Okłady z imbiru na stawy

Okłady z imbiru na stawy – Relaksująca metoda walki z bólem

Imbir to roślina znana przede wszystkim w wykorzystywana jako przyprawa w kuchni o bardzo charakterystycznym smaku. Jednak oprócz zastosowań kulinarnych, okłady z imbiru od stuleci wykorzystuje się do zlikwidowania bólu stawów oraz zwiększenia mobilności ciała. Zobacz jak przygotować okłady z imbiru na stawy.

Imbir – naturalne lekarstwo

Imbir ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Z tego powodu uważa się, że zwiększa ogólną odporność organizmu. Dzisiaj skupimy się na jego właściwościach przeciwzapalnych i wykorzystaniu ich przez stosowanie okładów.

Imbir zawiera związki przeciwzapalne, które wykazują takie same działanie jak inhibitory COX-2. Inhibitory COX-2 to leki stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych.

W medycynie ludowej imbir jest stosowany od stuleci, szczególnie w kulturze azjatyckiej i medycynie ajurwedyjskiej. Jego zastosowanie jest dużo szersze niż kojenie bólu stawów przez okłady. Samo spożywanie imbiru poprawia nasz stan zdrowia i łagodzi objawy cukrzycy, wrzodów i infekcji bakteryjnych.

W naturalnej medycynie japońskiej uważa się, że okłady z imbiru blokują napięcia i sprawiają, że płyny ustrojowe w naszym organizmie mogą krążyć bez problemu. Z tego powodu komórki są lepiej ukrwione, a toksyny mogą zostać z łatwością usunięte z ciała.

Imbir lekarstwo na stawy

Przygotowanie okładu z imbiru

Istnieje wiele różnych wersji przygotowania wywaru na bazie imbiru, który stanowi podstawę okładu na stawy i mięśnie. Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie najprostszy możliwy wariant który przetestowałam na sabie.

Warto wiedzieć, że opisywany okład z imbiru na stawy działa również na obolałe mięśnie np. po przetrenowaniu (tzw. zakwasy).

Składniki

SkładnikIlość
Imbir1 średniej wielkości korzeń (możesz użyć również imbiru w proszku)
Cynamon2 łyżki
Szmatka1
Woda2 szklanki

Przepis

Imbir zetrzyj na tarce o średnich oczkach (może być taka jak do tarcia sera), wsyp do miseczki o dodaj do niego dwie łyżki stołowe cynamonu. Teraz zagotuj wodę i wlej do naczynia z imbirem i cynamonem. Odczekaj kilka minut aby nie poparzyć skóry i nasącz szmatkę w otrzymanym wywarze.

Całość możesz również przygotować w naczyniu na gazie, wtedy łatwiejsze będzie odgrzanie płynu i jego ponowne wykorzystanie. Cynamon nie jest konieczny, jednak potęguje on efekt rozluźnienia poprzez dodatkowe rozgrzewanie miejsca przyłożenia okładu.

Okładaj obolałe stawy i mięśnie dopóki szmatka pozostaje ciepła. Czynność powtarzaj regularnie a z pewnością z czasem odczujesz znacząca poprawę. Poniżej film (po angielsku) pokazujący przygotowanie opisanego powyżej okładu z imbiru:

Okłady z imbiru w badaniach naukowych

Na temat skuteczności Imbiru w kontekście leczenia bólu stawów przeprowadzono wiele badań. Poniżej lista niektórych z nich:

 • Rok 2000 – Badania wykazały, że ekstrakt z imbiru był tak samo skuteczny jak ibuprofen w pierwszym okresie leczenia zapalenia stawów.
 • Rok 2001 – Dawki ekstraktu z imbiru w wysokim stężeniu były skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
 • Rok 2002 – Badania na zwierzętach wykazały, że imbir zmniejsza stan zapalny, przy przyjmowaniu w dużych dawkach przez okres czterech tygodni.
 • Rok 2010 – Wykazano, że imbir jest skutecznym środkiem przeciwbólowym przy bólach mięśniowych wynikających z urazu fizycznego.
 • Rok 2015 – Ekstrakt z imbiru może łagodzić zapalenie kości i stawów kolanowych przy stosowaniu miejscowym.
 • Rok 2016 – Suplementy imbiru i jeżówki skutecznie redukują stany zapalne i ból po operacji kolana.
Imbir na ból kolana

Jedne badania z 2007 r przeanalizowałam dokładniej:

w 2007, dzięki dotacji rządu Australii, przeprowadzono badania które miały na celu sprawdzenie skuteczności okładów z imbiru w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów ( uważa się, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest główną przyczyną bólu mięśniowo-szkieletowego i niepełnosprawności w społeczeństwach ).

Wytypowano grupę dziesięciu dorosłych, którzy zmagają się ze zwyrodnieniem stawów od co najmniej roku. Na potrzeby badania uczestnicy zażywali okładów w postaci szmatki nasączonej ciepłym naparem z imbiru. Okład stosowano na dolną część kręgosłupa na wysokości nerek przez 20 minut każdego dnia. Poniżej 4 spostrzeżenia wynikających z badania:

sklep myslczlowieku
 • Uczestnicy doświadczyli ciepła rozchodzącego się po ciele, począwszy od miejsca kontaktu kompresu kończąc na stopach i głowie. Taki stan powodował przyjemne rozluźnienie, poprawiał samopoczucie i sprzyjał pozytywnym przemyśleniom.
 • Uczestnicy doświadczyli poprawienia elastyczności ciała, poprawy ogólnej mobilności, postawy i łatwiejszego oddychania.
 • Zauważono zwiększenie zakresu wykonywanych ruchów bez odczuwania dyskomfortu.
 • Większość z uczestników deklarowała większą chęć do życia

Jak widzisz badania jednoznacznie potwierdzają, że stosownie okładów z imbiru na stawy nie jest obojętne dla zdrowia. Dodatkowo zauważono kilka prawidłowości dotyczących naszego kondycji psychicznej.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

1 komentarz do “Okłady z imbiru na stawy – Relaksująca metoda walki z bólem”

 1. Przepraszam bardzo,ale nie rozumiem wskazan,aby roznego rodzaju okladow z imbiru nie stosowac u osob starszych.Os. oby wypisujace takie zalecenia ,chyba zdaja sobie sprawe,ze komu jak komu ale wlasnie osobom starszym dokucza bol stawow,czy ,zaczyna sie artretyzm nie dwudziestolatkom.Jesli tak jest naprawde to po co przekazywac takie OHY,AHY jak to imbir pozbywa te dokuczliwosci. Jozef

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *