Bretarianizm

Bretarianizm – Czy Życie Bez Jedzenia To Mit ?

Bretarianizm to odbiegająca od naukowego toku myślenia ideologia, która zdaniem jej zwolenników jest nie tylko zaprzestaniem jedzenia i picia, ale również przejściem na wyższy poziom rozwoju duchowego. Sprawdź, czy to faktycznie możliwe ?

Co to jest bretarianizm ?

Bretarianizm to stan umożliwiający w pełni normalne funkcjonowanie bez spożywania posiłków i bez picia wody. Bretarianie twierdzą, że energię do życia czerpią z prany, którą nazywają również energią wszechświata czy energią światła.

Co więcej, dzięki energii otrzymywanej ze wszechświata nie odczuwają nawet głodu i zgodnie deklaruje, że podczas stosowanie takiej “diety pranicznej” czują się znakomicie, a ich organizmy są w lepszej kondycji niż kiedykolwiek wcześniej. Jak mówią sami bretarianie, są na tyle wypoczęci, że wystarczy im 1 lub 2 godziny snu na dobę.

Można się zastanawiać – jak ta energia dociera do człowieka i jak jest przetwarzana przez organizm ?. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a w sieci można znaleźć sprzeczne informację na ten temat. Niektóre źródła podają, że energia dociera do człowieka przez fotony światła słonecznego i tak jak pozwala żyć kwiatom, tak samo nadaje się dla ludzi. Brak jednak jakiegokolwiek potwierdzenia naukowego na takie tezy.

Jedzenie jest uzależnieniem ?

Bretarianizm życie bez jedzenia

Według omawianej ideologi, konieczność spożywania posiłków dla prawidłowego funkcjonowania to jedynie nawyk, którego jesteśmy w stanie się wyzbyć przy osiągnięciu odpowiedniej świadomości. Od fanatyków często możemy usłyszeć argument mówiący o tym, że znaczna część energii dostarczanej wraz z pożywieniem jest niwelowana w procesie trawienie jego samego.

Zrezygnowanie z pożywienia ma sprawić, że nasz organizm będzie eksploatowany w mniejszym stopniu. Co za tym idzie, będziemy czuli się silniejsi, a procesy starzenie będą postępowały wolniej. Kolejną korzyścią ma być lepsze działanie układu odpornościowego i całkowite oczyszczenie organizm z zalegających w nim toksyn, które dostarczyło pożywienie. Znaleźć można również wypowiedzi fanów bretarianizmu, mówiących o pokonaniu poważnych chorób ( w tym nowotworów ) tylko dzięki wyznawaniu takiego stylu życia.

  Pola morficzne i rezonans morficzny - co to jest?

Bretarianizm to idea

Jak twierdzą sami wyznawcy – nie mówimy tutaj o diecie, a o stylu życia, idei. Dla przeciętego człowieka, który nie jest odpowiednio przygotowany duchowo, bretarianizm jest nieosiągalny. Pierwszym etapem zawsze powinno poszerzanie własnej świadomości poprzez praktykowanie medytacji i afirmacji, dążenie do pełnej harmonij ciała i umysłu oraz do utrzymywania balansu energetycznego i otwartej każdej czakry.

Bretarianizm a nauka

Jak łatwo można się domyśleć, z naukowego punktu widzenia cała idea bretarianizmu to kompletna bzdura. Jak wiadomo, do funkcjonowania organizmu konieczna jest energia dostarcza wraz z pożywieniem.

Nie ważne jak mało aktywni jesteśmy, dla podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych potrzebny jest dodatni bilans energetyczny. Nie ma też jakichkolwiek rzetelnych badań naukowych na temat bretarianizmu i potwierdzenia jego skuteczności.

Bretarianizm - energia praniczna

Znani bretarianie

Najbardziej znana próba potwierdzenia omawianej idei odbyła się na terenie Australii w ramach popularnego programu telewizyjnego. Wyznawczyni bretarianizmu Ellen Greve, zgodziła się na udokumentowanie jej funkcjonowania z udziałem kamer i lekarzy. Niestety już po dwóch dnia stan zdrowia uczestniczki pogorszył się, a ostatecznie po 4 dniach eksperyment przerwano z uwagi na zagrożenie dla jej życia.

Jedyny wiarygodny przypadek człowieka nie przyjmującego jedzenie to Prahlad Jani, indyjski jogin głoszący odstawienie jedzenia już w dzieciństwie. Uważał on, że został naznaczony przez specjalną siłę, która pozwoliła mu zrezygnować z jedzenia.

Prahlad zgodził się na obserwację w indyjskim szpitalu, gdzie przebywał pod 24 godzinnym nadzorem ludzi kontrolujących czy faktycznie nie spożywa żadnego pokarmu. Rzekome wyniki były szokujące i po kilkunastu dniach w izolatce stan zdrowia jogina był nawet lepszy niż 90% ludzi w podobnym wieku.

  Psychologia kolorów - jak kolory wpływają na samopoczucie?

Ostatecznie, wyniki eksperymentu były wielokrotnie podważane przez innych specjalistów. Wykonanie badań jedynie na terenie Indii również może sugerować, że nie były one do końca rzetelne.

Podsumowując, opisany tutaj przypadek może świadczyć o jakiejś anomalii występującej u tego człowieka, jednak dla mnie nie potwierdza on prawdziwości założeń bretarianizmu. Nawet w Polsce znajdziemy wielu entuzjastów takiego stylu życia, jednak żaden z nich nie wykazuje odwagi do przeprowadzenia badań. Jeżeli faktycznie odrzucenie przez nich jedzenia było by faktem, to chęć zaprezentowania tego zjawiska na własnym organizmie nie powinna stanowić problemu.

Najsłynniejszym polskim bretarianinem, który całkiem niedawno wyjawił swój nietypowy styl życia jest muzyk znany jako Starchursky. Faktycznie, w ostatnich latach można było zaobserwować znaczącą utratę kilogramów u piosenkarza, jednak jakiś czas temu został on przyłapany na zamawianiu kebaba. Stawia jego prawdomówność pod znakiem zapytania.

sklep myslczlowieku

Czy bretarianizm to ściema ?

Jeżeli przysłuchamy się wypowiedzią bretarian to z szybko możemy zauważyć pewną nielogiczność w ich rozumowaniu. Dodatkowo ich wypowiedzi są podejrzanie podobne do siebie i kładą nacisk na te same problemy. Poniżej zamieszczam fragment programu śniadaniowego gdzie goszczą bretarianie.

Uwaga: Jeżeli chcesz spróbować bretarianizmu, pamiętaj, że to skrajanie niebezpieczne. Człowiek potrafi przetrwać bez pożywienia maksymalnie kilka dni, więc staraj się o tym pamiętać. Jak mówią sami praktykujący – “wszystko zaczyna się w głowie”.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *