kwiat-lotosu

Kwiat Lotosu: Znaczenie i Symbolika najważniejszej rośliny dalekiego wschodu

Kwiat lotosu to roślina która nawiązuje do duchowego odrodzenia w hinduizmie i buddyzmie, a w całej kulturze dalekiego wschodu przypisuje się jej wyjątkowe znaczenie. Na całym świecie lotos jest uznawany natomiast za symbol czystości i pokonywania trudności życiowych. Dowiedz się więcej o tej pięknej roślinie.

Wyjątkowość kwiatu lotosu

Kwiat lotosu naturalnie występuje w stawach, gdzie zapuszcza swoje korzenie głęboko w warstwie błota. Kiedy lotos kwitnie, przebija się przez błoto i brudną wodę a nad jej powierzchnią wyrastają przepiękne kwiaty.

Najbardziej fascynujący jest jednak proces aktywności lotosu w cyklu dobowym. Kwiaty są w pełni rozłożone, a ich owoce otwarte jedynie w ciągu dnia. W nocy płatki zamykają się a cały kwiat skrywa pod powierzchnią wody.

Po ponownym rozłożeniu kwiaty, odznaczają się nieskazitelną czystością i nic nie wskazuje na ich nocne przebywanie pod wodą. To wszystko dzięki właściwości nazwanej przez botaników “efektem lotosu“. Specjaliści badający budowę liści lotosu, odkryli nieznany dotąd mechanizm umożliwiający ich samooczyszczanie.

Odpowiednia struktura powierzchni liści oraz ich właściwości chemiczne powodują, że nie mogą zostać zmoczone przez wodę. Z tego powodu wszystkie zanieczyszczenia zbierające się na powierzchni liści są z łatwością usuwane przez spływające po nich krople wody, a kwiaty zawsze pozostają czyste.

Jako ciekawostko warto wiedzieć, że lotos to jedyna roślina która jest kwiatem i jednocześnie owocem. Dodatkowo kiedy płatki zamykają się w czasie nocy, zapach nie jest wyczuwalny, natomiast w ciągu dnia pachnie bardzo intensywnie. Roślinę można również spożywać, a w niektórych krajach produkuje się z niej mąkę.

Kwiat Lotosu znaczenie

Kwiat lotosu – symbol odrodzenia

Z powodu swojej wyjątkowej transformacji oraz opisanych wyżej właściwości lotos od stuleci uważany jest za symbol oświecenia, czystości, odrodzenia i naturalnego piękna. Bez względu na nasze przekonania, przekształcenie ziarna skrytego w głębokim mule w przepiękną roślinę która bez względu na panujące warunki pozostaje czysta, jest dla każdego z nas nadzieją, że cierpienie zawsze może zakończyć się czymś pięknym. oznacza to, że niezależnie od sytuacji nie należy się poddawać i czekać aż “rozkwitniemy”.

  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

W naturalnym środowisku kwiat lotosu występuje w różnych kolorach, a każdemu z nich przypisuje się dodatkowe znaczenie duchowe.

  • Biały Lotos: Symbol czystość umysłu i rozwiniętej sfery duchowej. Jest też kojarzony z Bogiem i wiarą z reguły na wykorzystywanie w ceremoniach religijnych na dalekim wschodzie.
  • Różowy Lotos: Symbolizuje perfekcję, harmonię i delikatność. W buddyzmie różowy lotos reprezentuje samego Buddę, jest więc najbardziej pożądany.
  • Niebieski Lotos: Reprezentuje podbój ducha zmysłami, czyli pewnego rodzaju zwycięstwo naszej duchowości nad innymi wartościami życia na ziemi.
  • Czerwony Lotos: W buddyzmie łączony jest z postacią jednego z bodhisattwów (istota dążąca do stanu buddy), który symbolizuje współczucie. Są również uważane za symbol miłości i podobnie jak róże w naszej kulturze, często są prezentem deklarującym uczucie do drugiej osoby.
  • Żółty Lotos: Jest oznaką osiągniętego oświecenia i zaznania wyższej świadomości duchowej.
  • Fioletowy Lotos: Symbolizuje mądrość i kreatywność. 8 płatków kwiatu lotosu symbolizuje ośmioraką ścieżkę, czyli zbiór podstawowych zaleceń buddyzmu.

Kwiat lotosu jako tatuaż i biżuteria

kwiat lotosu tatuaż znaczenie
Tatuowanie kwiatu lotosu

Omawiany lotos niesie za sobą bardzo optymistyczny przekaz, nic więc dziwnego, że jest popularnym symbolem wykorzystywanym w naszym życiu. Zrobienie tatuażu lub noszenie biżuterii z kwiatem lotosu dla wielu ludzi jest dzieleniem się informacją o przezwyciężaniu jakiś poważnych trudności życiowych. Może to oznaczać pokonanie jakieś choroby, nawrócenie religijne czy zażegnanie dawnego stylu życia. Oczywiście dla każdego człowieka przyczyny będą inne.

Lotos w buddyzmie

W buddyzmie rozkwitanie lotosu jest odzwierciedleniem naszego dojrzewania duchowego. Poprzez życie w zgodzie z cnotami buddyjskimi, podobnie jak kwiaty lotosu przebijając się przez warstwę błota i wody, możemy doznać duchowego oświecenia. Buddyści uważają również lotos za symbol wolności – jest mocno zakorzeniony w miejscu, a jednocześnie potrafi wrosnąć ponad powierzchnię wody.

Cała kultura buddyzmu jest mocno przesiąknięta motywem kwiatów lotosu. Warto zauważyć, że większość malowideł, rysunków i rzeźb przedstawiających Buddę, ukazuje go siedzącego na kwiecie lotosu. Również mantry oraz pisma święte często do niego nawiązują. Z pewnością można stwierdzić, że jest to najważniejsza roślina w tej religii.

  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

Lotos w hinduizmie

Lotos w buddyzmie

Wymowa w hinduizmie jest podobna do tej w buddyzmie. W tym przypadku tak samo wyrośnięcie ponad wodę symbolizuję osiągniecie najwyższego poziomu oświecenia. Dodatkowo, pozostający niezabrudzony otaczającą go brudną wodą i błotem kwiat lotosu, jest nawiązaniem do życia w czystości i odrzuceniu pokus.

Również w tym przypadku najważniejszy bogowie i boginie są przedstawiani w otoczeniu kwiatów lotosu. W układzie czakr występujących w hinduizmie, czakra korony odpowiedzialna za centrum duchowej świadomości, jest kojarzona z lotosem.

Lotos w Wietnamie

Wyjątkowe podejście do lotosu i jego kwiatów mają mieszkańcy Wietnamu. W tym kraju praktycznie cała kultura jest mocno przesiąknięta symbolem lotosu i jego wymową. Możemy go znaleźć nie tylko w świątyniach, ale również w praktycznie każdym domu jako obraz czy haft na obrusie. Wykorzystuje się go nawet w kuchni, gdzie z młodych kwiatów powstaje herbata o oryginalnym smaku.

Rośliny znajdziemy w większości stawów umiejscowionych w przestrzeni publicznej.

Kwiat Lotosu w jodze i medytacji

Pozycja lotosu

Kwiat lotosu to również jedna z najpopularniejszych pozycji wykorzystywanych w jodze. Poznając jogę, wiele osób ma na celu opanowanie właśnie tego układu, jednak jego prawidłowe wykonanie jest znacznie trudniejsze niż może się wydawać. Pozycja lotosu jest podobna do siadu po turecku, wymaga jednak podciągnięcia stóp na nasze uda.

sklep myslczlowieku

Dlaczego ta pozycja jest taka popularna ?

  • Sprzyja odprężeniu, relaksacji i znajdowaniu wewnętrznego spokoju. Z tego powodu jest doskonałą bazą do pracy nad własną mentalnością i rozwojem duchowym.
  • Sprawia, że nasze ciało i układ nerwowy łatwiej się w niej regenerują.
  • Rozciąga dolne partie ciała.
  • Poprawia naszą postawę i stabilność ciała.

Niektóre mudry, czyli specjalne ułożenia dłoni i palców, również zakładają pozycje które przypominają kwiat lotosu.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *