Jak zrobić łapacz snów

Jak zrobić łapacz snów? Najprostszy sposób

Łapacze snów to wywodzące się z wierzeń rdzennych ludów Ameryki północnej amulety. Dzisiaj mało kto wierzy w ich magiczne właściwości, ale wiele osób docenia walory estetyczne i stosują je jako ozdobę. Łapacz snów można wykonać samodzielnie, może być więc to także ciekawa forma spędzania czasu na rękodziele czy zabawy z dziećmi. Jak zrobić łapacz snów w domu, gdzie można go umieścić by pasował do wnętrza? Przedstawiamy poradnik.

Łapacz snów – geneza i znaczenie w wierzeniach

Ozdoby takie jak łapacz snów pojawiają się w wielu kulturach świata, jednak popularna obecnie forma ozdoby ma swoje korzenie wśród Indian z plemienia Obidżwejów.

Według indiańskich wierzeń miał on zapewniać bezpieczny sen i pełnić funkcję amuletu chroniącego przed złem. Odganiać koszmary, przyciągać dobre sny i chronić przed wpływem złych duchów, na które najbardziej narażeni są śpiący. Był najczęściej wykonywany przez rodziców dla dzieci, miał więc także zapewniać połączenie między krewnymi i zapraszać małe dziecko do świata jego rodziców.

Ta symbolika, chociaż przez większość osób nieprzyjmowana jako realne wierzenie magiczne, ma wpływ także na współczesne zastosowanie łapacza snów jako wyposażenia wnętrz.

Jak wyglądają łapacze snów?

Oryginalne, indiańskie łapacze snów miały kształt kropli lub owalu i wykonywane były w formie sieci z nici, która miała łapać złe sny. Do spodu zaczepione było pojedyncze pióro z koralikami.

Współczesne łapacze snów mają bardziej zróżnicowane formy. Najczęściej mają kształt okręgu wykonanego z giętkiego drewna, na którym oplata się wzory ze sznurka lub wstążek. Częściej zamiast pojedynczego pióra, wiesza się trzy lub więcej. Tworzenie łapacza snów pozwala uspokoić się, zrelaksować i pobudzić kreatywność, można uznać tę czynność za formę medytacji, podobnie do robienia na drutach czy szydełku.

Jak zrobić łapacz snów DIY?

Wykonanie łapacza snów nie jest skomplikowane, a dodatkowo możemy wykorzystać do tego materiały z recyklingu. Oznacza to, że ozdoba będzie nie tylko widowiskowa, ale też dobrze wpisze się w ekologiczny nurt zero waste.

Jak zrobić łapacz snów – niezbędne materiały

Zanim przystąpisz do pracy, musisz zebrać odpowiednie materiały.

Najważniejszym i najtrudniejszym do zdobycia elementem jest obręcz łapacza snów. Można go wykonać z różnych materiałów, w sklepach najczęściej widzimy łapacze na drewnianej obręczy, ale w przypadku gdy tworzymy łapacz snów DIY, możemy wykonać obręcz z giętkiego drutu, lub wykorzystać inny metalowy lub wykonany z tworzyw sztucznych okrąg, na przykład fragment konstrukcji zniszczonego abażuru, część starej zabawki, kostiumu karnawałowego, czy sprzętu AGD. Jeżeli chcemy postawić na naturalne materiały, poszukajmy giętkiej gałązki o grubości około 1-2 cm.

  • W przypadku obręczy z drutu czy gotowych elementów potrzebne materiały to włóczka, nić lub naturalna owijka z roślin.
  • By łapacz snów prezentował się dobrze, konieczne jest także przygotowanie rzemieni (około 20 cm na każdą zawieszkę), piórek i koralików.
  • Do połączenia wszystkich elementów potrzebny będzie klej szybkoschnący (cyjanoakrylowy) lub klej na gorąco.
  • Do stworzenia sieci wewnątrz obręczy można wykorzystać grube nici, włóczkę, wstążki, albo niepotrzebne serwetki robione na szydełku.
  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?

Jak zrobić łapacz snów krok po kroku

Gdy udało się nam zgromadzić wszystkie niezbędne materiały, możemy przystąpić do właściwego tworzenia łapacza snów. To łatwe i na pewno każdy sobie z tym poradzi.

Łapacz snów z makramy
Łapacz snów z makramy

Krok pierwszy – wykonanie obręczy

Obręcz stanowi ramę i najważniejszy element jaki będzie miał łapacz snów DIY.

Jeżeli zdecydowałeś się na obręcz z drewna, ułóż z gałązki okrąg i dwa końce owiń ściśle sznurkiem. Pamiętaj o tym, żeby drewno zbyt nie wyschło, bo na pewno pęknie podczas próby stworzenia z niego obręczy. Tak wykonana rama powinna poleżeć kilka dni by wyschła i kształt się utrwalił.

W przypadku obręczy z innych materiałów, takich jak metal czy plastik, powinniśmy zamaskować tworzywo za pomocą włóczki, nici, wstążki lub owijki roślinnej. Owinięta obręcz może posłużyć do dalszej pracy.

krok drugi – zawieszki z piórkami

Weź rzemienie i przyklej je równomiernie w dolnej części obręczy. Następnie nawlecz na nie koraliki i przyklej piórka w wymyślonej przez siebie konfiguracji.

Na dole rzemienia zawiąż mały węzełek. Zawieszki są gotowe.

Krok trzeci- wykonanie makramy

Makrama to wewnętrzna sieć łapacza snów, tak naprawdę w największym stopniu odpowiada ona za efekt wizualny jaki osiągniemy.

Jeżeli wykorzystujemy serwetkę, praca jest łatwa. Rozciągamy ją wewnątrz obręczy i za pomocą mocnej nici lub cienkiego sznurka łączymy z ramą. Pamiętajmy by wcześniej dopasować barwy innych elementów do koloru serwetki. W przypadku gdy chcemy wykonać sieć samemu, poprzez przeplatanie włóczki lub sznurka, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Zacząć należy od zawiązania sznurka w punkcie początkowym, który powinien znajdować się w górnej części obręczy. Dalej sznurek przeciągamy do fragmentu ramy znajdującego się po siecznej do punktu startowego, owijamy tam sznurek wokół obręczy i kontynuujemy analogiczne zabiegi aż do stworzenia pięciokąta wpisanego w okrąg ramy.

Następnie zaplatamy sieć zgodnie z własnym uznaniem i pomysłem, łącząc poszczególne boki wielokąta i przemieszczając się konsekwentnie do wnętrza okręgu. Sieć może być bardzo gęsta, albo niezbyt złożona.

  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?

Krok czwarty – jak zawiesić łapacz snów na ścianie?

Jeżeli chcemy zawiesić łapacz snów, najlepiej w jego górnej części wykonać wieszaczek.

Można go wykonać z użyciem sznurka lub włóczki. Jeżeli chcemy by był mocniejszy, można użyć też kółka do kluczy. Sznurek owijamy wokół obręczy, tworzymy pętelkę i wiążemy. Następnie przeplatamy między nim a ramą dalszą część sznurka i przeciągamy do momentu w którym wieszak będzie mieć odpowiednią długość. Pozostałą częścią owijamy wieszak między ramą a oczkiem do powieszenia i na końcu zawiązujemy na supełek do tegoż oczka.

Gdy wykorzystujemy metalowe kółko musimy przepleść je tak by znajdowało się na szczycie wieszaka, a koniec może być przywiązany do niego.

Jakie dodatki do łapacza snów

Jak zrobić łapacz snów – alternatywne ozdoby

To w jaki sposób wykonamy własny łapacz snów zależy przede wszystkim od naszej wyobraźni. Do łapacza można wybrać różne ozdoby, bardziej nowoczesne lub bliższe estetyce pomieszczenia w którym ma wisieć.

Najczęściej spotykaną formą alternatywną, jest zastąpienie rzemieni z piórkami przez tasiemki i wstążki zawieszone na dolnej części obręczy. Można użyć też pomponów, sztucznych kwiatów czy pasków ładnych tkanin. Szczególnie często wykorzystuje się ten typ ozdoby w przypadku łapaczy tworzonych w duchu zero waste.

Interpretacja łapaczów snów nie musi być także ortodoksyjna. Metalowa obręcz z zamocowanymi do niej zawieszkami z częściami maszyn (kółkami zębatymi, śrubkami, chromowanymi fragmentami metalu), i makramą wykonaną z miedzianego drutu, pozwoli stworzyć industrialną wersję łapacza snów, świetnie pasującą do nowoczesnych i loftowych wnętrz. Otwarta głowa i wyobraźnia niesie niemal nieograniczone możliwości.

sklep myslczlowieku

Gdzie zawiesić łapacz snów?

Jeżeli już wiesz jak zrobić łapacz snów, musisz zastanowić się jeszcze, w jakim miejscu zawiesić go w swoim domu.

Najczęściej łapacze snów stosowane są jako ozdoba sypialni. Wiąże się to z pierwotnym przeznaczeniem łapacza w wierzeniach rdzennych Amerykanów. Z tego samego względu dream catcher często wieszany jest w pokoju dziecięcym. W tych dwóch miejscach łapacz snów zachowuje do pewnego stopnia oryginalny kontekst.

Jednak większość z was nie jest członkami plemion amerykańskich, dlatego możecie zawiesić łapacz snów gdzie tylko wam się podoba. To piękna dekoracja, która świetnie pasować będzie do wnętrz w stylu boho czy angielskim stylu kolonialnym. Łapacze z serwetek świetnie wpasują się w wystrój wnętrz rustykalnych.

Odpowiednio modyfikując formułę tego indiańskiego amuletu, można stworzyć ozdobę do wnętrza w każdym stylu. Wystarczy postępować jak przy wcześniej opisanym industrialnym łapaczu – uruchomić wyobraźnię.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *