Piecze lewe i prawe ucho - przesądy

Co to znaczy gdy piecze lewe lub prawe ucho?

Zastanawiasz się dlaczego piekące uszy stały się symbolem obmawiania za plecami? W artykule opowiemy co może oznaczać pieczenie lewego, prawego oraz obu uszu jednocześnie według ludowych przesądów. Dowiesz się również o bardziej naukowych przyczynach takiej dolegliwości.

Pieczenie uszu, czyli dobrze znany przesąd

Chyba każdy z nas spotkał się z jakimś przesądem mówiącym o pieczeniu ucha. W wierzeniach ludowych najczęściej pieczenie łączone było z wypowiedziami innych osób kierowanymi w naszym kierunku i właśnie tak pozostało do dnia dzisiejszego. Pewnie również Tobie zdało się usłyszeć stwierdzenie “ale piecze mnie ucho, chyba ktoś mnie obgaduje“. Chociaż najczęściej przypisujemy tylko jedno znaczenie takiej sytuacji, to jednak istota tego przesądu rozróżnia przyczynę pieczenia prawego i lewego ucha.

Trudno szukać genezy tak mocnego utarcia się owego przesądu w kulturze wielu krajów. Jedna z teorii mówi o jego początkach w starożytnym Rzymie, którego mieszkańcy wierzyli, że znaki jakie daje nam nasze ciało świadczą o bieżących i przyszłych wydarzeniach. Z tego powodu praktycznie każda dolegliwość widoczna na ciele była w pewien sposób interpretowana i przypisywano jej jakieś znaczenie.

Gdy piecze prawe ucho

Pieczenie prawego ucha świadczy właśnie o obgadywaniu naszej osoby przez kogoś innego. Chodzi tutaj raczej o negatywne wypowiedzi, które mogłyby sprawić nam przykrość jeżeli moglibyśmy je usłyszeć. Można więc powiedzieć, że pieczenie prawego ucha to skutek pewnego rodzaju krytyki i zawiści skierowanej w naszym kierunku. Zgodnie z przesądem istnieje jednak możliwość na pozbycie się tej negatywnej energii i sprawnie aby dana osoba przestała nas obgadywać – w tym celu wystarczy, że uszczypniemy się w piekące ucho, a wścibska osoba bardzo szybko zaprzestanie swojego działania.

  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

Gdy piecze lewe ucho

Piekące lewo ucho powinniśmy rozumieć wręcz przeciwnie, oznacza ono bowiem również wypowiedzi skierowane w naszym kierunku, jednak tylko te o pozytywnym charakterze. Mogą być to pochwały od bliskiej osoby lub wręcz wyrażanie podziwu względem naszego zachowania. Jeśli teraz zacznie Cię piec lewe ucho, to możliwe, że właśnie ktoś docenił Twoją postawę.

Co to znaczy gdy pieką uszy?

Piekące uszy po obu stronach

Jeśli uszy z obu stron pieką w tym samym momencie, to znajdziemy kilka tłumaczeń takiego zjawiska:

 • Ktoś jest w Tobie zakochany – swędzenie po obu stronach może oznaczać myślenie o nas w kontekście miłosnym przez drugą osobę.
 • Wydarzy się coś pozytywnego – bardzo często jest to przedstawiane jako zwiastun jakiegoś pozytywnego wydarzenia w naszym życiu w najbliższym czasie.
 • Ktoś pragnie spotkania z nami – piekące prawe i lewe ucho może być zapowiedzią spotkania osoby której na nas zależy.

W niektórych kręgach można się spotkać z jeszcze szerszą interpretacją tego zjawiska, a piekące uszy zwiastują tam zmiany warunków atmosferycznych. Jeśli pieczenie uszu odczuwa osoba urodzona w ciepłych miesiącach oznacza to, że wkrótce zacznie się robić coraz cieplej. Odwrotnie jeśli uszy pieką osobę urodzoną zimą, wtedy powinniśmy spodziewać się ochłodzenia.

Kolejną “zabawą” związaną z piekącymi uszami jest interpretowanie tego zjawiska na podstawie dnia tygodnia w jakim występuje i wyciąganie jakiś przesłanek do naszego życia, i tak:

 • Poniedziałek – zwiastuje kłótnie i nieporozumienia,
 • Wtorek – zwiastuje rozstanie,
 • Środa – czeka nas wyjątkowe spotkanie,
 • Czwartek – przytrafi się nam coś pozytywnego,
 • Piątek – zbliża się randka,
 • Sobota – czeka nas nieprzyjemna sytuacja, kłopoty,
 • Niedziela – możemy liczyć na zysk finansowy.

Inne przyczyny pieczenia uszu

Pamiętaj, że przesądy to jedynie zabawa, a często pojawiające się pieczenie uszu może świadczyć o problemach zdrowotnych w obrębie Twojego organizmu lub wręcz przeciwnie, wynikać z bardzo banalnych powodów. Przyczyn może być naprawdę wiele, a oto niektóre z nich:

 • Problemy zdrowotne – różnego rodzaju zapalenia, reakcje alergiczne i poważne choroby mogą powodować swędzenie uszu, dlatego nigdy nie lekceważ długotrwałych objawów,
 • Przegrzanie lub odmrożenie – palące uszy po intensywnym wysiłku lub po długim przebywaniu na niskiej temperaturze to całkowicie normalne zjawisko. Bardzo częstą przyczyną pieczenia będzie też zbyt długie przebywanie na słońcu, jednak w tym przypadku bardzo łatwo zweryfikować problem,
 • Ukąszenie – nawet kontakt z komarem może powodować dyskomfort w obrębie ucha, nie wspominając o bardziej niebezpiecznych owadach. Równie dobrze może go powodować kontakt z roślinami takimi jak pokrzwa.
 • Chwilowe niedokrwienia – są spowodowane uciskiem na ucho w newralgicznych punktach uniemożliwiając dopływ krwi – po zlikwidowaniu ucisku napływający krew powoduje wrażenie pieczenia i zaczerwienienie.
 • Reakcje emocjonalne – zaczerwienione lub piekące uszy mogą być również efektem naszego stanu emocjonalnego, najczęściej chodzi o zawstydzające nas wydarzenia.
  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

1 komentarz do “Co to znaczy gdy piecze lewe lub prawe ucho?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *