Zielone oczy

Zielone oczy – Znaczenie, Ciekawostki i Zagrożenia

Zielone oczy mają w sobie coś mistycznego, a liczne wzmianki w malarstwie, literaturze, fotografii czy muzyce tylko to potwierdzają. Zobacz na czym polega ich wyjątkowość i czym odznacza się ten kolor oczu.

Zielony oczy są najbardziej atrakcyjne

Jeśli jesteś posiadaczem lub posiadaczką zielonych oczu, to mam dla Ciebie przyjemną wiadomość – ten koloru jest uważany za najbardziej atrakcyjny. Nie są to jedynie domniemania, a efekt sondy przeprowadzonej przez jeden z największych portali internetowych zajmujących się tematyką wzroku – allaboutvision.com

Ponad 20% ankietowanych wskazało zielone oczy za najładniejsze, a kolejno drugie i trzecie miejsce zajęły oczy niebieskie (16,9%) przed oczami piwnymi (16%). Co ciekawe, wydające się bardzo wyjątkowe i unikalne oczy szare, zajęły dopiero 5 miejsce i zgarnęły około 10% głosów.

W innym badaniu przeprowadzonym przez magazyn “The International Journal of Indian Psychology”, uczestnicy wybrali oczy zielone jako najbardziej seksowne.

Ile osób ma zielone oczy?

Zielone oczy wydają się dość powszechne w Polsce i Europie. Większość z nas ma członka rodziny lub chociaż zna kogoś z tym kolorem tęczówki. Mało tego, są kraje gdzie populacja ludzi zielonookich sięga ponad 80% – mowa tutaj o Irlandii, Islandii czy Szkocji. Nijak ma się to jednak do procentu ludzi z zielonymi oczami na całym globie.

Szacuje się, że oczy zielone oczy są najrzadsze na świecie i posiada je jedynie 1-2% społeczeństwa. Niektóre, źródła podają szare oczy jako najbardziej rzadkie, jest to jednak trudne do policzenia ze względu na podobieństwo tęczówki szarej i niektórych odcieni niebieskiego.

  Psychologia kolorów - jak kolory wpływają na samopoczucie?

Najbardziej powszechne są natomiast brązowe oczy, którymi może się chwalić około 80% światowej ludności.

Ile osób ma zielone oczy

Zielone oczy – ciekawostki

 • Dzieci nie rodzą się z zielonymi oczami – docelowy koloru oczu dziecka nie jest znany do ok. 6 miesięcy po porodzie. Niemowlaki przychodzą na świat z jednym z dwóch kolorów oczu: niebieskim lub szarym. Dzieje się tak ponieważ pigment odpowiedzialny za koloru oczu dziecka wydziela się dopiero pod wpływem działania promieni słonecznych. Cały proces trwa minimum pół roku.
 • Zielone oczy mają częściej kobiety – Przeprowadzane w wielu krajach badania jednoznacznie dowodzą, że kobiety częściej posiadają ten odcień tęczówki niż mężczyźni. W krajach jak Islandia czy Holandia zielonookich kobiet było ponad 2 razy więcej! Co ciekawe, naukowcy nie mają pojęcie z czego wynika ta różnica.
 • Kobiety z takimi oczami lepiej znoszą poród– W 2014 przeprowadzono badania, które potwierdziły, że kobiety o jasnych kolorach oczu (niebieskie i zielone), odczuwają mniejszy ból i niepokój związany z porodem niż posiadaczki ciemnych oczu.
 • William Szekspir sugerował w niektórych dziełach, że posiadacze zielonych oczu są nadzwyczaj zazdrośni.
 • Chociaż w całej Azji odsetek ludzi z zielonymi oczami jest bardzo mały, to w północno-zachodnich Chinach istnieje wioska Liqian, której zdecydowana większość ma ten kolor oczu.

Zielone oczy – znaczenie

Chociaż nie znamy mechanizmów, które są tego przyczyną, to kolor oczu można łączyć z pewnymi cechami osobowymi. Sugerują nam to przede wszystkim liczne eksperymenty i doświadczenia. Zapewne znajdziemy odstępstwa od reguły, jednak zazwyczaj o osobach z zielonymi oczami mówimy, że są:

 • Kreatywni i pełni pasji – to cecha którą słyszymy najczęściej w kontekście zielonookich. Zwykle podchodzą do spraw w oryginalny sposób i łatwo się na nich koncentrują.
 • Przebiegli – często reagują impulsywnie jednak zawsze potrafią wykorzystać sytuację dla osiągnięcia zamierzonego celu.
 • Samowystarczalni i radzą sobie pod presją – potrafią zachować spokój podczas rozmowy. Zazwyczaj są niechętni do korzystania z pomocy innych, a wyznaczone terminy nie są dla nich problematyczne.
  Manifestacja 369 - Jak zrobić? Wyjaśnienie metody 369
Znaczenie zielonych oczu

Zagrożenia zdrowia dla posiadaczy zielonych oczu

Posiadanie jasnych kolorów oczu takich, jak niebiski i zielony może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Te odcienie zawierają mniej pigmentu, który oprócz nadawania ciemniejszego koloru stanowi również ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Takie promieniowanie docierając do środkowej warstwy oka, może być przyczyną czerniaka, czyli bardzo niebezpiecznego nowotworu.

Jak się zatem przed tym bronić ? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed słońcem i zainwestować w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Najbardziej niebezpieczne jest bezpośrednio padające światło, więc w zacienionych miejscach nie musimy przejmować się tym problemem.

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

3 komentarze do “Zielone oczy – Znaczenie, Ciekawostki i Zagrożenia”

 1. Myślę,że jest tu odrobinka prawdy, ale trudno przeprowadzić badania dokładnie gdyż narody mieszają się radami co potem powoduje ,że oczy mogą u potomków być odmienne. Nie należy zapominać, że historia świata zawiera też przykre historie takie jak wędrówki ludów i wojny ,gdzie dokonywano gwałty. Tym samym już możliwe było zapoczątkowanie na innym terenie Europy czy świata koloru oczu. Weźmy np podróże Krzysztofa Kolumba. Jego załoga zapewne od przygód w portach nie stroniła. No i mogli oni po sobie zostawić pamiątki w postaci koloru oczu w odległym miejscu. Wszelkie wojny nawet ta II wojna światowa spowodowała, że miały miejsce gwałty s różnych częściach świata pojawiający się żołnierze czynili gwałty, które dały owoce wiadomo jakie. Wikingowie też dużo podróżowali, A oni do grzecznych nie należeli.
  Suma, summarum płynna to sprawa jest co do umiejscowienia osób z danymi kolorami oczu.
  Niemniej jednak jest to ciekawa analiza warta głębszego badania.

 2. Jestem jedyną czysto zielonooką w rodzinie. I fakt. Pewne cechy charakteru pasują do powyższych a nawet większość.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *