Reiki - co to jest

Reiki – co to jest? jak leczy nasze choroby?

Reiki to metoda zakładająca leczenie energią, która wywodzi się z Dalekiego wschodu. Chociaż dla większości z nas wydaje się to mocno abstrakcyjne, to jednak liczne badania i opinie zadowolonych klientów mocno zachęcają do zgłębienia tego sposobu na zdrowie. Zobacz co to jest Reiki i na jakich zasadach działa.

Co to jest Reiki?

Reiki to japońska technika uzdrawiania energią, która wykorzystując gesty i dotyk redukuje poziomu stresu oraz sprzyja ogólnej relaksacji organizmu. Obecnie praktykowaną formą reiki jest metoda opracowana w 1900 roku przez Mikao Usui, tzw. “Usui reiki”. Zakłada ona nowatorskie podejście do leczenia. Reiki nie ma za zadanie bezpośrednio leczyć nasze choroby, lecz ma być sposobem na zarządzanie objawami i poprawę ogólnego samopoczucia co w konsekwencji doprowadzi nas do zdrowia.

Ta alternatywna metoda leczenie zyskała bardzo wielu zwolenników i jest nawet stosowana w szpitalach jako terapia uzupełniająca.

Osoba praktykująca Reiki umieszcza swoje dłonie bezpośrednio na pacjencie lub tuż nad nim. Proces ma skutkować dostarczaniem energii do ciała, poprawieniem jej przepływ i ustabilizowaniem, co w konsekwencji ma doprowadzić do uzdrowienia. Rozumie się to jako naturalne stymulowanie leczniczych zdolności organizmu.

Jak działa uzdrawianie przy pomocy Reiki?

Uzdrawianie przy pomocy Reiki funkcjonuje na założeniu obecnym w wielu naukach dotyczących rozwoju duchowego – postrzegania świata przez pryzmat energii skumulowanej w nas samych i wszystkim co nas otacza. Podobny schemat rozwiązywania problemów zakłada np. metoda dwupunkt, która uczy jak odpowiednio kierować energią. Aby zrozumieć Reiki musimy pojąć, że każdy człowiek tworzy jakieś pole energetyczne wibrujące z daną częstotliwością. Jeśli jesteśmy pogodni, czujemy satysfakcje i nasze myśli są pozytywne to towarzyszą nam wysokie wibracje. Nieprzyjemne sytuacje, smutek, lęk czy złość, obniżają nasze wibracje co skutkuje pojawieniem się w naszym życiu kolejnych problemów, chorób i obniżenia jego jakości.

I właśnie przy problemie obniżonych wibracji z pomocą przychodzi Reiki, która umożliwia wytworzenie, a następnie skierowanie energii w miejsca gdzie najbardziej tego potrzebujemy i w konsekwencji zapewnia rozwiązanie trapiących nas problemów. Oto jakie efekty może dawać leczenie Reiki:

 1. Redukuje ból i zmęczenie (wymiar fizyczny)– terapia może przynosić pozytywne rezultaty przy różnego rodzaju bólach, bezsenności, napięciach i nudnościach. Wiele publikacji naukowych potwierdza skuteczność działania Reiki w łagodzeniu bólu. Trzy najbardziej obiecujące badania to:
  • przeprowadzone na kobietach po cesarskim cięciu – stwierdzające, że opisywana metoda znacząco zmniejszyła ból i zredukowała poziom stresu w okresie do kilku dni po porodzie.
  • przeprowadzone na chorych na raka – w tym przypadku już 30 minutowe sesje Reiki przez 5 dni spowodowały, że poziomy bólu i zmęczenia spadły.
  • przeprowadzone na osobach z problemami z kręgosłupem – zbadano skuteczność Reiki w połączeniu z fizjoterapią. Metoda okazała się skuteczna również tutaj i oprócz łagodzenia bólu skutkowała szybszym zażegnaniem problemu.
 2. Pomaga przy problemach psychicznych i zmniejsza niepokój (wymiar duchowy) – Sesje Reiki mogę być bardzo pomocne przy niektórych chorobach psychiczny i drobnych rozterkach mentalnych. W tym przypadku pozytywne działanie zgłaszały osoby borykające się z depresją. Polepszeniu uległo ich samopoczucie, odprężenie, a nawet objawy fizyczne tej choroby.
 3. Sprawia, że chce się żyć – sesje Reiki bardzo pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie, przez co osiągamy wiele korzyści w każdym obszarze naszego życia. Jesteśmy bardziej pewni siebie i skorzy do działania, a negatywne doświadczenia szybko odchodzą w niepamięć. Poprawia się też jakość snu.
Uzdrawianie Reiki

Jak odbywa się sesja Reiki?

Zazwyczaj sesja trwa od 30 do 90 minut i nie musimy się do niej specjalnie przygotowywać poza ubraniem komfortowej odzieży. Wizyta przebiega bardzo podobnie jak standardowe spotkanie z lekarzem. Na początku praktykujący przeprowadza wywiad, na podstawie którego poznaje naszą dolegliwość i układa plan dalszej terapii. W dalszym etapie przechodzimy w atmosferę rodem salonu masażu. Kładziemy się w wyznaczonym miejscu i zostajemy nakryci ręcznikiem, a w pomieszczeniu usłyszymy relaksacyjną muzykę.

  Pola morficzne i rezonans morficzny - co to jest?

Dalej, osoba praktykująca wykonuje ruchy dłoniami wokół naszego ciała, bez lub z jego delikatnym dotykiem. Te z pozoru niewinne ruchy sprawią, że poczujemy ciepło na ciele, a czasami nawet mrowienie, chociaż nie jest to spowodowane kontaktem. Niektóre osoby doświadczają tutaj nawet bardziej intensywnych objawów w postaci wizualizacji – jest to jednak dość rzadkie. Po sesji Reiki poleca się pić spore ilości wody.

Po zabiegu Reiki osoba przyjmująca od razu odczuwa zastrzyk energii i zmienia swoje podejście do wielu spraw życia codziennego. Dokonuje się samouzdrawianie na wszystkim poziomach energetycznych i wyraźnie odczuwa się odprężenie.

Kryształy podczas sesji

Czasami terapeuta używa specjalnych kamieni i minerałów, które mają stanowić dodatkowy element uzdrawiania. Potęgują one działanie i umożliwiają skierowanie energii do określonej czakry. Kryształy umieszczone są na ciele lub obok niego. Niestety skuteczności kamieni nie potwierdzają badania, jednak wiele osób przypisuje im bardzo pozytywne działanie.

Przykłady kryształów, które mogą być używane obejmują: kwarc, turmalin, ametyst, akwamaryn kamień księżycowy czy topaz.

Reiki – jak się nauczyć?

Samodzielna nauka Reiki jest bardzo trudnym wyzywaniem, nawet jeśli dysponujemy najlepszym kursem w tym zakresie. Zdecydowanie najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie znalezienie mistrza Reiki, który osiągnął najwyższy poziom wtajemniczenia i według założeń Reiki jest gotowy do nauczania. Podczas nauki Twoje ciało zostaje zestrojone w taki sposób, że jesteś w stanie przekazywać uzdrawiającą energię i trwa to przez całe twoje życie. Taki kurs może zamykać się nawet w jednym dniu, nie jest to więc długotrwały proces. Po wszystkim konieczne będzie jednak dołożenie pewnej praktyki, aby bardziej rozwinąć swoje umiejętności. Eksperci zalecają tutaj naukę na sobie.

sklep myslczlowieku
  Najmocniejsze kamienie ochronne - Top 6

5 zasad Reiki

Reiki wprowadza pewne założenie, które są obowiązkowe dla osób praktykujących (czyli leczących innych ludzi) ale warto, aby każdy je poznał dla lepszego zrozumienia tej metody uzdrawiania. Są one powszechnie znane jako 5 zasad Reiki:

 1. Nie złość się – to banalna porada, jednak trudna do zrealizowania w praktyce. Warto zrozumieć, że złość praktycznie zawsze przynosi jedynie negatywne emocje do naszego życia. Na większość rzeczy na które się złościmy nie mamy nawet wpływu, jednak pozwalamy aby te emocje obniżały nasze wibracje i wprowadzały chaos w naszym życiu.
 2. Nie martw się – podobna sytuacja jak ze złością. Również w tym przypadku zmartwienia są przyczyną blokad energii w naszym organizmie. Radzenie sobie ze stresem to bardzo istotna umiejętność nie tylko w kontekście zdrowia ale również innych aspektów życia – warto więc pracować nad sobą w tym zakresie.
 3. Szanuj ludzi – szacunek należy się każdemu człowiekowi. Przez oddawanie szacunku emitujemy dobrą energię do otoczenia. Powinniśmy go okazywać przede wszystkim osobą starszym, rodzicom oraz nauczycielom, czyli postaciom od których pobieraliśmy naukę. Reiki mówi również, że szacunek powinniśmy oddawać też naturze i wszystkim formom życia które nas otaczają.
 4. Pracuj ze sobą – pracuj nie tylko nad rozwojem swojej kariery ale również nad swoją duchowością i mentalnością, tak aby każdego dnia stawać się coraz lepszym człowiekiem.
 5. Bądź wdzięczny – niezależnie od tego jak trudny okres w życiu przeżywamy, zawsze mamy coś z co możemy być wdzięczni. Okazywanie wdzięczności sprawi, że zaczniemy lepiej zauważać jak dużo posiadamy i doceniać to co naprawdę stanowi dla nas wartości życiowe. Wdzięczność w pewnym stopniu będzie również podnosiła nasze wibracje.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *