krzyż nerona i pacyfka

Krzyż Nerona (Pacyfka): Symbol zła i walki z chrześcijaństwem ?

Popularny znak pokoju (Pacyfka) i symbol walki z chrześcijaństwem oraz wyznawców satanizmu (krzyż Nerona) to to samo ? Takie rozumowanie wydaje się paradoksem, jednak analizują różne źródła dochodzimy do innych wniosków.

Pacyfka jako znak pokoju

Pacyfka to symbol który większość z nas kojarzy się z pokojem i miłością. Jego autorem jest brytyjski projektant Gerald Holtom, który przy tworzeniu inspirował się alfabetem semaforowym, wykorzystywanym przez żeglarzy.

Znak Pacyfy
Znak Pacyfy

Twórca połączył litery N i D tego alfabetu i umieścił je w okręgu symbolizującym nasza planetę. Litery to skrót od “Nuclear Disarmament” (nuklearne rozbrojenie), który miał symbolizować sprzeciw przed przed wykorzystywaniem broni jądrowej na świecie.

Pacyfa znaczenie symbolu
Litery “N” (z lewej) oraz “D” (z prawej) w alfabecie semaforowym.

Pacyfa bardzo szybko została wykorzystana przez Brytyjską Kampanię na rzecz rozbrojenia nuklearnego (CND) jako ich logo. Organizacja walczyła o międzynarodowe rozbrojenie jądrowe oraz o uniemożliwienie działań z wykorzystaniem broni jądrowej, chemicznej i biologicznej.

Symbol szybko stał się popularny w kręgach hipisowskich i przyjęto go za ich znak rozpoznawczy. Pacyfka oraz poglądy organizacji CND idealnie pasowały do hipisowskiego spojrzenia na życie, ponieważ propagowali oni świat bez wojen i konfliktów międzyludzkich. Dodatkowo nazywali się dziećmi Ziemi i starali się żyć w zgodzie z matką naturą. Wszystko to jeszcze bardziej utożsamiało ich z pacyfką, której okrąg był właśnie symbolem świata.

Pacyfka symbol hipisów

Wydaję się, że używanie tego symbolu to rozpowszechnianie dobra i pokoju na świecie, jednak zupełnie inne spojrzenie na ten temat ma kościół katolicki, gdzie pacyfka funkcjonuje jako tzw. “Krzyż Nerona”.

  Częstotliwość 528 Hz - wibracja miłości na skali Solfeggio

Krzyż Nerona – Symbol walki z chrześcijaństwem

Takie określenie omawianego symbolu pochodzi z okresów początku chrześcijaństwa. Neron to cesarz Rzymski panujący w latach 54–68, znany ze swojej niechęci do chrześcijan i ukrzyżowania Św. Piotra. Kiedy w 64 r spłonęła duża część Rzymu, Neron za przyczynę takiego stanu rzeczy obarczył Chrześcijan, co dało początek licznym prześladowaniom i morderstwom na tle tego wyznania.

Szczególnym sukcesem w oczach Nerona było zamordowanie przywódcy Chrześcijan św. Piotra. Został on ukrzyżowany nogami do góry. Odwrócony krzyż z połamanymi ramionami skierowanymi bardziej ku dołowi od tamtej pory stał się symbolem nienawiści do chrześcijan i ich upadku.

Ukrzyżowanie św. Piotra na odwróconym krzyżu
Ukrzyżowanie św. Piotra / Autor: Caravaggio, 1601r

Złamany krzyż ma również korzenie pogańskie i dla wielu ludzi stanowi zaprzeczenie wszystkiego co Chrześcijańskie. Nawet w dzisiejszych czasach łamanie krzyża postrzega się jako protest przeciwko chrześcijanom.

Krzyż Nerona
Krzyż Nerona (Złamany krzyż)

Taka interpretacja odwróconego krzyża wzbudziła również zainteresowanie satanistów. Twórca Kościoła Szatana Anton Szandor LaVe przyznał, że krzyż Nerona jest ulubionym znakiem satanistów od wielu pokoleń, dlatego wykorzystuje do wystroju ołtarza podczas odprawiania czarnych mszy.

Negatywny wydźwięk znaku odnajdziemy również w średniowiecznym piśmie runicznym, gdzie znak z ramionami uniesionymi do góry oznaczał człowieka. Ręce skierowane w dół, tak jak w krzyżu Nerona mogą oznaczać więc zaprzeczenie wszystkiego co ludzkie.

Współczesna walka z krzyżem Nerona

W jednej z Chrześcijańskich szkół w Holandii dyrekcja postanowiła o zniszczeniu 3 tyś. egzemplarzy terminarzy uczniowskich, których okładka była ozdobiona popularną Pacyfką. Co ciekawe, pracownicy szkoły nie byli świadomi satanistycznego znaczenia pacyfki, a problem nakreślił dopiero jeden z rodziców.

Powywszy przykład dobitnie nam pokazuje, że problem z interpretacją omawianego znaku faktycznie istnieje i może być on nieświadomie wykorzystywany.

  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

Czy unikać znaku pacyfki ?

Oczywiście twórca znaku pacyfki nie brał pod uwagę antychrześcijańskiego znaczenia krzyża Nerona. Warto zauważyć również, że znak pokoju posiada okrąg wokół “krzyża”, więc oba symbole nie są identyczne.

Tak naprawdę to tylko od naszej interpretacji zależy które znaczenie znaku przyjmiemy za odpowiednie. Jeżeli jesteś osobą wierzącą, to zrozumiale, że znak pacyfki może rodzić w Tobie negatywne emocje.Faktem jest, że wielu ludzi opowiadających się za pokojem na świecie, całkowicie porzuciło wykorzystywanie tego znaku po zapoznaniu się genezą krzyżu Nerona.

sklep myslczlowieku

Najważniejsze jest jednak być świadomym człowiekiem i samodzielnie podjąć decyzje czy chcesz wykorzystywać symbol któremu w różnych kręgach przypisywane jest inne znaczenie.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

2 komentarze do “Krzyż Nerona (Pacyfka): Symbol zła i walki z chrześcijaństwem ?”

  1. Dobry artykuł, może pokazać niektórym polskim Chrześcijanom, którzy nie mogą czytać źródeł obcojęzycznych że doszukiwanie się szatana w tym znaku nie prowadzi do jednoznacznych wniosków a tak naprawdę logiczna ocena opisanych odniesień historycznych sugeruje że podobieństwo znaków to przypadek. Znak jest tak prosty jak choćby znak krzyża czy litery które czasem wyglądały tak samo w różnych cywilizacjach ale nie były powiązane. Więc brzytwa Okhama sugeruje to najprostsze rozwiązanie. Co więcej, nawet jeśli kościół szatana pożyczył sobie ten znak, staje się on “zły” tylko przez skojarzenia odbiorcy. Po tym co przeczytałem dla mnie to znak protestu przeciwko ignorancji niektórych Chrześcijan.

    1. Mam do Ciebie pytanie. Załóżmy, że jakieś obraźliwe słowo, w innym kodzie kulturowym niż Twój, oznacza coś pozytywnego. Czy będę mógł używać tego obraźliwego słowa w Twoim kontekście? No bo wg tego co napisałeś, to tylko Twoje skojarzenia sprawią, że to słowo będzie miało „zły” wydźwięk.
      Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *