Krzyż ankh

Krzyż Ankh: Czy Krzyż z Kokardką to symbol zła ?

Spotykany na prawie każdej ilustracji przedstawiającej egipskich Faraonów krzyż ankh, to przedmiot o ogromnym znaczeniu dla ówczesnego społeczeństwa. Zobacz jakie znaczenia mu przypisywano i jak miał wpływać na życie ludzi.

Co to jest krzyż ankh

Specjaliści nie są w stanie jednoznacznie określić dokładnego pochodzenia krzyża z kokardką, jednak wiemy, że był to jeden z najważniejszych symboli starożytnego Egiptu. Najprawdopodobniej takiego rodzaju krzyż miał początkowo zastosowanie w piśmie starożytnego Egiptu (hieroglify) i oznaczał w nim słowo “życie”. Z biegiem czasu ewaluował w jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli, nawiązującego do całego sensu istnienia, płodności i życia po śmierci.

Według niektórych teorii, symbol ankh był pierwotnie ozdobą znajdującą się na pasie Izydy – bogini płodności i opiekunki rodzin.

Znaczenie i symbolika krzyża egipskiego

Ten starożytny symbol był interpretowany na wiele sposobów – to dodatkowo podkreśla jego ogromne znaczenie dla ówczesnego społeczeństwa.

Życie

Krzyż z kokardą to przede wszystkim symbol życia. Egipcjanie przykładali dużą wagę do obrzędów religijnych i rekwizytów z nimi związanych, dlatego klucz życia był bardzo często spotykany. W sarkofagu zmarłego Faraona nie mogło nigdy zabraknąć tego elementu, który otwierał drzwi do życia pozagrobowego. Egipcjanie wierzyli, że ziemski żywot to jedynie krótka chwila egzystencji naszej duszy, po której następuje życie wieczne, a wykorzystywanie krzyża ankh miało to podkreślać.

Taki krzyż nie wykorzystywano jedynie po śmierci – jako symbol życia był nieustannie wykorzystywany przez najważniejsze osoby. Trzymanie go blisko ciała miało zapewniać długie życie bez chorób. Z tego powodu praktycznie każde dzieło przedstawiające Faraonów ukazuje ich z omawianym rekwizytem.

  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

W kontekście duchowym jego wygląd tłumaczono następująco:

  • górna kokardka – symbolizowała życie wieczne. Nieśmiertelność duchowa reprezentowana przez okrąg wskazuje na niekończącą się wędrówkę. Wchodząc do okręgu wraz z rozpoczęciem życia, na zawsze w nim pozostajemy.
  • ramiona krzyża – symbolizowały życie doczesne. Tutaj przesłanie jest dokładnie odwrotne – linie tworzące dolną cześć krzyża świadczą o dążeniu do punktu końcowego w naszym ziemskim istnieniu.
krzyż egipski w rękach faraona

Płodność

Według niektórych teorii, wygląd tego symbolu nawiązuje do płodności i relacji damsko-męskich. Górna pętla ma w tym przypadku oznaczać macicę kobiety, a krzyż poniżej to nawiązanie do męskich narządów płciowych. Ma ta wskazywać na nierozerwalne połączenie kobiety i mężczyzny, i tworzenie unikalnych relacji między nimi. Również tutaj możemy doszukiwać się nawiązania do symbolu życia – wydając na świat potomstwo zapewniamy trwałość cyklowi życia.

Wiedza

Krzyż Egipski był również postrzegany jako symbol wiedzy i oświecenia umysłu. W tym kontekście, górna łezka symbolizowała duszę, a poniższy krzyż nawiązywał do śmierci. Obrazowało to wyższość życia nad śmiercią, a uświadomienie sobie takiego stanu symbolizowała właśnie krzyż ankh.

Amulet ochronny

Krzyż ankh postrzegany był również jako symbol życia i stanowił amulet ochronny przed śmiercią oraz przykrymi doświadczeniami. Wierzono, że krzyż zbiera otaczającą nas złą energię i umożliwia jej usunięcie. Jednocześnie, taki amulet miał zapewniać szczęście i dobrobyt osobą, które z niego korzystały. Stosowany był również przez osoby z różnego rodzaju dolegliwościami, które kładły krzyż z kokardką w miejscu bólu lub zranienia, dla jego wyeliminowania.

Krzyż z kokardką a katolicyzm

Podobnie jak oko horusa, również krzyż ankh stał się popularnym talizmanem dla niektórych grup okultystycznych, gdzie symbolizuje wolność seksualną i dobór partnerów pod tym kątem. Można więc powiedzieć, że pomimo bardzo podobnego wyglądu do krzyża chrześcijańskiego, w dzisiejszych czasach ten symbol przybiera zupełnie odwrotne znaczenie.

  Palo Santo - co to jest? Właściwości, Zagrożenia, Badania

To bliskie podobieństwo, jest częstą przyczyną nieświadomego wykorzystywania znaku przez chrześcijan. Chcąc kupić biżuterię z klasycznym krzyżem, konsumenci decydują się na krzyż egipski, nie będąc świadomym jego pochodzenia i symboliki.

sklep myslczlowieku

Czy noszenie takiego krzyża to grzech w kontekście religii chrześcijańskiej ? Oficjalnie ta religia nie zabrania noszenia omawianego symbolu, jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego wykorzystanie jest w zgodzie z naszą moralnością i przekonaniami. Myślę, że jeżeli traktujesz go jedynie jako biżuterię lub nosisz nieświadomie, to nie stanowi to problemu.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

1 komentarz do “Krzyż Ankh: Czy Krzyż z Kokardką to symbol zła ?”

  1. Czy symbol życia stoi w sprzeczności z Chrześcijaństwem i jego uniwersalnymi wartosciami? Chrześcijaństwo adoptowalo wiele symboli pogańskich i uswiecilo je.Nieważne, co nosisz, ważne jakim jesteś człowiekiem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *