Energia życiowa

Energia życiowa – co to i co na nią wpływa?

Dlaczego czasem się nam chce, a czasem nie? Co sprawia, że niektóre dni czujemy się naładowani pozytywnymi siłami, a czasami jakby uleciała z nas cała energia? Poznaj odpowiedzi na te pytania i przekonaj się co to jest energia życiowa i co wpływa na jej poziom.

Co to jest energia życiowa?

Trudno o definicje pojęcia energii życiowej lub sił witalnych, jednak można ją rozumieć jako siły pozwalające nam na normlane funkcjonowanie. Z definicją energii życiowej spotykamy się od setek lat w wielu kulturach. W Indiach nazywana jest Prana, w Chinach Qi, a w Japoni Ki. Moc człowieka miała swoje określenie nawet w Starożytnym Egipcie, gdzie nazywaną ją Ka.

Część osób rozumie energię życiową po prostu jako paliwo umożliwiające podtrzymywanie wszystkich procesów życiowych, działanie narządów wewnętrznych, poruszanie mięśni. Na energie życiową rozumianą jako siły witalne należy spojrzeć dużo szerzej. Moim zdaniem, najprościej ją zrozumieć jako pewien rodzaj siły, który każdego dnia pozwala nam wstać z łóżka i robić coś więcej niż musimy, dodaje nam zapału i kolorytu w każdej czynności do jakiej się zabieramy.

W różnych filozofiach jej działanie jest opisywane odmiennie, np. Chińska medycyna mówi o specjalnych szlakach energetycznych w ciele człowieka, w których krąży energia życiowa (Qi), a Indyjska Ajurweda mówi o energii życia (prana) jako sile przenikającej wszechświat, którą czerpiemy z każdym oddechem. Niezależnie od sposobu działania, każda teoria podkreśla wyjątkową rolę tej energii w życiu człowieka. To nie tylko bodziec do działania, który sprawia, że jesteśmy bardziej skorzy do wykonywania danej czynności, ale również wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi oraz ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.

Z pojęciem energii życiowej nieodzownie łączą się czakry, między którymi krąży opisywana energia. Są to centra energetyczne, które jeśli działają prawidłowo to zapewniają świadome myślenie, pewność siebie, chęć do działania, spokój, jasny umysł i zdrowie fizyczne. Mają one więc ogromy wpływ na nasze funkcjonowanie i zawsze powinniśmy dbać o te ośrodki energii. Jest kilka sposobów na odblokowanie każdej z 7 czakr zaczynając od odpowiedniej diety i medytacji, kończąc na kamieniach na czakry odbudowujących ich pole.

Przyczyny braku energii życiowej

Co obniża poziom energii życiowej

1.Złe emocje

Wpływ negatywnych emocji na funkcjonowanie odczuwamy w naszym codziennym życiu bardzo często. Nieprzyjemne wydarzenia sprawiają, że nie mamy werwy do działania, a co więcej bardzo często są też przyczyną problemów z naszym zdrowiem. Mówimy tutaj zarówno o problemach o podłożu psychicznym jak i fizycznym. Strach, złość, czy smutek intensywnie wpływają na działanie organizmu, często sprawiając, że nasze organy nie funkcjonują prawidłowo. Taka zła energia tworzy blokady zatrzymujące siły witalne, co ma negatywne odzwierciedlenie w naszej kondycji.

  Najmocniejsze kamienie ochronne - Top 6

2.Relacje z innymi ludźmi

Wszyscy emitujemy do otoczenia pewną energią, która udziela się innym i wywiera wpływ na ich funkcjonowanie. Każdy z nas spotkał na swojej drodze “toksycznych ludzi”, od których aż biją negatywne emocje i sprawiają, że nasza energia życiowa wręcz gaśnie. Z drugiej strony, każdy z nas ma taką osobę przy której zawsze towarzyszą nam bardzo pozytywne emocje, a nasze siły witalne są silnie wspierane. Powinniśmy więc starać się unikać ludzi mających na nas negatywny wpływ i dążyć do kontaktu z tymi którzy wiążą się z przyjemnymi doświadczeniami.

3. Otoczenie

Nie tylko człowiek może może emitować złą energię, również przedmioty i pomieszczenia będą jej źródłem. Najczęściej do takiego negatywnego naznaczenia miejsca lub rekwizytu dochodzi kiedy następuje w ich pobliżu do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Przedmioty najczęściej przejmują złą energię od ich właścicieli.

4. Nastawienie mentalne

Nie da się ukryć, że sposób z jakim podchodzimy do życia jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość energii życiowej. Osoby z natury pozytywnie nastawione, których myśli przez większość czasu krążą wokół pozytywnych rzeczy, w pewnym sensie samodzielnie stymulują swój układ energetyczny. Jeżeli z reguły jesteśmy negatywnie nastawieni to sytuacja jest zupełnie odwrotna i samoczynnie sprawiamy, że nasze siły witalne słabną.

Co wpływa na nasze siły witalne

Co podwyższa poziom energii życiowej

1.Praca nad swoją mentalnością

Każdy z nas powinien poświęcać kawałek swojego życia na prace nad sobą i nie pozwolić, aby jedynie świat zewnętrzny decydował o kształtowaniu naszego nastawienia. Warto zastanowić się nad swoimi priorytetami w życiu, aby ustalić najbardziej nas satysfakcjonujący system wartości. Często podążamy utartym schematem bo tak wypada, a w głębi serca nie jesteśmy szczęśliwi. Kiedy pojawiają się jakieś problemy mentalne, należy walczyć nad ich rozwiązaniem tak jak przy innych problemach ze zdrowiem. Staraj się robić jak najwięcej rzeczy, która sprawiają Ci radość i rozwijają Cię jako człowieka.

  Co oznacza godzina 23:23? Symbolika lustrzanej godziny

2. Aktywność fizyczna

Każdy rodzaj ruchu działa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Szczególnie istotne jest pamiętanie o tym czynniku jeżeli prowadzimy raczej osiadły tryb życia i wykonujemy pracę siedzącą. Ruch nie tylko sprawia, że poprawia się nasza kondycja i funkcjonowanie organizmu, ale również bardzo pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Podczas ćwiczeń wydzielane są liczne hormony, w tym endorfiny znane jako hormony szczęścia, więc ogólne samopoczucie również się poprawia. Warto pokreślić, że nie musi być to intensywny wysiłek – możemy zacząć od jogi, spacerów lub nawet samego rozciągania.

sklep myslczlowieku

3. Odpowiednia dieta

W zdrowym ciele zdrowy duch! to powiedzenie pasuje tutaj idealnie. Zbilansowana dieta sprawi, że po prostu bardziej się nam chce i nie czujemy się ociężali. Jak powinniśmy się odżywiać aby nasza energia życiowa utrzymywała się na wysokim poziomie? Oto najważniejsze składniki:

  • owoce i warzywa – te powinny stanowić podstawę praktycznie każdej diety. Dostarczają do organizmu witamin i potrzebnych składników odżywczych. Są też bogatym źródłem antyoksydantów, więc realnie sprawiają, że jesteśmy zdrowsi, bardziej odporni i poprawia się nasze samopoczucie.
  • ryby i owoce morza – również ich nie powinno zabraknąć w naszej diecie. To również źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składnich odżywczych. Zawierają przede wszystkich bardzo potrzebne, nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • oleje roślinne – to również element pomijany przez wiele osób, co jest bardzo poważnym błędem. Uboga w oleje roślinne dieta jest jest niepełna i naraża nas na problemy ze zdrowiem.
  • odpowiednia ilość płynów – przede wszystkim mówimy tutaj o wodzie. Wypicie przynajmniej 1,5 litra tego płynu powinno być dla nas priorytetem każdego dnia. Dobre nawodnienie istotnie przyczyni się do pracy praktycznie każdego układu w naszym organizmie.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *