Co oznacza swędzenie nosa

Co oznacza swędzenie nosa – przesądy

Czy kiedykolwiek zastawialiście co powoduje swędzenie nosa? a wpadła Ci do głowy myśl, że stoi za tym jakaś symbolika i znaczenie? Jeżeli ciekawi Cię ten temat to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej zabraliśmy informację o swędzącym nosie i przesądy z nim związane.

Symbolika nosa

Przypisywanie znaczenia do zmian zachodzących w naszym ciele jest bardzo powszechne na całym świcie. Praktycznie w każdej kulturze znajdziemy przesądy na tematy pieczącego ucha, swędzącego oka lub omawianego nosa. Znacznie jakie do tego jest przywiązywane różni się od miejsca, jednak czasami mają one realny wpływ na funkcjonowanie i podejmowanie decyzji. Wiekszość ludzi na początku uważa je po prostu za wymyślone teorie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, jednak wszystko się zmienia w momencie sprawdzenia się pierwszego przesądu. Zobaczmy więc co może oznaczać swędzenie nosa.

Nos to część ciała, która umożliwia wypełnienie naszej najbardziej podstawowej potrzeby – oddychania. Powietrze pozwala nam na przetrwanie i podtrzymuje życie. W wielu wierzeniach i przesądach nos symbolizuje silne połączenie człowieka ze stwórcą – wierzy się nawet, że Bóg stworzył człowieka właśnie jako konsekwencję oddychania przez nozdrza. Dodatkowo, oddech boski miał obdarzyć człowieka duszą, co wyróżnia go od wszystkich istot żyjących.

Innym przykładem symboliki nosa jest kultura chińska, gdzie nos jest istotnym elementem praktyki czytania z twarzy. Na podstawie kształtu i wielkości nosa określa się charakter, predyspozycje, a nawet częściowo status społeczny człowieka. Nos w większości azjatyckiej kultury kojarzy się z bogactwem i sukcesem zawodowym, więc posiadanie dużego nosa jest raczej pożądane w tym społeczeństwie. Uważa się też, że osoba z szerokim nosem i czubkiem zadartym do góry będzie miała szczęście w życiu.

  Tarot - co to jest i jak działa?

Przesąd swędzenia nosa w Polsce

W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym znaczeniem swędzenia nosa jest przesąd z uwzględnieniem miejsca na nosie które nas swędzi – lewa, prawa lub środek. Poniżej odpowiadamy więc na trzy często zadawane pytania:

  • co oznacza swędzenia środkowej części nosa? – oznacza, że w niedługim czasie możemy spodziewać się gości
  • co oznacza swędzenie nosa z prawej strony? – oznacza z reguły coś negatywnego, co sprawi, że pojawi się w nas złość.
  • co oznacza swędzenie nosa po lewej stronie? – oznacza spotkanie miłości swojego życia w niedalekiej przyszłości.

Jako że, temat jest dużo bardziej rozległy, poniżej przedstawiamy 4 interpretacje swędzenia nosa, które możemy najczęściej spotkać w innych krajach.

swędzący nos - przesądy

Swędzenie nosa – 4 znaczenia ze świata

Interpretacji i przykładów omawianego tematu można podać bardzo wiele, jednak poniżej przedstawiamy 4 najpopularniejsze znaczenia swędzenia nosa:

1. Spodziewaj się gości

To prawdopodobnie najpopularniejsze wierzenie związane ze swędzeniem nosa, krążące po kulturach azjatyckich, Ameryce i Europie. Niejednokrotnie słyszałem o nim również na terenach Polski.

Swędzenie nosa jako zwiastowanie odwiedzin w niedalekiej przeszłości nie określa jakiego rodzaju wizyta to będzie. W niektórych krajach oczekuje się wtedy wizyty anioła, przewodnika duchowego lub innego bóstwa. Może to być więc przestroga dla człowieka, że jest obserwowany a jego czyny będą oceniane.

Czasami brane pod uwagę jest również miejsce swędzenia. Jeżeli swędzi nas lewa strona nosa możemy spodziewać się wizyty mężczyzny lub osoby której nie znamy. Jeżeli swędzi natomiast prawa strona nosa wręcz przeciwnie – spotkamy kobietę lub osobę dobrze nam znaną.

2. Zostaniesz obdarowany prezentem

Zapowiedź otrzymania prezentu to kolejny przesąd związany ze swędzeniem nosa. Również w tym przypadku możemy interpretować to na kilka sposobów, ponieważ prezent może oznaczać zarówno dar materialny jak i niematerialny. Ten drugi może stanowić np. obdarowanie miłością, wiarą, poprawę zdrowia itp. Generalnie można powiedzieć, że swędzący nos przyciąga coś dobrego, pomocnego do naszego życia, więc z pewnością jest pozytywnym symbolem.

  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

Można doszukiwać się tutaj połączenia z wcześniej opisaną wizytą gościa – często otrzymujemy wtedy prezent. W przypadku wizyty jakieś istoty związanej z religią, również takie spotkanie często opisywane jest jako wnoszące do naszego życia jakąś dodatkową wartość i pomagające spojrzeć na świat w inny sposób.

3. Spodziewaj się kłótni

Szczególnie w tradycjach Irlandczyków, swędzący nos oznacza raczej negatywne przesłanie, jakim jest konflikt lub kłótnia i najprawdopodobniej będzie to bardzo bliska nam osoba. Co ciekawe, przesad precyzuje nawet, że im bardziej nos swędzi tym trudniejszy do zażegnania będzie nasz konflikt. Jeżeli faktycznie w naszym przypadku sprawdza się owa przesłanka to może ona w znaczący sposób pomóc nam w pracy nad sobą i okiełznaniu nerwów w decydującym momencie. Patrząc na to od tej strony możemy powiedzieć, że znak niesie za sobą pewne pozytywne przesłanie.

sklep myslczlowieku

4. Szczególne wydarzenie będzie miało miejsce w Twoim życiu

W tym przypadku trudno powiedzieć czy owe wydarzenie będzie miało charakter pozytywny czy negatywny, jednak podobnie jak w powyższym przykładzie, również tutaj będzie to znakomita okazja do przygotowania się do tego co nasz czeka. Bycie gotowym na duże zmiany w naszym życiu to duży przywilej. Uświadomienie sobie, że nawet trudne chwile bardzo często prowadzą do pozytywnych rezultatów, może bardzo pomóc w kryzysowym momencie. Tak samo osiągnięcie czegoś wyczekiwanego od lat nie sprawi, że zachłyśniemy się sukcesem jeżeli dobrze poukładamy wszystko w naszej głowie.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *