Szare oczy

Szare oczy: Rzadkie i wyjątkowe – Zobacz dlaczego

Chociaż w codziennym życiu szarość kojarzy się nam z czymś przygnębiającym i mało wyrazistym, to jednak po spojrzeniu w szare oczy zobaczymy dużo głębi i ciepła. Zobacz czym wyróżnia się ten rzadki i tajemniczy kolor oczu.

Szare oczy są bardzo rzadkie

Szary to jeden z najrzadziej występujących kolorów oczu u ludzi. W zależności od źródła podaje się, ze posiada go od niecałego procenta do dwóch procent populacji. Podobnie jak oczy niebieskie i zielone oczy, występuje tylko u ludzi z korzeniami europejskimi, co po części tłumacz ich unikalność.

Oczy szare są często mylone z niebieskimi. Faktycznie są bardzo podobne, jednak na tych pierwszych często możemy dostrzec brązowe i złote plamki , co je całkowicie odróżnia.

Niebezpieczeństwa przy szarych oczach

Chociaż naukowcy nie są całkowicie zgodni w tym temacie, to najbardziej prawdopodobna teoria powstawania szarych oczu mówi o bardzo cienkiej warstwie melaniny w przedniej warstwie tęczówki oka. Odbite światło zostaje delikatnie przyciemnione przez warstwę melaniny, co z kolei skutkuje zaciemnieniem niebieskiego pigmentu.

Naukowcy uważają, że szare oczy zawierają jeszcze mniej melaniny niż inne jasne kolory. To bardzo zła wiadomość dla ich posiadaczy, ponieważ melanina stanowi naturalną ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych dostających się do oczu. Zbyt duża ilość światła może być przyczyną poważnych problemów ze wzrokiem, z groźnymi nowotworami na czele.

Im ciemniejsze oczy tym więcej melaniny w oku. Ludzie z oczami piwnymi czy brązowymi, są bezpieczni i nie potrzebują dodatkowej ochrony. Posiadacze jasnego koloru tęczówki zawsze powinni nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV.

  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

Ciekawostki o ludziach z szarymi oczami

Szare oczy- ciekawostki
  • Istnieją badania naukowe, które potwierdzaj, że osoby o jasnych kolorach oczu są mniej wrażliwe na przyjmowany alkohol i odurzenie następuje później niż u konkurentów z ciemniejszymi tęczówkami.
  • Organizm nie wykazuje mniejszej wrażliwości jedynie na alkohol. Inne badania potwierdziły mniejszą skuteczność leków u osób z jaśniejszymi oczami. Z drugiej strony takie osoby mają wyższą tolerancję na ból. Badanie jednoznacznie wykazało, że poziom bólu odczuwanego podczas porodu jest dużo mniejszy u szarookich i niebieskookich kobiet.
  • Wiele dzieci rodzi się z szarymi oczami, jednak z wiekiem kolor oczu zazwyczaj ulega zmianie.
  • Lubią rywalizację – osoby z takim kolorem oczu lubią każdego rodzaju rywalizację i ponadprzeciętnie skupiają się na wygranej. Z drugiej strony bywają również bardziej egocentryczni. Naukowcy tłumaczą to procesami ewolucji – kobiety o szarych kolorach oczu były chętniej wybierane na partnerki. Świadome swojej przewagi polubiły konkurowanie z innymi paniami.
  • Są lepszymi strzelcami – Taką prawidłowość zaobserwowano w jednym z obozów szkoleniowych dla żołnierzy już prawie 100 lat temu. Nie ma jednak potwierdzenia naukowego na tą teorię.
  • Myślą bardziej strategicznie – Badania potwierdziły, że mniejsza ilość melatoniny jest również przyczyną bardziej zrównoważonego myślenia i wolniej podejmowanych decyzji. Mózg pracuje szybciej gdy ma więcej melaniny, jednak to nie zawsze pożądany efekt.

Oczy szare – znaczenie

Oczywiście z naukowego punktu widzenia osoby z szarymi oczami nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle reszty społeczeństwa pod względem cech osobowości. Jak do każdego koloru jednak, również i tutaj mamy do czynienia z pewnymi przesądami. Oto najpopularniejsze:

sklep myslczlowieku
  • Mężczyźni o szarych oczach są najbardziej wierni, natomiast kobiety są bardziej chciwe.
  • Taka barwa tęczówki określa ludzi prostych i pozbawionych dowcipu.
  • Osoby z takimi oczami są skryte i czułe. Trudno stworzyć im w pełni otwartą relację z partnerem. Nie ufają osobom słabo poznanym.
  Częstotliwość 528 Hz - wibracja miłości na skali Solfeggio

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

1 komentarz do “Szare oczy: Rzadkie i wyjątkowe – Zobacz dlaczego”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *