Czy wierzysz, że wszystkie Twoje czyny będą miały konsekwencję w przyszłości? Właśnie o tą zasadę opiera się prawo karmy, które jest istotną wartością w funkcjonowaniu ludzi na całym świecie. Zobacz co to jest zła i dobra karma człowieka oraz czy faktycznie do nas wraca.
Co to jest karma człowieka?
Karma to sanskryckie słowo, które w luźnym tłumaczeniu możemy rozumieć jako pracę lub działanie. Pojęcie karmy pojawia się w kilku wschodnich religiach, a najpopularniejsze z nich to hinduizm i buddyzm.
W zależności od religii bądź regionu, jej charakter jest nieco odmienny jednak wszędzie odnosi się do cyklu przyczynowo skutkowego, czyli każde działanie, które podejmujemy w naszym życiu będzie miało na nas wpływ w przyszłości. Prawo to dotyczy także naszych myśli oraz czynności podejmowanych przez inne osoby po naszej prośbie.
Prawo karmy mówi, że nasze czyny przyciągają podobne skutki, czyli każdy dobry uczynek wniesie w przyszłości jakąś pozytywną wartość do naszego życia (dobra karma). Złe uczynki działają dokładnie odwrotnie i przyciągają negatywne wydarzenia do naszej osoby (zła karma).
Prawo karmiczne nie skupia się jedynie na konsekwencjach działań ale również na naszych intencjach podczas wykonywania tych czynności. Chodzi tutaj o to, że nawet jeśli dokonując dobrego uczynku robimy to dla osiągnięcia jakiś korzyści, to postępujemy niemoralnie i takie działanie generuje złą karmę. Przykładem może być tutaj obdarowanie potrzebującego pieniędzmi w celu zyskania sławy i przychylności innych.
W dzisiejszych czasach słowo karma jest mocno nadużywane i łączone najczęściej z negatywnymi wydarzeniami u osób, które chwilę wcześniej zrobiły coś złego w naszej ocenie. Prawo karmy bywa też nadmiarowo używane do określenia naszego szczęścia lub po prostu losu.
Karma łączy się z pojęciem reinkarnacji, czyli ponownego odrodzenia w nowym ciele, niekoniecznie ludzkim. Skutki prawa karmy możemy dostrzec więc w przyszłym życiu – nasze zachowanie decyduje o losie i doświadczeniach w przyszłych wcieleniach.
Z karmą łączy się też pochodzące również ze Wschodu prawo przyciągania. Jest to prawo, które odnosi się do naszych myśli i mówi, że jeżeli czegoś prawdziwie pragniemy to możemy to przyciągnąć do siebie pozytywnymi myślami.
Czy dobra i zła karma wraca?
W kontekście naszego codziennego funkcjonowania najczęściej spotykamy się ze sformułowaniem “karma wraca“. Co ciekawe, najczęściej są wypowiadane w kontekście negatywnym kiedy widzimy jak ktoś otrzymuje karę za swoje wcześniejsze zachowanie lub wręcz życzymy mu, aby ta kara go spotkała.
Chociaż z pewnością definicja karmy człowieka jest już dla Ciebie zrozumiała to poniżej przedstawiamy jej przykłady z różnych obszarów, dla jeszcze lepszego zobrazowania tematu:
- w życiu codziennym – pomagasz starszej kobiecie przynieść zakupy z supermarketu, a od razu po powrocie do domu dostajesz telefon z ofertą pracy, której poszukiwałeś od miesięcy. To przykład dobrej karmy, a teraz ta zła – rzucasz kamieniami w bezpańskiego kundelka, a jeszcze tego samego dnia Twój piesek jest potrącony przez samochód.
- w literaturze i filmie – ukazywanie w filmach i książkach sytuacji, które dobrze opisuje prawo karmy jest bardzo istotnym elementem budowania napięcia. Zauważ, że w wielu filmach akcji początkowe wydarzenia stawiają tą “złą” stronę w lepszej sytuacji. Zazwyczaj jednak zła karma towarzyszy tym negatywnym bohaterom, przez co film zwieńczony jest ich porażką. Bardzo podobne mechanizmy dostrzeżemy w literaturze każdego rodzaju.
- w historii – w ubiegłych latach z pewnością odnajdziemy wiele drastycznych przykładów, jednak skupmy się na czymś bardziej odległym. Główny przywódca rewolucji francuskiej – Maximilien Robespierre, opowiadał się za większością gilotynowych egzekucji. Kiedy został obalony, przed jego aresztowaniem próbował dokonać próby samobójczej, która jednak się nie powiodła. Tak się złożyło, że za swoje czyny został skazany właśnie na ścięcie gilotyną.
Karma w buddyzmie
Buddyści w kontekście karmy myślą raczej o naszej motywacji podczas wykonywania czynności, a nie samym efekcie. Można powiedzieć, że nie liczy się rezultat naszych działań i nawet jeśli krzywdząc drugą osobę mieliśmy na myśli jej dobro, to uznaje się to za pozytywny czyn. Jeżeli nasz czyn podyktowany był chciwością, pragnieniem, oszustwem, a nawet brakiem informacji to takie działanie uważa się za złe niezależnie od rezultatu.
W buddyzmie rozróżnia się również bardzo złą karmę, towarzyszącą najbardziej piętnowanym czynnością. Mówimy o niej kiedy dochodzi np. do zabicia matki lub ojca, czy świadomego niszczenia wspólnoty mnichów.
Negatywne czynności w buddyzmie dzielą się na te dotyczące mowy, ciała i myśli.
- złe uczynki mowy – kiedy dochodzi do kłamstwa, plotkowania o kimś lub sprawiania komuś przykrości słownej. Złym uczynkiem jest również wypowiadanie się w danej kwestii bez wiedzy w jej zakresie.
- złe uczynki ciała – pobicie lub zabójstwo drugiego człowieka, kradzież lub niezgodne z religią współżycie seksualne.
- złe uczynki myśli – niezdrowe pożądanie kogoś lub czegoś, silny gniew i poglądy nie idące w zgodzie z założeniami buddyzmu.
Karma w hinduizmie
W hinduizmie karmę postrzega się bardziej jako ogólną ocenę działań człowieka w oczach jednego z najwyższych bogów. W tym przypadku nie każdy zły czyn musi skutkować powrotem negatywnej energii do naszej osoby, np. jeśli po zrobieniu czegoś złego momentalnie dokonamy dobrego uczynku, to negatywna energia będzie zniwelowana i nie doświadczymy złej karmy. Takie rozumowanie funkcjonuje również w globalnym postrzeganiu karmy człowieka i jest określane jako “spalanie karmy”.
Również w przypadku hinduistów karma łączy się z pojęciem reinkarnacji. W tym wyznaniu wierzą, że jeżeli przed śmiercią nie zdążą otrzymać odpowiedniej kary lub nie uda im się zadośćuczynić za złe uczynki poprzez te dobre, to czeka ich kara w postaci kolejnego wcielenia. W hinduizmie dąży się do osiągniecia pojednania z Bogiem i nie przyjmowania kolejnych postaci po śmierci. Można więc powiedzieć, że nagromadzona zła karma stoi na przeszkodzie osiągnięcia spełnienia duchowego.
12 praw karmy
Współcześnie karma pojawia się w bardzo wielu kulturach i ugrupowaniach. Istnieje nawet nieoficjalny kodeks, w postaci spisanych zasad określających prawo karmiczne. W zależności od źródła możemy trafić na ich różną ilość, jednak najczęściej funkcjonuje 12 praw opisanych poniżej:
- Prawo przyczyny i skutku – znane także pod nazwą “wielkie prawo”, nawiązuje do ogólnych założeń karmy, czyli nasze zachowanie wobec świata powróci do nas w takim samym charakterze. Często pojawia się tutaj powiedzenie “jak posiejesz, tak zbierzesz”, mówiące, że każdy nasz czyn powoduje dla nas konsekwencję.
- Prawo stworzenia – mówi, że tworzymy jedność ze wszechświatem i to my kreujemy to co nas otacza. Wszystko co istotne i dotyka nas w życiu jest wynikiem naszych działań.
- Prawo pokory – jeżeli doszukujemy się jakiś słabości, które chcemy zmienić, to najpierw musimy je zaakceptować. Musimy być świadomi problemu aby się z nim uporać.
- Prawo wzrostu – mówi, że nie możemy się zmieniać ze względu na wpływ naszego otoczenia oraz nie powinniśmy próbować przekształcać wszystkiego dookoła – jeśli poprawimy naszą mentalność to zmieni się otaczający świat.
- Prawo odpowiedzialności – nawiązuje do poprzedniego – wszystko co nasz otacza jest odzwierciedleniem nas samych.
- Prawo związku – wszystko co znamy jest ze sobą połączone. Każdy nasz czyn prowadzi do kolejnego, a przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stanowią jedność. Każdy krok na drodze do wolności jest tak samo ważny.
- Prawo skupienia – odnosi się do kierowania naszej uwagi na tylko jednym celu w danym momencie – rozpraszanie energii na kilka zadań jednocześnie jest marnotrawstwem.
- Prawo dawania i gościnności – wszystko czym obdarujemy innych po czasie do nas wróci.
- Prawo tu i teraz – najważniejsza jest teraźniejsza chwila. Nie powinniśmy skupiać się na przeszłości lub przyszłości, a czerpać najwięcej z danej chwili.
- Prawo zmiany – nie zmienimy się dopóki nie zaczniemy wyciągać wniosków z naszych błędów. Historia będzie się powtarzać, a my musimy wyciągać z niej jak najwięcej.
- Prawo cierpliwości i nagrody – ciężka praca jest konieczna do wykonywania najtrudniejszych celów. Musimy się poświęcić i być cierpliwymi a zostaniemy za to odpowiednio nagrodzeniu.
- Prawo inspiracji i znaczenia – każdy człowiek tworzy malutki trybik we wszechświecie i nawet drobny czyn może powodować zmiany.
Niezależnie od tego w co wierzysz i czy karma według ciebie istnieje, wyznawanie zasady traktowania innych tak jak sami tego oczekujemy powinno przyświecać każdemu z nas.