Znak nieskończoności

Znak Nieskończoności – Co oznacza ten symbol ?

Symbol nieskończoności to wyjątkowy znak który jest szeroko wykorzystywany w dzisiejszej kulturze. Jako atrybut nierozerwalnej więzi stanowi dla wielu z nas sposób na wyrażanie swoich emocji i upodobań. Zobacz jaka jest jego geneza i co tak naprawdę oznacza.

Omawiając symbol nieskończoności koniecznie musimy wziąć pod uwagę dwie jego wersje – znaną nam z matematyki przewróconą ósemkę, oraz symbol uroborosa, czyli węża zjadającego własny ogon. Zacznijmy od tego drugiego bo był używany dużo wcześniej.

Uroboros – egipski znak nieskończoności

Wyobrażenie Uroborosa przez Theodorosa Pelecanosa z 1478r.

Uroboros to znak przedstawiający węża z ogonem w pysku który nieustannie zjada samego siebie, co jednak pozwala mu przetrwać. Jak można się domyśleć, uroboros symbolizuje nieskończoność i ciągle powtarzający się cykl który nigdy nie skończy się powtarzać. Jest to symbol wywodzący się z epoki starożytnego Egiptu i podobnie jak np. Oko Horusa był elementem egipskiej ikonografii. Wymowny przekaz znaku sprawił, że znalazł on zastosowanie jako:

  • Element egipskich grobowców – Umieszczany był w grobowcach słynnych faraonów i miał być przekazem, że wraz ze śmiercią nic się nie kończy, a utrata życia to jedynie kolejny etap naszego istnienia.
  • Symbol religijny – Jako symbol wczesnych chrześcijan oraz gnostyków wyrażał spójność wszystkiego co istnieje i nigdy nie zniknie, a będzie trwać nieskończenie długo w cyklach ciągłego niszczenia i odbudowywania sie.
  • Znak alchemiczny – W pierwotnej chemii (alchemia) uroboros symbolizował bezstratny proces przemiany materii. Oznaczało to, że poddając daną substancje przemianą chemicznym i zmianą stanów skupienia, możemy nieustannie powracać do statusu wyjściowego i otrzymywać pierwotny produkt.
  • Symbol na nagrobkach – Znak był powszechnie umieszczany na nagrobkach w XVII i XVIII wieku. Jego wygląd nie był doprecyzowany i w różnych rejonach wyglądał trochę inaczej. Również w tym przypadku uroboros miał być wskazaniem na cykliczność naszego istnienia: narodziny -> śmierć -> odrodzenie.
  • Element opisu Kundalini – w kulturze Indyjskiej kundalini jest określeniem na pewnego rodzaju energię która drzemie w człowieku i daje możliwość poszerzenia swojej świadomości. Jest ona połączona z tematem ognisk energetycznych – czakr. Do opisania zasad kundalini posłużono się własnie symbolem zjadającego się węża.
  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Symbol nieskończoności – znaczenie

Symbol nieskończoności

Ten symbol przypominający przewróconą ósemkę został wymyślony przez Brytyjskiego matematyka Johna Wallisa w 1655. Znak szybko znalazł zastosowanie wśród innych matematyków, ponieważ dostrzeżono, że dobrze oddaje ideę nieskończoności – jest symetryczny i nie jesteśmy w stanie określić gdzie jest jego początek a gdzie koniec.

Współcześnie, przez wgląd na matematykę kojarzymy go własnie z nieskończonością, wiecznością oraz czymś bardzo trwałym. Dwa połączone koła symbolizują przeszłość i przyszłość oraz ich nierozerwalną relację. Mogą oznaczać również nieograniczone możliwości jakie przed nami stoją – bez względu na nasze położenie, mamy możliwość osiągnięcia czegoś więcej.

Również w kręgach ezoterycznych temu znakowi przypisywane są szczególne właściwości. Samo rysowanie jak i noszenie znaku przewróconej ósemki daje nam siłę do pokonywania trudności życiowych. Pozwala również na odnalezienie spokoju i siły wewnętrznej, koniecznych do bycia świadomym i szczęśliwym człowiekiem.

Znak nieskończoności w biżuterii

Symbol nieskończoności jest szeroko stosowany w biżuterii już od setek lat, jednak w ostatnich latach przeżywa swój szczyt popularności. Ludzie odkąd tylko zaczęli zdobić swoje ciała biżuterią, często chcieli aby nie była to nic nieznacząca błyskotka a konkretny przekaz.

W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest dawanie kolczyków, bransoletki czy wisiorka w kształcie symbolu nieskończoności jako prezent dla przyjaciela lub ukochanej osob. Takie prezenty mają być deklaracją, że nasza przyjaźń lub miłość nigdy nie przestanie trwać.

Symbol nieskończoności – tatuaż

Podobnie jak w przypadku biżuterii, bardzo istotną kwestią przy wyborze wzoru jest jego przekaz. Symbol nieskończoności jako nasz tatuaż wybieramy zazwyczaj dla zobrazowania naszej ogromnej więzi emocjonalnej z drugą osobą. Często symbol nieskończoności łączony jest ze szczególną dla nas datą, inicjałami lub innym znakiem, dla podkreślenia jego wyjątkowości w naszym życiu.

sklep myslczlowieku
  Tarot - co to jest i jak działa?

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *