OOBE jak wyjść z ciała

OOBE – Opis, Zagrożenia, Techniki. Zobacz jak wyjść z ciała

Wejście naszej świadomości poza ciało znane jako OOBE, wydaje się bardzo abstrakcyjnym tematem, jednak opinie wielu ludzi wydają się potwierdzać występowanie takiego zjawiska. Zobacz jak wyjść z ciała, co to dokładnie jest i jakie wynikają z tego korzyści i zagrożenia.

Co to jest OOBE? Dla kogo jest Eksterioryzacja

OOBE to skrót z angielskiego wyrażenia – out of body experience, co dosłownie możemy tłumaczyć jako doświadczenie poza ciałem. Innym bardzo popularnym określeniem jest eksterioryzacja, możemy też spotkać wyrażenie “podróże astralne”

Cały proces OOBE najłatwiej można rozumieć jako uczucie oddzieleni naszej świadomości od ciała. Możemy to sobie wyobrazić jako oddzielenie naszej duszy od ludzkiej postaci pozostając w pełni świadomości. Istnieją różne techniki dla świadomego wywołania eksterioryzacji, jednak zdarza się, że zachodzi ona mimowolnie od nas. Sam stan możemy osiągnąć podczas snu lub bardzo głębokiej medytacji wprowadzając się w pewnego rodzaju trans. Podczas OOBE możemy doświadczyć niezwykłych wrażeń, ponieważ dostrzegamy świat jedynie naszym umysłem i poruszamy się w nim za pomocom myśli.

Dla kogo jest Eksterioryzacja? Tak naprawdę dla wszystkich osób chcących zgłębić swoją naturę, a rozwój duchowy jest dla nich istotnym elementem życia.

Jakie doświadczenia towarzyszą OOBE?

Eksterioryzacja to proces niezwykle rzadki i trudny do osiągnięcia (duża część osób nigdy nie będzie miała możliwości doświadczyć go na własnej skórze lub przeżyje go tylko raz), dodatkowo u każdego objawia się w odrobinę inny sposób. Z tego powodu trudno jednoznacznie opisać jakie doświadczenia mu towarzyszą, jednak z opinii osób które doznały omawianego procesu, możemy wywnioskować poniższe objawy:

 • wszystko co się dzieje wydaje się bardzo realne i klarowne – nie mamy poczucia bardzo abstrakcyjnej sytuacji,
 • widzimy jak unosimy się nad naszym ciałem i możemy na nie spoglądać z góry,
 • poczucie “magii” i swego rodzaju szczególnej mocy – postrzegamy się jako wyjątkową osobę,
 • bardzo intensywne doświadczania, rozumienie emocji i docierających do nas bodźców,
 • moc sprawcza – wszystko o czym pomyślimy jest dla nas realne.

Relacje świadków bardzo często wskazują też na możliwość latania lub bardzo szybkiego przemieszczania się, a pojawiają się nawet osoby, którym udało się komunikować ze zmarłymi lub niemożliwymi do rozpoznania istotami.

To tylko niektóre ze zgłaszanych objawów, bo tak jak wspominaliśmy wcześniej to kwestia indywidualna i każda projekcja wygląda inaczej. Podczas OOBE wykraczamy poza zmysły fizyczne, więc możemy sobie tylko wyobrażać jak inne doświadczenia nam tutaj towarzyszą. Nasz umysł staje się jedynym zmysłem, jednak możemy z jego pomocą osiągnąć wszystko czego pragniemy i odczuwać emocje, które normalnie są nieosiągalne.

Według ekspertów ezoteryki i tematu OOBE, możemy doświadczyć dwóch rodzajów otaczającej nasz rzeczywistości:

 1. Projekcja czasu rzeczywistego – otaczająca nasz rzeczywistość praktycznie nie różni się od świata jaki widzimy na co dzień, jedynie w inny sposób ja interpretujemy.
 2. Projekcja astralna – wszystko wydaje się być abstrakcyjnym bytem i nie przypomina realnego świata. Przypomina to rzeczywistość kreowaną w naszych niektórych snach (nie mamy tutaj jednak poczucia fikcji). Ten barwny świat jest określany mianem planu astralnego.
Techniki wejścia w oobe

Techniki OOBE, czyli jak wyjść z ciała?

Niesamowite doświadczenia podczas eksterioryzacji skłoniły specjalistów w tej dziedzinie do poszukiwania technik na przeżycie stanu OOBE. Żadna z nich nie gwarantuje sukcesu, a niektóre są nawet niebezpieczne, dlatego należy tutaj postępować w pełni świadomie. Trzeba też wiedzieć, że niezależnie od wybranej techniki prawie niemożliwe jest doświadczenie podróży astralnej w pierwszych próbach.

  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Należy pamiętać, że każdego dnia towarzyszy nam nieco inna energia, dlatego zalecane jest tutaj systematyczne praktykowanie, które sprawi, że w końcu osiągniemy zamierzony efekt. Praktykowania powinniśmy unikać w chwilach kiedy jesteśmy wyczerpani lub rozchwiani emocjonalnie – osiągnięcie stanu OOBE będzie wtedy praktycznie niemożliwe.

Technika cztery plus jeden (4+1)

Znane są również pokrewne techniki pięć plus jedne czy sześć plus dwa. Polega na tym, że budzimy się po czterech godzinach snu i przez okres jednej godziny nie możemy zasnąć, po czym ponownie kładziemy się na cztery godziny. Wbrew pozorom, technika jest bardzo uciążliwa i wyczerpująca, ponieważ usiłowanie nie zasypiać przez 60 minut po szybkim wybudzeniu jest męczące nie tylko fizycznie ale również psychicznie.

Technika transowa

Wymaga od nas stopniowego zapominania o naszym ciele i skupieniu się jedynie na bodźcach płynących z naszego umysłu, które z czasem będą stawały się coraz słabsze. W przeciwieństwie do medytacji nie próbujemy tutaj niczego rozumieć, a wręcz przeciwnie wyłączyć umysł, aby każda napływająca myśl nie była naszą inicjatywą. Po pewnym czasie będziemy coraz subetlniejsze znaki dostrzegali w bardziej intensywny sposób, aż dojedziemy do poziomu transu.

Technika wizualizacji

Technika wymagająca nieco wprawy, jednak szeroko stosowana w wielu obszarach rozwoju duchowego. Polega na wyobrażaniu sobie pewnych sytuacji w jak najbardziej realny sposób i w maksymalnym skupieniu. W tym przypadku polecane są wizualizacje zawierające ruch, który będzie wstępem do opuszczenia naszego ciała i umożliwi podróże astralne. Możemy wyobrażać sobie proces wchodzenia po drabinie, biegu po torze przeszkód lub sytuacji gdzie znajdujemy się głęboko pod wodą i staramy się wypłynąć na powierzchnię.

Technika z wykorzystaniem świadomego snu

To opcja wyjścia z ciała dla osób bardziej zaznajomionych z tematem, ponieważ już samo wprowadzenie się w stan świadomego snu nie jest prostym wyczynem. W tym przypadku dodatkowo musimy pamiętać, aby podczas sesji świadomego snu dodatkowo zachować trzeźwość umysłu i starać się wykonywać ruchy, które pomogą nam opuścić nasze ciało – przykładowo, może to być próba gwałtownego podskoczenia ku górze lub zeskoczenie z jakiegoś wzniesienia.

OOBE po substancjach psychoaktywnych

Trudno mówić tutaj o specjalnej technice, a raczej o skutku ubocznym stosowania substancji psychoaktywnych. Niektóre osoby raportują doznania eksterioryzacji po podaniu znieczulenia lub substancji psychoaktywnych jak marihuana, ketamina, fencyklidyna, LSD lub psylocybina. Możliwe jednak, że powstaje tutaj jedynie złudzenie za sprawą działania wymienionych substancji.

Zagrożenia podróże astralne

Zagrożenia oobe – czy jest niebezpieczne?

Podróże astralne to niesamowicie potężny stan naszej świadomości, który daje niespotykaną gdzie indziej wolność, jednak wymaga to zachowania pewnej ostrożności. Nie musimy się jednak bać, ponieważ potencjalne niebezpieczeństwa wynikają głównie z braku naszego przygotowania, możemy więc łatwo ich uniknąć.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, w stanie OOBE wszelka kontrola następuje przy wykorzystaniu naszych myśli, dlatego jeśli nie potrafimy nad nimi zapanować może to generować spore problemy. Duża moc to duża odpowiedzialność, a wywrócenie całego dotychczasowego światopoglądu możemy zdecydowanie rozważać w ten sposób. Poniżej przedstawiamy dwie niebezpieczne sytuacje, mogące zdarzyć się podczas wywoływania stanu OOBE:

 • Dostrzegając siłę jaką dysponuje nasz umysł, możemy być zwyczajnie przerażeni. Dodatkowo nasza panika jeszcze pogorszy sytuację ponieważ nie myślimy wtedy racjonalnie i stopniowo popadamy w spiralę negatywnych emocji. Cały proces może oznaczać duże piętno na naszej psychice po której długo będziemy dochodzili do siebie i szukali spokoju. Przerażające może być również odkrycie swojego “prawdziwego ja“. W podróży astralnej trudno nam coś ukryć, ponieważ nasze myśli generują działania, więc dostrzeżemy świat kierowany przez naszą prawdziwą osobowość.
 • Kontakt ze zmarłą osobą lub fikcyjną postacią podczas podróży astralnej to również na tyle mistyczne przeżycie, że pozostawi ślad na prawie każdej osobowości. Często towarzyszy nam ogromne zaskoczenie, jak bardzo realnie i zwyczajnie taka rozmowa przebiega (co jest tym bardziej dziwne). Takie spotkanie może mocno zmienić podstawy naszego bytu, rzecz jasna również nasze wiara mocno się umocni lub osłabnie w zależności od interpretacji.
  Najmocniejsze kamienie ochronne - Top 6

Jak przygotować się więc do osiągnięcia stanu oobe i uniknięcia zagrożeń? Przede wszystkim musimy być gotowi na to co może nastąpić. Jeżeli całą praktykę chcemy traktować jako jedynie ciekawostkę lub tylko sprawdzić czy działa na nas w jakiś sposób, to możemy być pewni, że nie udźwigniemy mocy tego rytuału.

Najczęstsze błędy przy próbie wejścia w stan OOBE

Podróże astralne to skomplikowane zagadnienie dlatego warto wiedzieć jakich zachowań powinniśmy unikać. Poniżej kilka najczęściej popełnianych błędów:

sklep myslczlowieku
 • Zły lub brak poglądu na to czym są podróże astralne – tak jak pisaliśmy wcześniej, odpowiednie przygotowanie do tematu jest koniecznie, aby wejść w oobe lub uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
 • Strach przed opuszczeniem ciała – pewność się jest zdecydowanie zalecana przy pracy z astralem
 • Nastawianie na konkretny efekt – często osoby chcą wprowadzić się w stan oobe tylko dla zaspakajania jakieś potrzeby. To błąd – powinniśmy skupić się na wejściu a nie jego efekcie

OOBE a nauka

Pomimo przeprowadzenia kilku badań nie udało się jednoznacznie potwierdzić prawdziwość występowania oobe. Najgłośniejsze badania przeprowadził 2007 roku Henrik Ehrsson. Podczas badania uczestnikom wyświetlono obraz przedstawiający świat zza ich pleców, a następnie wyświetlano scenkę imitującą dotyk ich ciała. Okazało się, że większość z badanych stwierdzała odczuwanie dotyku, mimo że nie występował on realnie. Oczywiście to nie potwierdza występowania oobe, jednak pozwala stwierdzić, że możemy odczuwać bodźce nie dochodzące bezpośrednio do naszego ciała.

Niestety trudno o rzetelne zwerifikowanie całego zjawiska, chociażby przez to, że nie da się wywałać stanu oobe na zawołanie. Nawet jeżeli w przyszłości będzie to możliwe, to zweryfikujemy jedynie aktywność mózgu, która nie koniecznie da jakieś odpowiedzi – aktualnie nauka nie znalazła sposobu na wgląd do naszej świadomości.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

2 komentarze do “OOBE – Opis, Zagrożenia, Techniki. Zobacz jak wyjść z ciała”

 1. Pomocy vszukam chcę zablokować wędrówkę astralną ktoś wie co jak mam dobre badania ale wewnątrz organizmu żywy trup wrzody krwotoki wewnętrzne chce zaprzestać a nie moge

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *