Energia kundalini

Kundalini – co to, jak obudzić, medytować i praktykować jogę?

Kundalini uznawana jest za szczególny rodzaj energii, która daje nam moc i pobudza naszą kreatywność, ale lista potencjalnych korzyści jest dużo dłuższa. Zobacz co to jest joga kundalini, czy są jakieś zagrożenia i jak obudzić w sobie tą energię.

Czym jest energia kundalini?

Dokładne początki wykorzystania pojęcia energii kundalini nie są znane, jednak szacuje się ja już na 1000 lat p.n.e. Kundalini oznacza “zwinięty wąż”, dlatego często usłyszymy określenia: wąż kundalini lub energia węża. Nazwa odnosi się do starożytnego przekonania, że każdy człowiek nosi w sobie boską energię, która jest zwinięta u podstawy kręgosłupa w kształt przypominający zwiniętego węża. Tutaj przychodzi z pomocą kundalini, która ma pobudzić i uwolnić tą energią, przez co człowiek może czerpać z tego niesamowite benefity.

Kundalini jest rozważana jako najwyższa energia życiowa. To źródło naszej kreatywności, duchowości i boskiej energii. Praktykowanie medytacji i jogi kundalini jest drogą do poszerzania swojej świadomości, uzyskania stanu oświecenia, radości oraz nieograniczonej miłości do świata (do przebudzenia kundalini może dojść również całkowicie bez naszego działania). Można powiedzieć, że jest to siła stabilizująca nas duchowo – uaktywnia energię znajdującą się u podstawy naszego kręgosłupa i kieruje ją do góry, powodując pozytywny przepływ przez przez wszystkie centra energetyczne i czakry.

Jak uwolnić swoją enegię – joga kundalini

Istnienie bardzo wiele teorii i poradników stanowiących wskazówki o przebudzeniu swojej energii kundalini. Energia ta może być uwolniona na bardzo wiele sposobów i nie da się znaleźć najlepszego, ponieważ to kwestia indywidualna i nieprzewidywalna – dla jednej osoby konieczne będą lata odpowiednich ćwiczeń, a dla innej cały proces przebiegnie spontanicznie.

W latach 70-tych została opracowana jednak wygodna i wydaje się najbardziej uniwersalna metoda odblokowania energii kundalini. Wszystko za sprawą hinduskiego nauczyciela – Yogi Bhajana. Szybko stał się on autorytetem w tej dziedzinie i nawet założył organizację szkolącą joginów w opracowanej przez niego metodzie, która ma być odpowiednia dla każdego człowieka, a jednocześnie szybka i bardzo skuteczna. Zakłada ona zestawienie jogi z innymi technikami wykorzystywanymi w rozwoju duchowym, a wszystko razem stanowi idealne połączenie do wyzwolenia ukrytej mocy. Całość nazwano po prostu joga kundalini, a wszystkie jej elementy opisujemy poniżej:

Joga

Wielu mistrzów ma tutaj swoje ulubione pozycje, które według nich są najbardziej skuteczne. Prawdziwe też będzie stwierdzenie, że na każdego inna poza może mieć inny wpływ, dlatego polecane jest próbowanie różnych wariantów. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dobre rezultaty dają pozycje mocno angażujące kręgosłup. Pozycje na jakie warto zwrócić uwagę na początku:

 • Wygięcia kręgosłupa
 • Żabki
 • Krążenia Sufi Grind
 • Skręty ciała z trzymaniem się za ramiona
 • Unoszenie i opuszczanie ramion
 • Eliminator ego (Ego Eradicator)
 • Pozycja kota i krowy
 • Pozycja kobry (Bhujangasana) 
 • Pozycja dziecka (Balasana)
  Częstotliwość 528 Hz - wibracja miłości na skali Solfeggio

Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz jak wykonać podstawowe pozycje, zalecam zacząć od poniższego filmu:

Medytacja

Medytacja kundalini najlepszy sposób na poszukiwanie wewnątrz siebie nowych pokładów energii. Nie musimy medytować w żaden szczególny sposób, a jedynie zwrócić uwagę na aspekty istotne podczas każdej sesji:

 • wybranie odpowiedniego miejsca na medytację – nasze otoczenie nie może nas rozpraszać, wybieramy więc pomieszczenie ciche w którym czujemy się komfortowo. Warto też ubrać się wygodnie, najlepiej w dość luźną odzież,
 • wybranie odpowiedniego czasu na medytację – korzystajmy z niej kiedy nie czujemy się bardzo zmęczeni lub zaraz po zjedzeniu dużego posiłku. Będziem wtedy senni i trudno będzie o całkowite skupienie.
 • skupienie na oddechu – stara się poczuć oddech i doświadczyć uczucia wypełniania energią od środka. Poczuj jak oddech wędruje po całym twoim ciele i wprawia Cię w stan głębokiego relaksu.

Ćwiczenia oddechowe

Nie ma tutaj konkretnej techniki, więc powinniśmy eksperymentować. Z pewnością warto spróbować metody Wima Hofa lub innych technik z wstrzymywaniem oddychania. Inną techniką do wypróbowania może być tzw. oddech ognia. Możesz także po prostu skupić się na miejscach w które kierowane jest powietrze przy oddychaniu – wdychając powietrze staraj się je jak najbardziej docisnąć w dolną część brzucha, aby pobudzić kundalini, a przy wydechy spróbuj równomiernie zaangażować cały tułów dla ruszenia wszystkich centrów energetycznych.

Mantry

Mantry to intonowane słowa lub teksty, pozwalające dostrajać naszą wewnętrzną wibrację do zewnętrznego otoczenia, ułatwiając tym samym osiągnięcie przebudzenia kundalini. Zalecamy zacząć tutaj od mantr pomocnych przy pracy z odblokowywaniem czakr.

Mudry

Mudry to gesty dłoni i ciała, które umożliwiają manualne kierowanie energii w odpowiednie miejsca i tym samym osiąganie zaplanowanych rezultatów (zdrowotnych i duchowych). W tym przypadku również zalecamy skupienie się na mudrach mających pozytywny wpływ na nasze czakry:

 • Muladhara Mudra (czakra podstawy)
 • Shakti Mudra (czakra sakralna)
 • Rudra Mudra (czakra splotu)
 • Padma Mudra (czakra serca)
 • Granthita Mudra (czakra gardła)
 • Mudra wielkiej głowy (czakra trzeciego oka)
 • Mudra tysiąca płatków (czakra korony)

Potencjalne efekty i korzyści

Praktykując jogę kundalini lub stosując inne techniki na uwolnienie tej energii, możesz realnie zmienić swoje życie. Mówi się, ze jeżeli raz doświadczymy energii kundalini to nasze życie nigdy już nie będzie takie samo. Do najistotniejszych korzyści możemy zaliczyć:

 • Uczucie błogości i odprężenia,
 • Poprawa kondycji psychicznej,
 • Więcej współczucia i empatii do innych,
 • Zwiększona kreatywność i inspiracja do działania,
 • Jasny umysł,
 • Wiara w siebie.

Korzyści z przebudzenia kundalini mogę być bardzo różne i nie ograniczają się do powyższych. Wiele osób zauważa zmiany w różnych obszarach życia, jak podejście do kwestii odżywiania, pracy czy spędzania wolnego czasu.

  Tarot - co to jest i jak działa?

Benefity płynące z praktykowania jogi kundalini w pewnym stopniu potwierdzają nawet badania. Przeprowadzono takie w 2017 i 2018 roku i wynika z nich, że przyczynia się ona do redukowania stresu i niepokoju u badanych. Testując grupę ludzi w starszym wieku, dowiedziano się również, że zwiększa funkcje poznawcze i może być stosowana jako uzupełnienie terapii poprawiającej pamięć.

joga kundalini

Oznaki przebudzenia kundalini

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić czy energia kundalini już została przebudzona. Z reguły bardzo wyraźnie widać, że coś się zmienia, ponieważ energia wręcz domaga się wykorzystania i pewnych zmian w naszym życiu. U niektórych osób cały proces może przebiegać jednak bardzo łagodnie, w takim przypadku należy dopatrywać się poniższych zmian:

 • Zmiana w naszej świadomości, np. rzeczy które były dla nas istotne mogą wydawać się bez sensu,
 • Chęć dokonywania zmian w życiu,
 • Silne poczucie celu i przeznaczenia,
 • Zmiany fizyczne i emocjonalne, np. trudność z zaśnięciem, niepokój, duże pokłady energii,

Warto tutaj podkreślić, że nie powinniśmy się skupiać na ustalaniu czy zmiany w naszym funkcjonowaniu są spowodowane kundalini. Powinniśmy starać się po prostu wykorzystać nową energię i pozwolić jej przepływać przez nasze ciało. Jeśli czujesz jakikolwiek bodziec, który wniesie pozytywne zmiany do Twojego życia to po prostu stwórz warunki żeby przyniósł realne rezultaty.

Czy Kundalini niesie za sobą jakieś zagrożenia i niebezpieczeństwa?

Oskarżenia i niebezpieczeństwa w kontekście Kundalini najczęściej są formułowane przez osoby początkujące lub nawet nie mające pojęcia co to dokładnie jest. Najczęściej dotyczą one wątpliwości na polu wiary i duchowości lub doświadczeń fizycznych.

sklep myslczlowieku

Przebudzenie Kundalini to doświadczenie duchowe i już samo to określne przytłacza niektóre osoby. Zastanawiają się czy jest to zgodne z ich wierzeniami, czy nie popełniają grzechu i obracają się przeciwko swoim wartością. Oczywiście to kwestia indywidualna, jednak moim zdaniem powinniśmy traktować to po prostu jako pracę nad własnym ciałem i umysłem, a przecież to nic złego.

Druga kwestia to przeżycia fizyczne, które skłaniają do obaw o własne zdrowie. W wyniku praktykowania różnych technik doświadczamy uczucia ciepła na ciele, mrowienia, dyskomfortu, dezorientacji czy nawet zawrotów głowy. Są to jednak całkowicie normalne objawy, które mogę występować przy pracy z własnym organizmem, szczególnie jeśli praktykujemy ćwiczenia oddechowe. W mojej ocenie jest to po prostu sygnał, że nasze działania przynoszą jakiś cel i dopóki nie staje się ta bardzo uciążliwe nie mamy się czym przejmować.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *