Okłady z imbiru na stawy

Okłady z imbiru na stawy – Relaksująca metoda walki z bólem

Imbir to roślina znana przede wszystkim w wykorzystywana jako przyprawa w kuchni o bardzo charakterystycznym smaku. Jednak oprócz zastosowań kulinarnych, okłady z imbiru od stuleci wykorzystuje się do zlikwidowania bólu stawów oraz zwiększenia mobilności ciała. Zobacz jak przygotować okłady z imbiru na stawy.

Imbir – naturalne lekarstwo

Imbir ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Z tego powodu uważa się, że zwiększa ogólną odporność organizmu. Dzisiaj skupimy się na jego właściwościach przeciwzapalnych i wykorzystaniu ich przez stosowanie okładów.

Imbir zawiera związki przeciwzapalne, które wykazują takie same działanie jak inhibitory COX-2. Inhibitory COX-2 to leki stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych.

W medycynie ludowej imbir jest stosowany od stuleci, szczególnie w kulturze azjatyckiej i medycynie ajurwedyjskiej. Jego zastosowanie jest dużo szersze niż kojenie bólu stawów przez okłady. Samo spożywanie imbiru poprawia nasz stan zdrowia i łagodzi objawy cukrzycy, wrzodów i infekcji bakteryjnych.

W naturalnej medycynie japońskiej uważa się, że okłady z imbiru blokują napięcia i sprawiają, że płyny ustrojowe w naszym organizmie mogą krążyć bez problemu. Z tego powodu komórki są lepiej ukrwione, a toksyny mogą zostać z łatwością usunięte z ciała.

Imbir lekarstwo na stawy

Przygotowanie okładu z imbiru

Istnieje wiele różnych wersji przygotowania wywaru na bazie imbiru, który stanowi podstawę okładu na stawy i mięśnie. Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie najprostszy możliwy wariant który przetestowałam na sabie.

Warto wiedzieć, że opisywany okład z imbiru na stawy działa również na obolałe mięśnie np. po przetrenowaniu (tzw. zakwasy).

Składniki

SkładnikIlość
Imbir1 średniej wielkości korzeń (możesz użyć również imbiru w proszku)
Cynamon2 łyżki
Szmatka1
Woda2 szklanki

Przepis

Imbir zetrzyj na tarce o średnich oczkach (może być taka jak do tarcia sera), wsyp do miseczki o dodaj do niego dwie łyżki stołowe cynamonu. Teraz zagotuj wodę i wlej do naczynia z imbirem i cynamonem. Odczekaj kilka minut aby nie poparzyć skóry i nasącz szmatkę w otrzymanym wywarze.

Czytaj też:  Czym jest Nutritarianizm i jaki ma wpływ na nasze funkcjonowanie?

Całość możesz również przygotować w naczyniu na gazie, wtedy łatwiejsze będzie odgrzanie płynu i jego ponowne wykorzystanie. Cynamon nie jest konieczny, jednak potęguje on efekt rozluźnienia poprzez dodatkowe rozgrzewanie miejsca przyłożenia okładu.

Okładaj obolałe stawy i mięśnie dopóki szmatka pozostaje ciepła. Czynność powtarzaj regularnie a z pewnością z czasem odczujesz znacząca poprawę. Poniżej film (po angielsku) pokazujący przygotowanie opisanego powyżej okładu z imbiru:

W moim przypadku najbardziej spodobał mi się efekt rozluznienia. Naprawdę przyjemnie jest zażyć takiego ciepłego okładu po cięzkim dniu. W kontekście bólu stawów zaważyłam poprawę, natomiast lepsze efekty dawał mi Flexin500, który stosowałam jakiś czas temu( Więcej o nim przeczytasz tutaj ).

Okłady z imbiru w badaniach naukowych

Na temat skuteczności Imbiru w kontekście leczenia bólu stawów przeprowadzono wiele badań. Poniżej lista niektórych z nich:

  • Rok 2000 – Badania wykazały, że ekstrakt z imbiru był tak samo skuteczny jak ibuprofen w pierwszym okresie leczenia zapalenia stawów.
  • Rok 2001 – Dawki ekstraktu z imbiru w wysokim stężeniu były skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
  • Rok 2002 – Badania na zwierzętach wykazały, że imbir zmniejsza stan zapalny, przy przyjmowaniu w dużych dawkach przez okres czterech tygodni.
  • Rok 2010 – Wykazano, że imbir jest skutecznym środkiem przeciwbólowym przy bólach mięśniowych wynikających z urazu fizycznego.
  • Rok 2015 – Ekstrakt z imbiru może łagodzić zapalenie kości i stawów kolanowych przy stosowaniu miejscowym.
  • Rok 2016 – Suplementy imbiru i jeżówki skutecznie redukują stany zapalne i ból po operacji kolana.
Imbir na ból kolana

Jedne badania z 2007 r przeanalizowałam dokładniej:

Czytaj też:  Kocanka Piaskowa - Na Problemy Z Jelitami, Wątrobą i Dużo Więcej

w 2007, dzięki dotacji rządu Australii, przeprowadzono badania które miały na celu sprawdzenie skuteczności okładów z imbiru w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów ( uważa się, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest główną przyczyną bólu mięśniowo-szkieletowego i niepełnosprawności w społeczeństwach ).

Wytypowano grupę dziesięciu dorosłych, którzy zmagają się ze zwyrodnieniem stawów od co najmniej roku. Na potrzeby badania uczestnicy zażywali okładów w postaci szmatki nasączonej ciepłym naparem z imbiru. Okład stosowano na dolną część kręgosłupa na wysokości nerek przez 20 minut każdego dnia. Poniżej 4 spostrzeżenia wynikających z badania:

  • Uczestnicy doświadczyli ciepła rozchodzącego się po ciele, począwszy od miejsca kontaktu kompresu kończąc na stopach i głowie. Taki stan powodował przyjemne rozluźnienie, poprawiał samopoczucie i sprzyjał pozytywnym przemyśleniom.
  • Uczestnicy doświadczyli poprawienia elastyczności ciała, poprawy ogólnej mobilności, postawy i łatwiejszego oddychania.
  • Zauważono zwiększenie zakresu wykonywanych ruchów bez odczuwania dyskomfortu.
  • Większość z uczestników deklarowała większą chęć do życia

Jak widzisz badania jednoznacznie potwierdzają, że stosownie okładów z imbiru na stawy nie jest obojętne dla zdrowia. Dodatkowo zauważono kilka prawidłowości dotyczących naszego kondycji psychicznej.

About Daniel Nurek

Nazywam się Danie Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *