Hamsa czyli ręka fatimy

Hamsa, czyli ręka Fatimy – co to takiego?

Czy to możliwe, że identyczny symbol pojawia się we wszystkich największych religiach świata? Właśnie tak jest w przypadku hamsy, znanej też jako ręka Fatimy, która w mniejszym lub większym stopniu jest znana na całym globie. Zobacz skąd się wziął ten symbol i co dokładnie oznacza.

Hamsa – co to jest?

Hamsa to symbol przedstawiający symetryczną dłoń z wyprostowanymi palcami, który przewija się w największych religiach. W związku z jego występowaniem w wielu kulturach jest znany pod kilkoma nazwami:

  • ręka Fatimy
  • ręka Miriam
  • ręka Marii
  • hamsa

Historia ręki Fatimy sięga czasów starożytnych, jednak dokładana data i miejsce jego zapoczątkowania pozostają dla nas nieznane. Pierwotne użycie hamsy przypisuje się najczęściej starożytnej Mezopotamii i Kartaginie, z reguły na odnalezione artefakty z takim znakiem w owych rejonach. Istnieją również teorię łączące hamsę ze starożytnym Egiptem lub jeszcze bardziej odległymi czasami – wydają się jednak mniej prawdopodbne.

Aktualnie symbol jest najbardziej popularny na Bliskim Wschodzie, gdzie został nawet ustanowiony symbolem pokoju. Dużą popularnością cieszy się również w niektórych krajach Afryki północnej – możemy go nawet odnaleźć na godle Algierii.

Hamsa jest niezwykle popularną ozdobą, nie zawsze wybieraną ze względu na przesłanie, ale też ciekawy wygląd. Trudno się temu dziwić bo biżuteria z tym symbolem wygląda bardzo intrygująco i jest bardzo częstym wyborem. Połączenie designu z symboliką to również coś czego zazwyczaj oczekujemy robiąc sobie tatuaż, ręka Fatimy jest z tego powodu bardzo popularnym wzorem do zdobienia ciała.

Ręka Fatimy – symbolika i znaczenie

Jest to symbol wielokulturowy więc jego znaczenie będzie różne w zależności od miejsca występowania. Bez wątpienia najpowszechniejszą i globalnie występującą interpretacją jest działanie ręki Fatimy jako symbolu ochronnego przed „złym okiem”. Najprościej można to rozumieć jako ochronę przed zawiścią i złym wpływem innych ludzi, którzy noszą w sobie negatywną energię. Podobne symbole pojawiają się w wielu kulturach, np. oko horusa w dawnym Egipcie, oko proroka w Turcji czy szeroko stosowana do dzisiaj czerwona nitka na nadgarstku.

  Palo Santo - co to jest? Właściwości, Zagrożenia, Badania

Popularne jest również interpretowanie działania ręki fatimy w zależności od jej położenia – warto o tym pamiętać jeżeli zdecydujemy się na zakup biżuterii z tym symbolem:

  • ręka skierowana do góry – działanie ochronne przed zazdrością, nienawiścią i złym wpływem innych ludzi.
  • ręka skierowana w dół – działanie jako talizman szczęścia, który przeciąga do naszego życia dobro i obfitość

Bardziej dokładano symbolikę hamsy należy omawiać w zakresie konkretnych religii, gdzie przypisywane są do niej bardzo odmienne znaczenia.

Ręka Fatimy co oznacza

Buddyzm i hinduizm

Ręka Fatimy jest istotnym elementem buddyzmu i hinduizmu, gdzie nawiązuje do przepływu energii w naszym organizmie i łączy się z pojęciem czakr, czyli centr energetycznych odpowiedzialnych za kondycję mentalną i fizyczną. Zgodnie z wierzeniami, każdy palec hamsy odpowiada za jedną czakrę i dodatkowo kontroluje jeden z naszych pięciu zmysłów.

Jest to szczególnie istotne dla osób pracujących z czakrami oraz tych praktykujących mudry, czyli jogę dłoni. Taka wiedza pozwala bowiem wybrać lepsze układy i sprawia, że są bardziej świadomi. Z tych powodów hamsa jest powszechnie spotykana w buddyjskich świątyniach i kapliczkach.

Judaizm

W kulturze żydowskiej omawiany znak jest znany pod nazwą „ręka Miriam”, która była siostrą Mojżesza i Aarona. Inna jego nazwa krążąca w tej kulturze to „hamesh”, czyli pięć – jest to nawiązanie do pięciu ksiąg Tory oraz jak w przypadku buddyzmu, wskazanie do używania wszystkich pięciu zmysłów podczas modlitwy do Boga.

Ręka Miriam to bardzo szanowany i jeden z najważniejszych symboli żydowskich, często przedstawiany razem z gwiazdą Dawida. Ten popularny znak znajdziemy w synagogach oraz na licznych ilustracjach zawartych w świętej księdze żydów – Torze.

W momencie ustanowienia Państwa Izrael hamsa zaczęła być utożsamiana przez Izraelczyków jako jeden z symboli narodowych, spotykany w codziennym życiu. Stał się czymś więcej niż się religijnym symbolem i zaczął funkcjonować jako popularny amulet ochrony pojawiający się w biżuterii, brelokach czy pocztówkach. Od tego czasu hamsa stała się bardzo powszechna jest postrzegana jako symbol ochrony przed „złym spojrzeniem” innych ludzi.

  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

Islam

Również w Islamie pojawia się znak otwartej dłoni, właśnie pod nazwą ręka Fatimy. Symbol został tak nazwany na cześć córki Mahometa – Fatimy Zahar, która w ciągu swojego życia walczyła o godne traktowanie. Za sprawą tych wydarzeń, symbol bywa wykorzystywany przez muzułmańskie kobiety jako pomoc w rozwijaniu swojej cierpliwości, lojalności oraz wiary. Hamsa funkcjonuje tutaj również jako amulet ochronny, jednak nie jest tak popularna jak w krajach wyznających judaizm i raczej nie zobaczymy jej na ulicy czy za lusterkiem samochodu.

Nazwa „ręka Fatimy” w języku arabskim możemy również przetłumaczyć jako „pięć”. Jest to bardzo ciekawe w kontekście wyjątkowego znaczenia tej liczby w islamie, gdzie przypisuje się jej wiele znaczeń. Piątka nawiązuje do pięciu filarów islamu, pięciu członków rodziny Mahometa, ludzkich zmysłów oraz do zawierania małżeństw.

sklep myslczlowieku

Chrześcijaństwo

Jest to raczej mało popularny symbol w chrześcijaństwie, który zapewne nie kojarzy nawet duża część wyznawców tej religii. Mimo wszystko pojawia się on również tutaj pod nazwą „ręka Maryi” i jest utożsamiany właśnie z Maryją Dziewicą. Znak pojawia się tu często w formie przedstawiającej otwartą rękę, pośrodku której znajduje się ryba. Znak jest tutaj interpretowany jako symbol siły kobieciej.

Co ciekawe, chrześcijaństwo nie uznaje żadnego rodzaju amuletów i talizmanów ochronnych, dlatego noszenie ręki Fatimy przez katolika z zamiarem poniesienia jakiś korzyści jest interpretowane jako grzech.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *