu. Koło to wszystko co zewnętrzne (skomplikowane układy linii nawiązują do wszechświata i mają uświadamiać, że wszystko jest ze sobą połączone) , a kwadrat to wszystko co związane z człowiekiem wewnętrznie i symbolizuje duchową podróż każdego z nas w celu osiągnięcia oświecenia. Obie figury maja wspólny punkt centralny, co można rozumieć jako nierozerwalne połączenie człowieka i wszechświata.
Mandale są również wykorzystywane przy medytowaniu i już samo patrzenie na te charakterystyczne rysunki ma czynić je bardziej efektywnym. Medytacją szczególnego rodzaju jest rytuał rysowania, a następnie niszczenie mandali – symbolizuje to wyjątkową przemianę w życiu człowieka i staje się momentem jego transformacji duchowej.
Co ciekawe, taka narysowana przez “ucznia” mandala nie jest jedynie przypadkowym tworem. Dzięki latom nauki poznaje on wiedzę co symbolizuje każda linia, kształt i kolor. Finalnie, posługując się odpowiednimi zasadami projektowania tworzy spersonalizowany wzór, którego podarcie jest tak istotne.
Charakterystyczne mandale z piasku tworzone są również przez buddyjskich mnichów. Wykorzystując piasek w różnych kolorach tworzą niesamowite projekty, które nie cechują się jednak dużą wytrzymałością. Takie rozwiązanie ma symbolizować ludzkie życie – chociaż piękne to nietrwałe
Znaczenie wzorów rysowanych w mandali
Przyglądając się tradycyjnym mandalom możemy zauważyć, że niektóre ze wzorów częstą się powtarzają. Najczęściej wykorzystywane symbole to:
- okrąg z ośmioma szprychami – okrąg symbolizuje idealny wszechświat, a osiem szprych to odniesienie do Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki, czyli podstawowych zaleceń buddyzmu.
- kwiat lotosu – symbol buddyzm związany z duchowym odrodzeniem i oświeceniem umysłu.
- dzwon – symbolizuje umysł otwarty na wiedzę i poznanie nowej świadomości.
- słońce – nawiązuje do energii życiowej niesionej przez wszechświat .
- trójkąt – w zależności od swojego położenia może symbolizować działanie lub kreatywność i dążenie do samorozwoju.
Mandale w psychologi
Nieznane wcześniej zastosowanie mandali w psychologii jako pierwszy zauważył szwajcarski uczony Karl Gustaw Jung, który sam praktykował ich rysowanie każdego dnia.
Jung zauważył, że te charakterystyczne rysunki są znakomitą terapią dla najmłodszych pacjentów umożliwiając im osiągnięcie stanu głębokiego relaksu i odprężenia. Było to idealne rozwiązanie dla dzieci, których problemy były spowodowane nadmiernym stresem.
Mandale są z powodzeniem wykorzystane również w dzisiejszej psychologii, szczególnie przy pracy z dziećmi agresywnymi i nadpobudliwymi – rysowanie lub kolorowanie skomplikowanych silnie poprawia koncentracje dziecka, przez co pomaga mu zapanować nad swoimi czynami i zahamować swoją agresję.
Co ciekawe, wykorzystanie skomplikowanych rysunków innego rodzaju nie daje tak dobrych rezultatów.
Oczywiście rysowanie mandali będzie też znakomitym sposobem relaksu dla ludzi dorosłych. Liczne eksperymenty potwierdzają korzyści dla naszego zdrowia psychicznego płynące z ich rysowania:
- pomagają na znalezienie spokoju podczas ataków paniki i zdenerwowania,
- zwalczają rozkojarzenie i pozwalają skupić się na konkretnym problemie,
- rozwijają naszą twórczość i wyobraźnie,
- przyczyniają się do osiągnięcia stanu relaksu.
Jeżeli mandale narysujemy z oczyszczonym umysłem, to otrzymany wzór może być również odpowiedzią na wiele pytań ( najlepiej wziąć kilka głębokich oddechów, zamknąć oczy i posiedzieć wygodnie w ciszy przez kilka minut. Warto też zadbać o izolację od innych domowników ). To coś na zasadzie spotykanej na filmach sceny, gdzie psycholog pyta pacjenta “co widzisz na tym obrazku ?” i na tej podstawie określa jego stan psychiczny.
W podobny sposób wykorzystywana jest również mandala, gdzie użyte przez nas kolory, narysowane kształty i układy mogą być odzwierciadleniem podświadomości. Na ich podstawie specjaliści potrafią analizować nasza kondycje psychiczną.
Podobny eksperyment możesz wykonać samodzielnie i być może w otrzymanym rysunku zauważysz coś na co trzeba zwrócić uwagę lub znajdziesz źródło Twoich problemów.
Tworzenie własnej mandali
Tworząc swoją mandalę postaraj się nie analizować co jest warte narysowanie oraz jakich kolorów użyć – działaj intuicyjnie, a wtedy otrzymany obraz będzie prawdziwy.
Zacznij od narysowania okręgu i wyznaczeniu w nim środka. Teraz wystarczy poprowadzić kilka linii łączących punkty na okręgu i przechodzących przez środek. Nasza baza jest już gotowa, teraz wypełnij okrąg dowolnymi wzorami i zobacz jak wygląda odzwierciedlenie twojego umysłu.
Jeżeli nie masz ochoty na rysowanie, równie dobrze możesz wykorzystać kolorowanki. To również znakomity sposób na odprężenie i chwilę zapomnienia od codziennego życia.
Jak medytować z użyciem mandali ?
Medytacja z wykorzystaniem mandali nie jest praktykowana jedynie przez wyznawców buddyzmu. Każdy komu medytowanie pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój powinien spróbować również tego udoskonalonego sposobu.
Pierwszym krokiem będzie wybranie naszej mandali. Idealnie jeżeli byłby to rysunek stworzony przez nas samych, jednak wystarczy, że znajdziemy w internecie wzór który najbardziej do nas przemawia i cieszy nasze oko. W zależności od tego jakie obszary naszego życia chcemy poprawić, powinniśmy skupić się na mandalach w odpowiednich kolorach. Poniższa tabela przedstawia znaczenie poszczególnych kolorów.
Kolor | Znaczenie |
---|---|
zielony | zdrowie fizyczne i kondycja psychiczna |
fioletowy | duchowy spokój i skupienie |
żólty | wiedza i szczęście |
czarny | tajemniczość i dogłębne analizowanie |
czerwony | siła do działania |
pomarańczowy | intuicja i kreatywność |
niebieski | spokój wewnętrzny i skupienie |
różowy | miłość i uczucie |
Kolejny etap to zwykła medytacja, podczas której wpatrujemy się w znaleziony wcześniej obraz. Jeżeli jesteśmy odpowiednio zrelaksowani a nasze myśli są daleko od codziennych problemów, to szybko zostaniemy pochłonięci i zrelaksowani przez niepowtarzalne kształty obrazu.
Wystarczy zaledwie kilka minut takiej medytacji i aby skutecznie poprawić swoje nastawienie do świata i naładować się energią. Musisz tego spróbować !