Drewno ksieżycowe

Drewno księżycowe – idealny budulec domów

Drewno księżycowe to zapomniany budulec który był stosowany już setki lat temu. Mimo, że jego właściwości zostały niejednokrotnie potwierdzone to wykorzystanie jest wciąż bardzo niewielkie. Z artykułu dowiesz się co to jest drewno księżycowe oraz jakie są jego właściwości, cena, i zastosowanie.


Co to jest drewno księżycowe ?


Wbrew przekonaniu niektórych ludzi, nie istnieje drzewo księżycowe z którego pozyskujemy takie drewno. drewno księżycowe uzyskujemy poprzez ścinanie drzew w odpowiednim czasie. Przede wszystkim musi to być zima. Zimno powoduje, że drzewo przechodzi w stan spoczynku wegetacyjnego i przestają w nim krążyć soki.


Aby drewno nabrało właściwości ‘księżycowych’ jego ścinka musi odbywać się też w ubywającej fazie księżyca, czyli po pełnił, kiedy z każdym dniem widzimy coraz mniejszy fragment księżyca.


Drewno księżycowe w historii


Drewno od zawsze służyło człowiekowi jako podstawowy materiał budulcowy. Tak naprawdę dopiero w ostatnich latach zostało praktycznie wyparte przez różnego rodzaje sklejki i płyty wiórowe do produkcji których wykorzystywane są toksyczne substancje.
Mimo, że sam termin drewno księżycowe został wymyślony stosunkowo niedawno to wykorzystywano je już za czasów Juliusza Cezara. Wódz był jego wielkim fanem i chciał aby każdy statek był tworzony z tego budulca. Trudno się mu dziwić, znając jego właściwości. Taki statek dużo ciężej było zatopić, co dawało ogromną przewagę w walce i bezpieczeństwo w podróży.


W różnych rejonach świata budowano także domy z drewna księżycowego. Do dzisiaj w Japonii odnajdziemy budynki sprzed 1600 lat, które według dostępnych danych zostały wykonane w tej technologii.

Autorem terminu “drewno księżycowe” jest Pan Erwin Thoma. Jest to austriacki leśniczy który porzucił wygodne życie i przeniósł się na leśniczówkę oddaloną o 50 km od najbliższego sklepu. Jego historia jest bardzo ciekawa i w tym miejscu odsyłam was do filmu na końcu tego artykułu, który doskonale ją przedstawia. Pisząc w skrócie, Erwin mimo swojego wykształcenia kilka razy w życiu przekonywał się, że w drzewach istnieje coś nieodkrytego. Ciekawe anomalie życiowe pozwoliły mu zaobserwować nadzwyczajne właściwości drewna księżycowego. Z czasem otworzył swój tartak gdzie produkował materiały budowlane tylko z niego. Jego firma istnieje do dzisiaj i w dalszym ciągu zajmuje się produkcją drewna i pośredniczy w budowie domów.

Właściwości drewna księżycowego

Właściwości drewna księżycowego

Drewno księżycowe jest cenione za liczne właściwości których nabiera poprzez ścinanie w określonych okolicznościach. Takie drewno:

  • Jest odporne na ogień
  • Pęcznieje w bardzo niewielkim stopniu
  • Jest odporne na pleśń i grzyby
  • Nie jest atakowane przez szkodniki (np. korniki), dlatego nie wymaga konserwacji środkami chemicznymi.

Domy z drewna księżycowego

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni, że naturalnym sposobem budowy domów jest korzystanie z konstrukcji żelbetowych. Takie domy dodatkowo docieplamy styropianem i nakładamy warstwy klejów. Nawet elementy wyposażenia takie jak meble produkowane są głównie z połączenia przetworzonego drewna z substancjami chemicznymi i okleinami. W efekcie często zmagamy się z wilgocią i grzybami w domu, a osoby mające problem z płucami odczuwają problemy zdrowotne spowodowane mieszkaniem w takim otoczeniu.

  Co oznacza godzina 23:23? Symbolika lustrzanej godziny

Odporne na zalania

Drewno księżycowe jest rozwiązaniem wszystkich tych problemów, bowiem możemy budować w pełni funkcjonalne budynki z tego materiału. Firma Erwina Thoma wymyśliła system Holz100 wykorzystujący kilka warstw ułożonych krzyżowo desek, które są połączone również drewnianymi kołkami. Jako, że drewno księżycowe pęcznieje jedynie wszerz to takie ściany pozostają w pełni równe, a z czasem tylko się uszczelniają. Dzięki temu takie konstrukcje są też praktycznie odporne na zalania, bez wykorzystywania klejów i wypełniaczy.

Produkcja drewna księżycowego

Efektywne energetycznie i bezpieczne

Co ważne, takie domy są już naturalnie ocieplone i wychładzają się dużo wolniej niż odpowiedniki z wykorzystaniem betonu i tworzyw sztucznych. Podczas zimy raz ogrzany dom utrzymuje wysoką temperaturę przez kilka dni, a do poziomu 0° C wychładza się nawet miesiąc. Z drugiej strony budynki z drewna księżycowego są odporne na wysokie temperatury. Nie dość, że taka ściana nie ulegnie zapłonowi, to nawet płomień skierowany prosto w ścianę będzie tylko delikatnie wyczulany z drugiej strony. Budowanie domu w ten sposób gwarantuje więc bezpieczeństwo i wygodę (chłód w lato, ciepło w zimie).

Takie domy są tak efektywnie energetycznie, że w Szwajcarii powstał dom z drewna księżycowego który nie potrzebuje ogrzewania. Wystarczyło, że przemyślano budowę i okna umieszczono tak aby docierało do nich jak najwięcej słońca. Promienie wpadają do pomieszczeń z czarnymi posadzkami które akumulują ciepło. I tak naprawdę to wszystko co potrzeba. W ziemie temperatura w takim domu oscyluje w granicach 17 C.

Dobrze wygłuszają i izolują

konstrukcje z tego rodzaju drewna doskonale tłumią hałasy z zewnątrz. Jeden z europejskich hoteli wykonanych w ten sposób ma nawet opinie najcichszego na świecie. Ściany nie tylko zatrzymują dźwięki ale też chronią przed wszelkimi promieniowaniami – fal elektromagnetycznych i radiowych. Według opinii ludzi którzy mieli kontakt z tym budownictwem, nie ma możliwości odnalezienia sygnału gsm i wykonywania połączeń telefonicznych w pomieszczeniu bez okien.

Domy z drewna księżycowego

Firmy budujące domy z drewna księżycowego

W Polsce nie łatwo znaleźć firmę zajmującą się budową domów w tej technologii. Jeżeli już decydujemy się na taki krok najlepiej wybrać firmę współpracującą z tartakiem Pana E.Thomy i będącą jego partnerem. W naszym kraju istnieją dwie takie firmy:

  • DomDrewno100 – Firma z południa kraju która specjalizuje się jedynie w budowie domów z drewna. Jak czytamy na stronie internetowej, ich pasją jest budowa domów ekologicznych.
  • Just Wood It – Firma zarejestrowana w Warszawie która projektuje i buduje konstrukcje drewniane. Oferują kompleksową współpracę – od projektu po montaż

Ceny domów

Ceny “domów księżycowych” nie są jasno określone, musimy jednak być gotowi na dwa lub nawet trzy razy większy wydatek niż przy tradycyjnej budowie. W przypadku firmy DomDrewno100 nie istnieją oficjalne cenniki i konieczny jest bezpośredni kontakt oraz wycena. Na stronie firmy Just Wood It znajdziemy jednak informację, że cena konstrukcji to 6000 zł/m2 a oferta budowy pod klucz to koszt 8000 zł/m2. Dane mogą nie być jednak aktualne, dlatego zainteresowanych prosimy o weryfikację.

  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Drewno księżycowe od strony naukowej (badania naukowe)

Za sprawą teorii które głosił Pan Erwin Thoma, tematem drewna księżycowego zainteresował się profesor Ernst Rudolf Zürcher z Uniwersytetu w Bernie. To on jest właśnie autorem badań i publikacji na temat szczególnych właściwości drewna księżycowego. Poniżej 3 publikacje z krótkim opisem prowadzonych badań.

1. Tree stem diameters fluctuate with tide, „Nature”, t. 392, 16 kwietnia 1998

W tej publikacji postawiono tezę, że średnica drzewa zależy od ilości soków się w nim znajdujących. Na ilość tych soków mają natomiast wpływ czynniki takie jak światło, temperatura, wilgotność i siła pływów. Jak wiadomo pływami steruje właśnie księżyc, co może sugerować, że ścinanie drzew w czasie ubywającego księżyca może mieć znaczenie.

2. Lunar Rhythms in Forestry Traditions – Lunar-Correlated Phenomena in Tree Biology and Wood Properties, „Earth Moon and Planets”, nr 85–86, styczeń 1999

W tym przypadku nie dodano nic odkrywczego do tematu drzewa księżycowego. Badano próbki drewna ścięte w różnych fazach księżyca po pełni, jednak wyniki nie były jednoznaczne i nie sugerowały szczególnych właściwości. Potwierdzono natomiast, że ścinanie drzew zimą to najlepsza praktyka.

sklep myslczlowieku

3. Looking for differences in wood properties as a function of the felling date: Lunar phase-correlated variations in the drying behavior of Norway Spruce (Picea abies Karst.) and Sweet Chestnut (Castanea sativa Mill.), „Trees”, nr 24, 26 sierpnia 2009. 

Tutaj szwajcarski naukowiec badał temat jak różne gatunki drzew zachowują się podczas suszenia, tj. jak szybko schną i jak zmienia się ich gęstość. Skala badań okazała się jednak za mała i sam autor przyznał, że nie da się jednoznacznie stwierdzić właściwości drewna księżycowego.

Jak widać badania nie mówią wprost, że omawiane drewno ma szczególne cechy. Z drugiej strony jednak też nie neguje takiej możliwości. Już same badania i publikacje powinny nam dać do myślenia, bo przecież nikt nie zadawałby sobie tyle trudu jeżeli temat dotyczyłby tylko usłyszanego mitu. Wiele rzeczy które mają miejsce jest po prostu trudno wytłumaczyć z naukowego punktu widzenia i moim zdaniem podobnie jest w tym przypadku.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *