Lunula - symbol kobiety

Lunula – symbol kobiety i płodności

Lunula to noszona przez słowiańskie kobiety w czasach średniowiecza zawieszka w kształcie półksiężyca. Była bardzo popularną ozdobą, o czym świadczą odnalezione liczne egzemplarze na naszych terenach. Taki noszony na szyi amulet miał podkreślać kobiecość właścicielki i zapewnić płodność oraz szczęście w małżeństwie. Najczęściej wykonywana była ze srebra lub innych metali. Zazwyczaj zdobiona kamieniami lub bardziej prymitywnymi sposobami.

Księżyc jako symbol siły kobiecej

Dlaczego właściwie kształt księżyca symbolizował kobiecość ? Otóż księżyc jak i słońce to symbole które były czczone w wielu kulturach starożytnych. Słowianie wykorzystywali zarówno symbole solarne, czyli odnoszące się do słońca jak lunarne, nawiązujące do księżyca. Stąd też nazwa tego talizmanu – Lunula.

Na symbol kobiecości wybrano własnie półksiężyc, ponieważ już samym kształtem przypomina narządy rozrodcze kobiety, tym samym nawiązując do dawania życia. Dodatkowo fazy księżyca symbolizowały cykl menstruacyjny – księżyc dąży do pełni, tak samo kobieta dąż do „pełni” kobiecości. Księżyc również wcześniej był łączony z kobietami. Wierzono, że to właśnie boginie są odpowiedzialne za jego działanie.

Księżyc jako symbol siły kobiecej

Lunula – symbol kobiecości słowianek

Lunulę nosiły zarówno młodsze jak i starsze, zamężne kobiety. W przypadku tych pierwszych miały podkreślać kobiecość i pomagać w doborze odpowiedniego partnera do wychowania potomstwa. Wierzono ,że taki naszyjnik pozwoli im być bardziej otwartymi w kontakcie z płcią przeciwną. Lunula noszona przez mężatki stanowiła prośbę do bogini o opatrzność nad małżeństwem.

  Palo Santo - co to jest? Właściwości, Zagrożenia, Badania

Ten symbol kobiecości miał też być gwarancją zapewnienia płodności. Poprawę płodności rozumiano też w bardziej metaforycznym znaczeniu, odnoszącym się do tworzenia nowych rzeczy. Talizman miał poprawiać kreatywność kobiet i umożliwić realizację swoich założeń.

Lunula - naszyjnik słowianek
fot. AncientPoint.com

Złota lunula we wrocławskim muzeum

Na odnotowanie zasługuje też fakt odnalezienia w Polsce, w okolicach Wrocławia lunuli wykonanej ze złotej blachy. Była dodatkowo zdobiona granulatem. Jest niewielka, ma około trzech centymetrów. Zachowała się w dość dobrym stanie i możemy obejrzeć ją w muzeum archeologicznym we Wrocławiu. Jest to bardzo rzadkie znalezisko na terenie Polski. Oczywiście takie wersje nie były bardzo popularne i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Można więc domniemywać, że właścicielka pochodziła z zamożnej rodziny. Lunula ta pochodziła z III lub IV wieku naszej ery. Ozdoba była więc bardzo popularna i noszona przez tysiące lat w naszej szerokości geograficznej. Prezentuje się ona następująco.

Złota lunula z okolic Wrocławia
fot. Tomasz Gąsior/Muzeum Miejskie Wrocław

Księżyc ma większy wpływ na nasze życie niż może się wydawać. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat drewna księżycowego

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *