Kwiat życia

Kwiat Życia: Symbol Początku i Świętej Geometrii

Kwiat życia to wyjątkowy symbol, który kojarzy prawie każdy lecz mało kto wie co oznacza. Jego perfekcję i symetryczność badano pod wieloma względami co zawsze udowadniało jego wyjątkowość. Zobacz dlaczego jest tak wyjątkowy i jak możesz go wykorzystać w swoim życiu.

Kwiat Życia – co to ?

Kwiat życia to w pełni symetryczny symbol składający się z 19 nakładających się na siebie okręgów. Symbol jest dobrze znany ludzkości od setek lat, jako forma doskonałej proporcji i harmonii. Nazwa „kwiat życia” nawiązuje do teorii dopatrującej się się w tym symbolu początku wszystkiego co istnieje na świecie. Mówi się o nim też jako o wzorcu stworzenia wszechświata, który wyjaśnia kwestie pochodzenia całej materii.

Pochodzenie kwiatu życia

Symbol kwiatu życia odnajdziemy praktycznie na całym świecie. Najczęściej na ścianach zabytkowej architektury, skałach i pomnikach. Przez setki lat, wiele cywilizacji doszukiwało się w tym symbolu wyjątkowego znaczenia i kładło nacisk na pogłębianie wiedzy w jego zakresie. Co ciekawe symbol jest szeroko wykorzystywany do dzisiaj ze względu na jego dużą popularność w wielu kręgach.

Chociaż dokładne oszacowanie początków symbolu nie jest możliwe to wiemy, że kwiat życia znano już w czasach starożytnych, o czym świadczą zachowane do dzisiaj relikty z tym symbolem pochodzące z ok. 650 r. p.n.e. Według danych które aktualnie posiadamy, najwcześniej fascynowali się nim Starożytnych Egipcjanie. Świadczy o tym jego przedstawienie w świątyni Ozyrysa w Abydos na ścianie poświęconej oku Ra. Szacuje się, że ich wiek to co najmniej 2000 lat p.n.e.

Wzór kwiatu życia możemy połączyć ze wszystkimi największymi religiami świata.

W Judaizmie odgrywa największą rolę i jest wzorcem z którego wyprowadzić można kabałowe drzewo życia. W tradycji Kabały symbol drzewa życia nawiązuje do idei wspólnego pochodzenia ludzi. Sam kwiat życia jest spotykany w starożytnych synagogach w Mesadzie i Galilei.

Co ciekawe główne symbole innych religii również możemy wpisać w symbol kwiatu życia.

  • Chrześcijaństwo – Krzyż
  • Judaizm – Drzewo życia (Kabała)
  • Celtowie – Spirale
  • Hinduizm – Sri Yantra
  • Filozofia Chińska – Yin Yang
Czytaj też:  Czterolistna Koniczyna - symbol szczęścia czy zwykły przesąd?

Kwiat życia i święta geometria

Święta geometria to specyficzna nauka, której korzenie sięgają już Starożytności. Człowiek od dawna zauważał powtarzające się w przyrodzie wzorce, które stanowią podstawę budowy naszego ciała, roślin czy całych układów słonecznych. Święta geometria ma odpowiadać na pytania w jaki sposób stworzony jest wszechświat i jaka jest w nim rola człowieka.

Kompozycja

Rozkładając kwiat życia na czynniki pierwsze zauważymy, że składa się z kilku postaci, z których każda symbolizuje reprezentację świata. Wśród tych postaci jest nasienie życia, zawierające siedem kręgów przecinających się w jednym punkcie. Są religie gdzie kojarzone jest to z 7 dniami w których stworzono świat.

nasienie życia
Nasienie życia

Kolejne to jajo życia, które jest tworzone przez środkową część symbolu i które nawiązuje do zarodka komórkowego w pierwszych godzinach jego tworzenia, symbolizując tym samym wszystkie komórki.

jajo życia
Kwiat życia

Wyróżniamy też owoc życia, tworzony przez 13 okręgów w kształcie gwiazdy. Symbolizuje on atomy i struktury molekularne, które znajdują się w każdej znanej nam formie życia.

owoc życia
Owoc życia

Dalej jest jest drzewo życia, które nawiązuje do drzewa genealogicznego. To reprezentacja miłości i jedności wszystkich ludzi. To symbol stanowiący jedną z podstaw Judaizmu.

Można więc dostrzec, że kolejne symbole dosięgają wszystkich obszarów świata w którym żyjemy.

drzewo życia
Drzewo życia

W kontekście świętej geometrii najciekawszy elementem jest jednak Sześcian Metatrona. Otrzymamy go jeśli połączymy środki wszystkich okręgów wchodzących w skład Owocu życia. Jeżeli dobrze się przyjrzymy, to zauważymy na jego planie wszystkie bryły platońskie poza dwunastościanem (czworościan, sześcian, ośmiościan i dwudziestościan).

Sześcian Metatrona
Sześcian Metatrona

Owe zależności mogą wydawać się nieistotne jednak otrzymane wzory odnoszą się do wielu dziedzin nauki i wręcz idealnie je odwzorowują. Fenomen kwiatu życia polega na tym, że to praktycznie nie możliwe aby jakiś przypadkowy wzór tłumaczył tak wiele.

Badania Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci w pewnym okresie swojego istnienia był zafascynowany kwiatem życia i jego proporcjami. Dogłębne przestudiowanie charakterystyki symbolu, poskutkowało stosowaniem w jego malowidłach wzorów wywodzących się z kwiatu życia. Zafascynowanie podziałem przez Leonarda widać nawet w jednym z jego najsłynniejszych szkiców – „człowiek Witruwiański„. Faktycznie nakładając omawiany wzór na dzieła Leonarda widać pewne zależności.

Czytaj też:  Przewodnik Duchowy - czy doświadczasz jego działania?

Korzyści płynące z kwiatu życia

W kontekście naszego istnienia duchowego, kwiat życia może przynieść bardzo pozytywne skutki. Jego istnienie w miejscu w którym przebywamy może sprawić, że zniknie z niego cała negatywna energia i stworzy się kojąca atmosfera. Może więc być amuletem oczyszczającym pomieszczenia ze złej energii.

Kwiat życia oddziałuje na człowieka i sprawia, że opuszają go zmartwienia, stres i czuje się niesamowicie spokojny. Takie okoliczności bardzo sprzyjają medytacji i osobistej refleksji.

Kwiat życia a Kościół

Według wielu entuzjastów kwiat życia wytwarza szczególne fale o wyjątkowej mocy, które mogą się rozprzestrzeniać i wpływać na naszą rzeczywistość. Fale mają sprawiać, że środowisko w którym się znajdują staje się zharmonizowane z naturą i zrównoważone. Można powiedzieć wiec, że wprowadza harmonie i ład tam gdzie tego potrzeba.

Przyjęło się również, że kwiat życia mocno oddziałuje na żywność i wpływa na jej konserwacje za sprawą swoich fal. Zalecane jest umieszczanie symbolu w miejscach przechowywania żywności, aby zachować jej świeżość. Mówi się również, że kwiat życia pochłania złą energię z jedzenia. Dotyczy to głównie mięsa, które może być nią przepełnione z uwagi na cierpienie zwierząt. Z tego powodu stosuje się specjalne podkładki z tym symbolem, którą kładziemy pod talerze i w ten sposób zapewniamy sobie ochronę.

Zastosowań kwiatu życia jest jednak dużo więcej. Wielu ludzi stosuje go jako talizman ochronny z którym nigdy się nie rozstaje. Pojawia się też wiele głosów twierdzących, że symbol pomógł im wyleczyć przewlekłe choroby i ma właściwości uzdrawiające. Symbol używany jest również jako neutralizator promieniowania elektromagnetycznego, czyli tzw. odpromiennik.

Z powyższych powodów oraz intrygującego wyglądu, kwiat życia jest często wykorzystywanym motywem. Znajdziemy go na grafikach, ubraniach, elementach dekoracyjnych oraz tatuażach.

About Daniel Nurek

Daniel NurekNazywam się Danie Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Podziel się opinią