432 Hz - o co chodzi ?

432 Hz i 440 Hz – O co chodzi z tą częstotliwością ?

Dźwięk i muzyka mają ogromy wpływ na człowieka. Oddziałują na psychikę i pracę naszego organizmu poprzez zmianę szybkość tętna, regulację ciśnienia krwi, a nawet wspomaganie trawienia. Rodzaj tego oddziaływania zależny jest przede wszystkim od częstotliwości w jakich emitowane są dane dźwięki. Z artykułu dowiesz się z czego wynika moc uzdrawiającej częstotliwości 432 Hz, dlaczego działa relaksująco i z jakiego powodu nie jest dzisiaj używana.

Relaksująca częstotliwość 432 Hz

Częstotliwości uruchamiają odpowiednie reakcje w mózgu, przez co wpływają na nasze samopoczucie. Dzieje się tak ponieważ wewnętrzny system komunikacji pomiędzy ośrodkami w mózgu, oparty jest właśnie o odpowiednie częstotliwości. Oczywiście każda częstotliwość oddziałuje inaczej, a ta na paśmie 432 Hz uznawana jest za uzdrawiającą. Jak wiemy, wszystko co stworzone ma swoją własną wibrację oraz częstotliwość. Częstotliwość 432 Hz jest najbardziej naturalna i często nazywana kosmiczną. Wszystkie dźwięki wydawane przez naturę, takie jak brzęczenie owadów, ćwierkanie ptaków, szum morza, wody, wiatru czy ćwierkanie ptaków występują właśnie w stroju 432 Hz.

Uzdrawianie dźwiękiem staje się coraz bardziej popularnym tematem, z reguły na pozytywne wyniki licznych badań. Już wielu badaczy w przeszłości podkreślało duże znaczenie wibracji i częstotliwości. Muzyka 432 Hz wysyła do naszego mózgu jednoznaczny przekaz -„jest dobrze, możesz się odprężyć”. Pod jej wpływem uwalniane są związki chemiczne, które powodują, że ciśnienie krwi zostaje obniżone, oddech staje się spokojniejszy a mięśnie rozluźnione.

Stres jest powszechnie występującym zjawiskiem w naszym życiu, jednak jego wpływ na organizm może być fatalny w skutkach. Jest przyczyną wielu chorób na podłożu psychicznym i fizycznym. Częstotliwość 432 Hz niweluje negatywne działanie stresu oraz sprawia, że czujemy się zrelaksowani

432 Hz vs komercyjny standard 440 Hz

432 Hz - muzyka uzdrawiająca

Mimo, że strój 432 Hz jest tak niesamowity, to nie jest on światowym standardem w kontekście otaczającej nas muzyki. Dlaczego zmieniono więc strój instrumentów muzycznych na 440 Hz ?

Czytaj też:  Czym jest Nutritarianizm i jaki ma wpływ na nasze funkcjonowanie?

Wielu sławnych kompozytorów, takich jak Giuseppe Verdi czy Mozart dostrajali swoja muzykę do częstotliwości 432 Hz. Znali jej potęgę i był to sposób na wywoływanie dobrego samopoczucia u ich słuchaczy. Za sprawą Verdiego, 432 Hz zatwierdzono jako standardowe strojenie muzyczne na terenie Włoch w roku 1881 . Co ważne, wielu włoskich naukowców i badaczy było zwolennikami takiego rozwiązania.

Z nieznanych powodów kolejne Państwa odchodziły jednak od stosowania częstotliwości 432 Hz na rzecz 440 Hz. W końcu, w 1953 roku zatwierdzono częstotliwości 440 hz jako ogólny standard strojenia muzycznego i taki stan rzeczy utrzymywany jest do dnia dzisiejszego.

Badania Jana Taratajcio

Jan Taratajcio to polski uczony który przez wiele lat badał dźwięki i wpływ ich częstotliwości na ludzi i samopoczucie. W wyniku tych badań odkrył, że komercyjnie wykorzystywany standard 440 Hz jest szalenie niebezpieczny dla kondycji psychicznej i fizycznej. Stwierdził on, że ta częstotliwość jest niezgodna z naturalnym podziałem harmonicznym i wywiera negatywny wpływ na ludzi.

Badacz porównał słuchanie muzyki w częstotliwości 440 Hz do wykorzystania na nas broni sonicznej powodującej złość, osłabienie i nienawiść. Taratajcio uważał, że opisywana częstotliwość jest niebezpieczna do tego stopnia, że może powodować nieodwracalne zmiany w naszym DNA. Tłumaczył to negatywnym wpływem częstotliwości 440 Hz na cząsteczki wody, z których w dużej mierze zbudowany jest człowiek.

440 hz vs 432 hz

Historyczne wykorzystanie częstotliwości 432 Hz

Temat muzyki w 432 Hz staje się jeszcze ciekawszy jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt historyczny. Okazuje się, że wiele z instrumentów odnalezionych w wyniku prac archeologicznych, było strojonych w 432 Hz.

W starożytnej Grecji instrumenty skojarzone z Orfeuszem (mitologiczny śpiewak i poeta), zazwyczaj nastrojone były w częstotliwości 432 Hz. Wierzono, że śpiew i muzyka Orfeusza dają ludziom poczucie spełnienia i zdrowie, miedzy innymi dzięki prawidłowemu nastrojeniu jego instrumentów – liry i kitary. Również kultura starożytnego Egiptu byłą skorelowana z omawianą częstotliwością. Jak twierdzi badacz Amanda Bosman – większość instrumentów odkrytych w tamtych regionach wykorzystywała strój 432 Hz.

Bardzo ciekawie prezentują się również badania amerykańskiego specjalisty od dźwięków, Jamiego Buturffa. Przy użyciu specjalnych narzędzi, odkrył on że wiele z nagrań zawierających śpiewające misy tybetańskie jest również w strojeniu 432 Hz.

Czytaj też:  Wedy Słowiańskie - Aryjskie: Prastare księgi Słowian

W kolejnych epokach pojawiali się artyści dostrzegający niesamowite działanie tej częstotliwości i dostrajali swoją muzykę do 432 Hz. Jednym z bardziej znanych był Bob Marley, twórca muzyki reggae.

Teorie spiskowe

Dowody biologiczne, korelacja z częstotliwością Ziemi oraz wielu zwolenników w świecie nauki i muzyki są faktem oraz potwierdzeniem niezwykłych właściwości częstotliwości 432 Hz. Mimo tego, nie jest to powszechnie wykorzystywany strój w muzyce, kosztem częstotliwości 440 Hz. W tej sytuacji trudno się więc dziwić, że powstało wiele teorii starających się uzasadnić taki stan rzeczy.

Większość teorii mówi, że zmiana częstotliwości 432 Hz na 440 Hz była celowym zabiegiem władzy w celu łatwiejszego kontrolowania ludności. Jak omawialiśmy wcześniej, muzyka w 432 Hz niesie za sobą wiele potencjalnych korzyści, w tym większą świadomość i otwartość umysłu. Używanie wyższej częstotliwości powoduje, że ludzie są bojaźliwi, mniej dociekliwi i łatwiej wpoić im pewne wartości.

Ciekawie prezentuje się również teoria spiskowa połączona z nazistowskimi niemcami. Mówi ona, że odpowiedzialny za propagandę III Rzeszy Joseph Goebbels, za wszelką cenę próbował wprowadzić powszechne wykorzystanie częstotliwości 440 Hz. Uważał on, że wzbudzi to w ludziach strach, oraz sprawi, że Niemcy będą postrzegani jako naród nie do pokonania.

Niestety nie ma dowodów potwierdzających żadną z teorii, wydaje się jednak, że sprawą interesowało się zbyt wielu ludzi aby opisywana zmiana częstotliwości była zwykłym przypadkiem

Jeśli powyższy artykuł Cie nie przekonuje, sprawdź relaksujący wpływ muzyki 432 Hz samemu. Poniżej udostępniamy przykładowy utwór w 432 Hz oraz w oryginale – zachęcamy do porównania.

About Daniel Nurek

Nazywam się Danie Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

14 komentarzy do “432 Hz i 440 Hz – O co chodzi z tą częstotliwością ?”

 1. Jestem muzykiem. To wszystko tutaj to totalne bzdury – zarówno odnośnie teorii stroju instrumentów, jak i właściwości oddziaływania muzyki na człowieka.
  Zresztą samo pojęcie nastrojenia instrumentu czy jakiegoś utworu na 432 Hz samo w sobie jest absurdem. Bo nie ma czegoś takiego i nigdy nie było. Nie da się nastroić instrumentu na konkretną częstotliwość, jaka by nie była, bo instrumenty, jak i cała muzyka, to nie jeden dźwięk, tylko cała skala.
  Poza tym, nawet nastrojone według zasad czy ucha ludzkiego instrumenty nigdy nie stroją.

  1. Piotr, jeśli jest tak jak mówisz, to dlaczego w tunerach do strojenia instrumentów można zmienić częstotliwość strojenia z 440Hz na inną? Jeśli to taki absurd i czegoś takiego nie ma i nigdy nie było to dlaczego mogę to zmienić w swoim tunerze gitarowym?

  2. a jakiego rodzaju muzykiem jesteś?
   Grasz na jakimś instrumencie ?
   Tworzysz muzykę ?
   Dyrygujesz orkiestrą?
   Miksujesz muzykę (DJ)?
   Jesteś nauczycielem muzyki?
   Prezenterem radiowy?
   Czy inna profesja…..

   Negujesz coś o czym najwyraźniej nie masz większego pojęcia.
   Może warto zagłębić się w temat, trochę doczytać , zdobyć wiedzę .

 2. Polecam zainstalować w telefonie 432 Player zamiast standardowego odtwarzacza muzyki i zobaczyć różnicę w brzmieniu.

 3. Homo sapiens sapiens

  Bo nastrajasz na 440, bądź 432 czy nawet 415Hz, jak to w baroku i wcześniej się robiło, nastrajasz jedynie „a”. Reszta dźwięków w skali idzie o półtonu w górę bądź w dół.

 4. Czujesz się lepiej, bo sobie tak zasugerowałeś, a cała teoria o znaczeniu stroju dla zdrowia itp. to wielka ściema… prawdopodobnie.

 5. Musisz pogłębić wiedzę. Każdy dźwięk ma jakąś częstotliwość. Wszystkie obecnie wykorzystywane instrumenty są tak strojone, że dźwięk a1 (czyli A razkreślne) ma częstotliwość 440 Hz. Do tego dźwięku dopasowuje się pozostałe. Jeśli to a1 będzie miało nie 440 Hz, ale 432 Hz dźwięk będzie minimalnie niższy i strojenie całego instrumentu będzie minimalnie niższe. Instrumenty nastrojone do a1 – 440 Hz nie zagrają razem w zespole z tymi które zostały nastrojone gdzie a1 ma 432 Hz. Obecnie prawie wszystkie stroiki montowane na gryfy mają regulację i można stroić a1 od 430 do 450 Hz.

 6. RACJO-nalny = poszukujący racji. DOŚWIADCZALNY = poszukujący doświadczeń. W mojej ocenie szukający racji i prawdy, oceniając wpada w pułapkę i nigdy jej nie znajdzie. Czemu? Każdy ma swoje wzorce zachowań, swoje przekonania, które oczywiście czasem się zmieniają i czasem człowiek je porzuca, ale jednak definiują one jego rozwój w danym momencie.

  Jeśli RACJONALNY uważa że mówi prawdę, to jest to prawda dla niego w tej chwili. Jeśli PAWELURBANIAK stroi swój instrument po czym stwierdza słuchając jako twórca swojego serca, to też pisze prawdę, bo to część jego doświadczenia.

  To tak jak z tą starą opowieścią o słoniu, kiedy kilku mędrców zebrało się i przekonywało jak naprawdę wygląda słoń.
  – Pierwszy mędrzec mówi: – No słoń ma ogromne uszy, którymi się wachluje,
  – Drugi mędrzec mówi: – słoń ma pomarszczoną i grubą skórę, która chroni go przed utratą wilgoci i zapewnia wymianę temperatury.
  – Trzeci mędrzec mówi: – słoń waży około 3 tony, ma 4 nogi.

  Każdy z nich ma w sumie rację, ale jak zebrać tych trzech mędrców, dopiero wtedy ujawnia się pełna mądrość.

  Tak i u ludzi, w jedności moc.

 7. Dźwięki i różnice częstotliwości między nimi, które można wydobyć z instrumentów, są umowne. Żeby ustandaryzować brzmienia przyjęło się stroić dźwięk A na 440 Hz. Ale przecież to tylko punkt odniesienia. Jak można mówić, że ptaki czy owady wydają dźwięki w jakimś stroju?? Przecież jednostka częstotliwości Herc jest zdefiniowaną przez człowieka miarą. Oznacza ilość cykli (tu drgań) na sekundę. Nie ma tu żadnej magii.
  Różnice w brzemieniu utworów w stroju 432 / 440 Hz wynikają z obniżenia wszystkich dźwięków o 8 Hz (w pierwszym przypadku). Obniżcie sobie o 10, 15 etc.. też będzie różnica.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *