Piwne oczy

Piwne oczy: Dlaczego są wyjątkowe ? Poznaj znaczenie

Czy wiesz, że brązowy i piwny kolor oczu to nie to samo ? Jeżeli tak, to jesteś w mniejszości, ponieważ większość osób wymienia je zamiennie. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego oczy piwne są wyjątkowe, na jakie choroby są narażeni ich posiadacze i jakimi cechami mogą się odznaczać.

Oczy piwne a brązowe


To co odróżnia piwny kolor oczu od brązowego jest występowanie co najmniej dwóch kolorów w tęczówce. Prawie zawsze jest to mieszanka brązowego i zielonego zabarwienia, a czasami spotykany jest również kolor niebieski. Z tego powodu oczy w tym kolorze wyglądają inaczej niż te mające jednolity brązowy, zielony czy niebieski kolor. Czasami oczy piwne są jaśniejsze w jednej części (tam gdzie występuje przewaga zielonego barwnika) i ciemniejsze w innej (tam gdzie przeważa barwnik brązowy).

Zazwyczaj jeden z kolorów jest dominujący, co bywa bardzo mylące. Przy dużej przewadze zielonego tęczówki wyglądają na ciemno zielone, a przy przewadze brązu na jasny odcień brązowego. Chociaż określenie koloru nie zawsze jest łatwe, to z naukowego punktu widzenia przyjmuje się, że przy występowaniu wymienionych barwników zawsze mówimy o oczach piwnych.

Warto wiedzieć, że oczy bursztynowe to jeszcze inny odcień niż wyżej wymienione.

Czy piwne oczy są rzadkie?

Barwa tęczówki jest determinowana genetycznie, jednak dziedziczenie w tym przypadku jest skomplikowane. Nawet pomimo rozwiniętej nauki, określanie koloru oczu nienarodzonego dziecka jest praktycznie niemożliwe.

  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

Chociaż brązowe są najbardziej popularne, to szacuje się, że jedynie około 5% populacji odznacza się piwnym kolorem oczu. Jak można się domyślać, ma to związek z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia dwóch barwników tęczówki jednocześnie. Taki wynik sprawia, że bardziej rzadkie są jedynie oczy szare i zielone oczy.

Wady i zalety piwnych oczu

Jedną z zalet będzie oryginalność. Każdy z nas lubi być wyjątkowy, a mając kolor oczu jak jedynie 5% populacji możemy poczuć się szczególnie.

Od strony naukowej wiele zalet piwnych i brązowych oczu wynika z podwyższonej ilości melatoniny w tęczówce. Przede wszystkim zauważyć można mniejsze ryzyko występowania niektórych chorób oka, jak rak oka czy zwyrodnienie plamki żółtej. Bardzo ciekawe są również badania, które sugerują większą odporność osób z ciemnymi oczami na utratę słuchu wraz z wiekiem lub w związku z hałasem. Uważa się, że melanina może chronić nerwy mózgu, które są narażone na uszkodzenia na skutek hałasu lub odpowiedniego wieku.

Największym negatywnym aspektem posiadania piwnych oczu jest podwyższone ryzyko rozwój zaćmy. Istnieją badania naukowe które wykazują, że prawdopodobieństwo zachorowania może być nawet dwa razy wyższe niż u osób o jaśniejszych kolorach oczu.

Jak widać wszystko ma swoje wady i zalety. Ludzie o mniejszej ilości melaniny w oku i posiadający np. niebieskie oczy, są za to bardziej narażeni na choroby spowodowane dużą ilością światła przedzierającą się do głębszych elementów oka. Łatwiej wtedy również o utratę lub pogorszenie wzroku.

Oczy piwne znaczenie

Oczy piwne – znaczenie

A czy piwne oczy w jakiś sposób mogą wizualizować cechy naszego charakteru ? Z naukowego punktu widzenia nie doszukamy się żadnego potwierdzenia, lecz często przyjmuje się, że osoby z takim kolorem są:

sklep myslczlowieku
  • Towarzyscy – lubią otaczać się innymi ludźmi i wchodzić z nimi w interakcję. Potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, a zabawy i imprezy zawsze sprawiają im dużą przyjemność.
  • Godni zaufania – mają szacunek dla innych ludzi i starają się postępować względem nich uczciwie.
  • Niezależni – lubią jeżeli tylko od nich zależy rezultat danego działania.
  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *