Mudry lecznicze - Układy dłoni

Mudry lecznicze – 15 uzdrawiających układów dłoni

Uzdrawiająca joga dla dłoni ? Okazuje się, że to możliwe. Według wielu specjalistów odpowiednie układy dłoni (mudry lecznicze) utrzymywane w określonym czasie, wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W artykule przedstawiono 15 podstawowych mudr dłoni dla ciała, ducha i duszy.

Wszystkie mudry lecznicze PDF - baner

Co to są mudry ?

Mudry to głównie gesty i układy dłoni wykonywane w celu osiągnięcia konkretnych korzyści zdrowotnych lub duchowych. W historii wielu kultur pojawiają się nawiązania między zdrowiem człowieka a dłońmi i palcami. W Hinduskiej ajurwedzie uznano, że o zdrowiu człowieka decyduje 5 żywiołów (woda, ziemia, niebo, powietrze, ogień), które są wyznacznikiem ludzkiej świadomości. Każdy z żywiołów przypisywano do jednego palca. W przypadku choroby odpowiednie działania na żywiołach (palcach) mogły przywrócić zdrowie.

Z kolei w Chinach stosuje się akupresurę, czyli uciskanie kciukiem konkretnych miejsc na dłoni. Taki zabieg również ma zapewnić efekty ozdrawiające. Do każdego palca jest też przyporządkowana odpowiednia czakra, czyli ośrodek energetyczny sterujący częścią ciała.

Czy mudry dłoni działają ?

Trudno zweryfikować działanie mudr, jednak bardzo pozytywne opinie na ich temat napawają optymizmem. Jedna z teorii mówi, że to wszystko dzięki meridianą. Są to trasy energetyczne biegnące przez ciało i sterujące naszym organizmem. Meridiany wykorzystuje się także w akupunkturze, jednak tam stymuluje się tylko ich punkty powierzchniowe. Mudry zapewniają dogłębną stymulację tych tras. Właśnie dlatego odpowiednie wygięcia i układy dłoni które zapewniają mudry mogą uzdrawiać. Co ciekawe, w ostatnich latach pojawiły się badania naukowe, które mogą być potwierdzeniem ich mocy.

Prawidłowe wykonywanie układów jest podstawą dla maksymalnego wykorzystania ich potencjału. Chociaż odpowiednie ułożenie dłoni wydaje się banalne, to praktykujący często zapominają o odpowiednim przygotowaniu mentalnym.

Wszystkie mudry lecznicze – 45 układów

Poniżej prezentujemy mudry lecznicze, które pozwolą Ci na zapoznanie z tematem leczniczych układów i uświadomić sobie ich potencjał. Być może znajdziesz tutaj coś na swoje problemy, jednak to tylko część wiedzy jaką potrzebujesz do ich prawidłowego wykonania.

Jeżeli szukasz kompleksowego poradnika w temacie działania mudr i ich wykonywania, to gorąco polecam Ci nasz ebook – Wszystkie mudry lecznicze PDF. Prezentujemy tam 45 najskuteczniejszych mudr, wraz z kompleksowym wyjaśnieniem, jak i dlaczego je wykonywać. Wszystko okraszone realnymi zdjęciami w wysokiej rozdzielczości. Zawarta tam wiedza zmieniła moje życie na lepsze – z pewnością pomoże i Tobie.

Mudra na ból głowy – Vayu

Mudra wiatru - Vayu

Jak zrobić: Palec wskazujący zginamy tak aby dotykał podstawy kciuka. Kciukiem delikatnie go przyciskamy.Pozostałe palce zostają wyprostowane.
Działanie: Blokuje “wiatr” w organizmie człowieka, który według medycyny ajurwedyjskiej może powodować wiele schorzeń jak reumatyzm, artretyzm i różnego rodzaje bóle w tym właśnie ból głowy. Idealnie nadaje się wiec jako mudra przy napadach migreny lub innego rodzaju bólach. Można stosować profilaktycznie.
Stosowanie: Kilka razy dziennie po 15 minut lub przy dolegliwościach.

  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

Mudra na odchudzanie – Linga

Mudra na odchudzanie - Linga

Jak zrobić: Dłonie splatamy ze sobą, jedynie kciuk prawej reki pozostaje wyprostowany.
Działanie: Mudra na odchudzanie znakomicie sprawdzi się też jako profilaktyka przed przeziębieniem, kaszlem i chorobą płuc. Oczyszcza płuca ze śluzu. Przede wszystkim jednak swoją sławę zawdzięcza mocy odchudzania. Wzmacnia perystaltykę jelit i powoduje szybsze trawienie przez co często określana jest jako mudra na jelita. istnieją też inne wersje mudry na odchudzanie.
Stosowanie: Kilka razy dziennie po 15 minut lub w razie potrzeby.

Mudra spełniająca życzenia – Kubera

Mudra bogactwa - Kubera

Jak zrobić: Łączymy koniuszki palca wskazującego, środkowego i kciuka. Pozostałe palce zawijamy do środka dłoni.
Działanie: Pomaga w realizacji celów i podejmowaniu decyzji, dlatego nazywamy ją spełniającą życzenia. Sprawdzi się zarówno przy planowaniu swojej przyszłości jaki i w codziennych czynnościach gdzie potrzebuje znaleźć określony przedmiot czy informację.
Stosowanie: Zawsze gdy czegoś szukamy lub planujemy.

Mudra ratująca życie – Apan Vayu

Mudra ratująca życie - Apan Vayu

Jak zrobić: Zginamy palec wskazujący tak aby dotykał podstawy kciuka. Mały palec prostujemy. Czubki pozostałych palców łączymy razem.
Działanie: Reguluje problemy związane z zawałem serca. Według wielu opinii może być stosowane wspólnie z innymi środkami jako pierwsza pomoc przy zawale serca i tym samym ratować życie. Mudra ratująca życie może być też stosowana profilaktycznie do polepszania kondycji naszego serca.
Stosowanie: Do 3 razy dziennie po 15 minut lub w razie potrzeby.

Mudra ziemi – Prithivi

Mudra ziemi - Prithivi

Jak zrobić: Palec serdeczny i kciuk łączymy czubkami. Pozostałe palce prostujemy.
Działanie: Mudra ziemi uaktywnia czakrę podstawy gdzie zgromadzona jest pierwotna siła człowieka. Powoduje, że czujemy się silniejsi fizycznie i psychicznie. Wzmacnia też węch, paznokcie i włosy.
Stosowanie: Do 3 razy dziennie po 15 minut lub w razie potrzeby.

Mudra oświecenia – Uttarabodhi

Mudra oświecenia - Uttarabodhi

Jak zrobić: Dłonie trzymamy pod klatką piersiową. Kciuki oraz palce wskazujące są złączone a reszta palcy spleciona. Kciuki kierujemy w dół a palce wskazujące w przeciwnym kierunku.
Działanie: Działa pozytywnie na serce i płuca. Zwiększa siłę oddychania dzięki czemu przynosi uczucie orzeźwienia i lekkości. Gest idealny na chwilę słabości fizycznej lub psychicznej.
Stosowanie: Nie ma ograniczeń. Stosujemy wedle uznania.

Mudra Vajra – Gest ognistego gromu

Mudra Vajra - Gest ognistego gromu

Jak zrobić: Kciuk przyciśnij do jednej strony paznokcia palca śrokowego, natomiast palec serdeczny do jego przeciwnej strony. Mały palec przyciskamy do palca serdecznego. Palec wskazujący trzymamy wyprostowany.
Działanie: Układ mudry działający pozytywnie na układ krążenia powodując jego pobudzenie.
Stosowanie: Kilka razy dziennie po 5 minut.

Mudra Bhamara

Mudra Bhamara

Jak zrobić: Kciuk dotykamy do boku paznokcia palca środkowego. Palec wskazujący kładziemy przy podstawie kciuka. Palec serdeczny i mały pozostają wyprostowane.
Działanie: Mudra polecana dla alergików. Działa łagodząco i zapobiega alergiom.
Stosowanie: Kilka razy dziennie po 7 minut. Nie więcej niż 8 razy.

  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

Mudra pleców (mudra na ból kręgosłupa)

Mudra pleców

Jak zrobić: W prawej dłoni łączymy palec mały, środkowy i kciuk. Pozostałe palce prostujemy. W lewej dłoni kładziemy bok kciuka na paznokciu palca wskazującego a resztę palcy prostujemy.
Działanie: Działa kojąco na ból pleców, zwłaszcza spowodowany wcześniej wykonywaną czynnością. Łagodzi też dyskomfort spowodowany długiem siedzeniem na krześle.
Stosowanie: Po nadwyrężeniu pleców. Jednorazowo po 4 minuty.

Mudra Khundalini

Mudra kundalini

Jak zrobić: Ręce trzymamy poniżej brzucha. Dłonie zwijamy w pięści. Palec wskazujący lewej dłoni wciskamy w prawą pięść od dołu aż do momentu zetknięcia go z kciukiem.
Działanie: Dotyczy sfery seksualnej człowieka. Powoduje pobudzenie seksualności i zwiększa ochotę na stosunek.
Stosowanie: Kilka razy dziennie po 5 minut. W razie potrzeby można więcej.

Mudra Ksepana – gest pozostawiania

Mudra pozostawiania - Ksepana

Jak zrobić: Palce wskazujące stykamy razem wyprostowane. Lewy kciuk kładziemy na prawym w kształt litery X. Pozostałe palce splatamy razem.
Działanie: Uwalnia od zużytej energii wraz z głębokimi wdechami. Dodatkowo pobudza jelito grube i skórę do pozbywania się toksyn z organizmu.
Stosowanie: Taki układ dłoni trzymamy do 15 oddechów. Na koniec bierzemy 3 duże wdechy

Mudra nieba – Shunya

Mudra nieba - shunya

Jak zrobić: Zginamy palec środkowy i przyciskamy go kciukiem. Pozostałe palce prostujemy.
Działanie: Ten rodzaj mudry stosowany jest na problemy ze słuchem i uszami. Powoduję ukojenie bólu uszu.
Stosowanie: Do 3 razy dziennie po 15 minut.

Mudra cieczy (mudra na nerki) – Bhudi

Mudra cieczy - Bhudi

Jak zrobić: Mały palec i kciuk łączymy czubkami. Pozostałe palce prostujemy.
Działanie: Poprawia gospodarkę wodną organizmu, co jest istotny gdyż w dużej części składamy się z wody. Mudra działająca uzdrawiająco na nerki. Pomocna przy suchości suchości ust, skóry i oczu.
Stosowanie: Do 3 razy dziennie po 15 minut lub w razie potrzeby.

sklep myslczlowieku

Mudra dla astmatyków

Mudra dla astmatyków

Jak zrobić: Zginamy palce środkowe obu dłoni i dołączamy je do siebie paznokciami. Pozostałe palce trzymamy wyprostowane.
Działanie: Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj mudry nadaje się dla astmatyków. Łagodzi jej ataki. Pozwala też uspokoić nasz oddech przy objawach paniki.
Stosowanie: Kilka razy dziennie po 5 minut profilaktycznie. Do stosowania przy nagłych atakach astmy razem z mudrą oskrzelową.

Mudra oskrzelowa

Mudra oskrzelowa

Jak zrobić: Wykonujemy obiema rękoma. Do czubka kciuka dokładamy palec środkowy, mniej więcej w połowie kciuka palec serdeczny a przy jego podstawie mały palec. Palec wskazujący pozostaje wyprostowany.
Działanie: Również wskazana przy atakach astmy. Pomocna przy problemach z oddychaniem, ale również przy samotności i smutku. Zalecana dla osób które ukrywają swoje problemy i mają trudności w mówieniu o nich.
Stosowanie: Stosujemy podczas ataków astmy przez kilka minut przed z mudrą dla astmatyków. Również do codziennego praktykowania.

Wszystkie mudry lecznicze PDF - baner

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

12 komentarzy do “Mudry lecznicze – 15 uzdrawiających układów dłoni”

  1. Nie rozumiem, na czym polega mentalne przygotowanie sie przed wykonywaniem Mudr. Pozatym chciałabym poglebic informacje na temat stosowania Mudr, bardziej profesjonalnie . Pozdrswiam.

   1. mudry stosuje z powodzeniem od wielu lat.
    na sobie mam wypróbowaną mudrę ratującą życie oraz. na zbicie ciśnienia chyba mudra wiedzy
    Moim zdaniem warto je poznać i stosować

 1. Mariola Koszewska

  Obraz ziemi na obrazku jest połączony palec serdeczny z kciukiem a w opisie palec środkowy z kciukiem, jak to jest?

 2. Czy jest mudra na choroby przewlekłe? Mam kilka takich chorób: chorą tarczyca
  i choroba neurologiczna. Biorę leki przepisane przez specjalistów, ale chcę się wspomóc medycyną wschodu. Mudra muszli pomogła mi wielokrotnie na kaszel.

  1. Ewo, mudry mają zastosowanie przy wszystkich chorobach i są świetnym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia 🙂

 3. Z powodzeniem stosowałam mudry.Dzięki nim nauczyłam się dobrej koncentracji.Pomogły mi zrównoważyć emocje w wielu sytuacjach .W wielu schorzeniach trzeba systematyczności stosowania.To jak ziółka dla tych którzy muszą się uspokoić, wyciszyć.To lepsze dla tych którzy chcą zmienić swoje nawyki np zamiast jedzenia czipsów przed tv lepiej ułożyć palce i zyskać lepsze trawienie a przy tym odchudzić się.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *