Oko Proroka

Oko Proroka: znaczenie, historia i bezpieczeństwo

Talizmany ochronne spotykamy w wielu kulturach na całym świecie. Jednym z nich jest oko proroka, któremu szczególną uwagę poświęca się w Turcji. Zobacz co to jest, jaka jest jego historia i poznaj jego znaczenie.

Oko proroka – co to ?

Oko proroka określane również jako oko fatimy, błękitne oko i nazar to szczególny talizman, któremu przypisuje się działanie chroniące przed “złym spojrzeniem”. Pod tym pojęciem rozumiemy złą energię i wszelkiego rodzaju uroki, które mogą pochodzić od drugiego człowieka. Jeśli czujesz jednak, że w Twoim życiu zachodzą niepokojące zmiany i na amulet ochronny może być za późno, zapoznaj się z naszymi metodami na odczynianie uroków.

Talizman najczęściej spotykany jest pod postacią szklanej kulki, tarczy lub kropli z centralnie umieszczoną czarną kropką otoczoną przez jasnoniebieski i biały okrąg. Nazar przypomina więc ludzkie oko, co po części tłumaczy symbolikę przypisywaną temu amuletowi.

Wierzy się, że jeżeli oko proroka ulegnie zniszczeniu i pęknie w jakikolwiek sposób to spełnił swoje zadanie i ochronił nas przed złym spojrzeniem – należy wtedy wymienić go na nowy.

Co ciekawe, również w polskiej kulturze występuje talizman o prawie identycznym znaczeniu. Mowa tutaj o czerwonej nitce na nadgarstku, która noszona na ręce ma chronić przed urokiem innych ludzi. Szczególnie popularne jest zawiązywanie takiej czerwonej bransoletki na ręce niemowlaka.

Oko proroka znaczenie

Oko proroka historia

Historia oka Fatimy jest niejasna i istnieje kilka teorii jego pochodzenia. Jedna z nich nawiązuje do oka Horusa, czyli staroegipskiego symbolu, który odnaleziono jako hieroglify w budynkach i piramidach. Jego interpretacja jest bardzo podobna i również nawiązuje do ochrony przed negatywnym wpływem innych ludzi. Oko Egipskie ma jednak dużo szersze znaczenie i odnosi się również do innych obszarów życia, dlatego często uważa się to tylko za przypadkową zbieżność.

  Magia i rytuały: Odkryj moc transformacji

Druga, bardziej prawdopodobna teoria mówi o genezie symbolu w pradawnych wierzeniach przodków tureckich, którzy przywiązywali uwagę do amuletów ochronnych.

Istnieje również legenda, która mówi o mężczyźnie imieniem Nazar, z wyłupiastymi oczami o kolorze zbliżonym do barwy morza. Mieszkańcy wioski którą zamieszkiwał wierzyli, że jego spojrzenie niesie ze sobą zło dlatego zawsze go unikali. Pewnego dnia Nazar pomógł jednak miejscowej ludności oczyszczając port z zalegającego ogromnego głazu. Legenda głosi, że swoim spojrzeniem spowodował pokruszenie głazu na tysiące małych kamyków, które wyglądały dokładnie jak oko Nazara i stąd wzięło się upodobanie do takiego wisiorka.

Oko fatimy

Oko proroka – znaczenie w Turcji

Naród turecki jest zdecydowanie bardziej przesądny niż kraje znajdujące się w Europie. Choć ludzie dopatrują się znaczenia w wielu sytuacjach i przedmiotach, to śmiało możemy powiedzieć, że oko proroka to najważniejszy symbol w tym kraju.

To coś więcej niż zwykły przesąd, a amulet znajdziemy praktycznie w każdym domu i miejscu publicznym. Jest to wręcz obowiązkowy prezent dla organizatorów parapetówek, który ma zapewnić spokojne życie w nowym miejscu. Ludzie nie kryją się z przedmiotem, który towarzyszy im na każdym kroku i często go wykorzystują.

Turcy wykorzystują opisywany amulet do ochrony wszystkiego na czym im zależy. Z tego powodu pojawia się on nawet na strojach reprezentacji narodowych, dla ochrony wybitnych reprezentantów. Na korzystanie z symbolu oka proroka decyduje się również wiele tureckich firm, którzy zawierają je w swoim logo lub produkcie. Ciekawym przykładem jest tutaj użycie błękitnego oka jako malowania poszycia samolotów pasażerskich tureckiej firmy Fly Air. Takich przykładów w mniejszych firmach znajdziemy jednak bardzo wiele.

  Palo Santo - co to jest? Właściwości, Zagrożenia, Badania

Oko proroka to nie tylko fizyczny amulet, ale również formułka wypowiadana jeżeli Turek odczuwa potrzebę dodatkowej ochrony. Jeżeli np. matka żegna swoje dziecko przed wejściem do szkolnego autobusu, to bardzo prawdopodobne, że powie „nazar değmesin”, co można tłumaczyć jako – „chroń go przed złym okiem”. Bardzo często tą formułkę usłyszymy też przy okazji oglądania widowiska sportowego. Po uzyskaniu punktu przez ulubioną drużynę, Turcy mówią w kontekście jego zdobywcy “chroń go przed złym okiem”, aby zawodnik w dalszym ciągu prezentował wysoki poziom.

sklep myslczlowieku

Czy oko proroka jest niebezpieczne ?

Symbolika jaką przypisuje się oku proroka z pewnością nie wskazuje na żadne niebezpieczeństwa związane z jego posiadaniem, a wręcz przeciwnie. Problemem może być jedynie nasza przynależność religijna, która nie akceptuje tego typu talizmanów. Dobrym przykładem jest tu Kościół katolicki, który szczególnie odrzuca noszenie amuletów i twierdzi, że żaden pogański przedmiot nie może zapewniać ochrony przed złymi mocami i ściąga wręcz niebezpieczeństwo.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *