Łapacz snów

Łapacz Snów: Symbolika i Znaczenie – Czy jest bezpieczny?

Sen to kluczowy element dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i istnieje wiele sposobów aby był bardziej komfortowy. Jednym z nich jest amulet znany pod nazwą łapacz snów, którego symbolika jest dużo szersza i bardzo ciekawa. Zobacz co to jest i w jaki sposób działa!

Co to jest łapacz snów?

Łapacz snów to amulet wywodzący się z kultury rdzennych plemion Ameryki Północnej, składający się z obręczy wewnątrz której wpleciono sieć, pióra i koraliki. Łapaczowi snów przypisuje się wiele znaczeń, jednak najpopularniejszym jest ochrona ludzi przed złą energią zawartą w koszmarach sennych.

Indianie wierzyli, że wokół śpiącego człowieka krąży wiele dobrych i złych myśli, a łapacz pozwala na wniknięcie w nas tylko tych pozytywnych – koszmary wpadają w sieć i są niszczone za sprawą docierającego światła dziennego. Oryginalne łapacze snów były wytwarzane jedynie z naturalnych materiałów (roślin, włókien i ścięgien), aktualnie wykorzystuje się metale i tworzywa sztuczne. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz jak zrobić łapacz snów.

Historia łapacza snów

Istnieje co najmniej kilka legend i teorii dotyczących początków łapacza snów, jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest ta o “kobiecie pająku”. Historia ta dotyczy dwóch plemion rdzennych Amerykanów – Ojibwe i Lakota, gdzie pająki darzone były wielkim szacunkiem i traktowano je jako symbol ochrony przed złymi mocami i negatywnymi myślami.

Właśnie w wierzeniach plemienia Ojibwa pojawia się mistyczna „Kobieta-Pająk”, która miała zapewniać ochronę całemu swojemu plemieniu, a szczególnie istotna była w kontekście bezpieczeństwa małych dzieci i niemowląt. Jej moc zazwyczaj wyobrażano sobie jako niewidzialną nić pajęczą rozprzestrzenioną wokół ludzi, która chroni przed złą energią i niebezpieczeństwami.

Historia łapacza snów

Z czasem lud zwiększał swoją liczebność i emigrował w coraz bardziej odległe od plemienia miejsca, co uniemożliwiało ochronę przez pajęczą opiekunkę. Jak głosi legenda, kobieta stworzyła więc pierwszy łapacz snów, zapewniający bezpieczeństwo wszystkim opuszczającym wioskę. Od tego czasu stał się on symbolem ochronnym, wytwarzanym przez matki i babcie, aby chronić swoje rodziny – nie tylko podczas rozłąki ale również na co dzień. Standardem było przywieszanie łapacza snów przy wejściu do domostwa lub nad samym łóżkiem, nawet łóżeczka niemowlaków były dekorowane tym talizmanem.

  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Łapacz snów – symbolika

Każdy element oryginalnego łapacza snów ma swoje symboliczne znaczenie nawiązuję do otaczającego nas świata:

  • obręcz – reprezentuje krąg życia po jakim porusza się każdy organizm oraz kwiat życia będący formą proporcji i doskonałej harmonii, którą możemy odnaleźć w każdym elemencie naszego świata. Nawiązuje też do drogi jaką pokonuje Ziemia wokół słońca;
  • sieć – symbolizuje więzi rodzinne. Jest to element, który łapie wszystkie sny i pozwala na oddzielenie tych dobrych od złych;
  • pióra – stanowią filtr po którym dobre sny mogą powoli opadać na spoczywającego pod łapaczem snów człowieka;
  • koraliki – bardzo często uznawane są jedynie za ozdobę, jednak Indianie widzieli w nich głębszą symbolikę. Istnieją dwie teorię – pierwsza mówiąca, że koraliki nawiązują do pająka i druga mówiąca, że to symbol dobrych snów, które nie zdążyły przejść przez pióra.
Łapacz snów symbolika

Wiele ludzi pragnie doświadczyć mocy tego talizmanu albo po prosto wydaje się im bardzo atrakcyjny wizualnie. Z tego powodu łapacz snów spotkamy jest pod wieloma postaciami, a najpopularniejsze z nich to:

  • zawieszka na ścianę – czyli pierwotna i najbardziej rozpowszechniona forma tego amuletu;
  • tatuaż – tatuaż z łapaczem snów jest niezwykle popularny. Najprawdopodobniej dzieje się tak za sprawą bardzo ciekawej formy, pięknie zdobiącej ciało i pożądanego przez wielu znaczenia – odpędzanie złych myśli i koszmarów
  • biżuteria – wszelkiego rodzaju naszyjniki i bransoletki szczęścia często wykorzystują ten motyw.
  • obrazy i plakaty – taka forma często stanowi zastępstwo dla klasycznego łapacza.
  • ręcznie wykonany np. na szydełkach (makrama) – popularnym pomysłem jest zrobienie amuletu we własnym zakresie. W tym przypadku zyskujemy również ogromną satysfakcję.
  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

Znaczenie w dzisiejszych czasach

Aktualne postrzeganie łapacza snów bardzo się zmieniło. Ze względu na swój niebanalny wygląd, przypadł do gustu wielu ludziom, którzy wykorzystują go jedynie jako dekorację wnętrza, bez świadomości jaką może nieść za sobą energię. Traktując łapacz snów jako ozdobę nigdy nie doświadczymy jego siły, ponieważ istotną sprawą w kwestii jego działania jest intencja jego posiadacza. Jeśli oczekujesz więc ochronnego działania łapacza to musisz zakupić lub stworzyć go z takim przekonaniem.

Sam amulet bardzo często nie jest wykonywany zgodnie z pierwotnie ustalonymi normami przy użyciu nieodpowiednich materiałów. Sprzedawcy bardzo szybko upatrzyli w nim biznes, co doprowadziło do jego komercjalizacji i przyłaszenia kulturowego.

Łapacz snów czy jest bezpieczny

Łapacz snów – czy jest bezpieczny?

Zastanawiasz się czy łapacz snów jest zły? Otóż tak jak w przypadku wszystkich talizmanów i amuletów ochronnych, bezpieczeństwo korzystania z właściwości łapacza snów jest różnie postrzegane. W opozycji stoją tutaj niektóre religie, z Chrześcijaństwem na czele. Według Kościoła Katolickiego stosowanie tego typu symboli magicznych jest ciężkim grzechem, z którego należy się spowiadać.

sklep myslczlowieku

Nie ma jednak żadnych przesłanek aby sądzić, że zawieszenie na ścianie łapacza snów może nie być bezpieczne. Od wykorzystujących go w życiu codziennym ludzi płyną wręcz przeciwne sygnały, mówiące o raczej pozytywnych skutkach, lepszym snie i bardziej komfortowych pobudkach.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *