Ibogaina - uzależnienie od narkotyków

Ibogaina: Co to ? Dlaczego pomaga z uzależnieniami ?

Skuteczne leczenie uzależnień po jednej sesji ? Okazuje się, że to możliwe jeżeli wykorzystamy substancję która zwalcza zarówno fizyczne jak i psychiczne trudności uzależniania. Za to wszystko odpowiedzialna jest naturalna substancja – ibogaina.

Co to jest Ibogaina ?

Ibogaina jest psychoaktywną substancją naturalnie występującą w roślinie abernanthe iboga (iboga narkotyczna), czyli krzewie rosnącym w lasach Afryki zachodniej i środkowej, należącym do rodziny Toinowatych. Najwyższe stężenie ibogainy występuje w korze korzenia, jednak jej śladowe ilości znajdują się w całej roślinie.

Iboga jest od dawna wykorzystywana przez wyznawców religii Bwiti w Gabonie, w celach leczniczych i rytualnych. Na świecie ibogaina jest znana natomiast z uwagi na swoje zastosowanie w walce z uzależnieniami.

Wiele psychodelików jak np. changa, może spowodować psychiczną chęć skończenia z uzależnieniem, jednak ibogainę wyróżnia fakt, że zwalcza ona również objawy fizyczne odstawienia, przez co bardzo pomaga.

Krzew ibogi narkotycznej / Foto: Marco Schmidt – Wikipedia.org

Historia Ibogainy w leczeniu uzależnień

Odkrywcą niesamowitej siły drzemiącej w ibogainie był amerykański badacz Howard Lotsof. Sam sposób w jaki Lotsof odkrył jej właściwości jest niezwykle ciekawy.

W wieku 19 lat Amerykanin był uzależniony od narkotyków, a konkretnie od heroiny. Jako, że lubił również eksperymentować, wszedł w posiadanie omawianej ibogainy – prawdopodobnie została mu sprzedana jako substytut heroiny. Po jej zażyciu doznał niesamowitej duchowej podróży, która zmieniła jego spojrzenie na wiele spraw, w tym spożywanie narkotyków. Po ustąpieniu psychodelicznych efektów Lotsof zauważył brak jakiejkolwiek chęci sięgnięcia po kolejną dawkę heroiny, co było dla niego niewytłumaczalne.

Ta przełomowa chwila sprawiła, że poświęcił dużą część swojego życia na wprowadzenie ibogainy do powszechnego użytku w leczeniu uzależnień. Był autorem lub współautorem licznych prac i badań naukowych oraz kilku patentów na przerywanie i łagodzenie syndromów uzależnienia.

Nieustanny upór Lotsofa doprowadził do szerszego wykorzystywania ibogainy na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych. W latach 80 na jego zlecenie w Belgii zaczęto produkowanie tabletek, które były bardzo skuteczną formą walki z uzależnieniami, jednak po niedługim czasie ich produkcja została zakończona.

  Kalendarz księżycowy – czy warto go mieć?

Lotsof był laureatem wielu nagród i odznaczeń przyznanych mu za walkę z uzależnieniami, jednak mimo zainwestowanego czasu i pieniędzy nigdy nie udało mu się zarejestrować ibogainy w FDA (Agencja Żywności i Leków) jako leku.

Ibogaina zwalcza uzależnienia

Spożywanie ibogainy w Afryce

Tak jak wspominałem na początku tekstu, iboga jest nieustannie wykorzystywana przez wyznawców religii Bwiti do duchowego oświecenia i komunikowania się z przodkami. Można powiedzieć, że jest to ich święta roślina, tak jak kwiat lotosu dla wyznawców buddyzmu. Jest uprawiana wokół świątyń, szczególnie pielęgnowana i używana nie tylko w celach duchowych ale też leczniczych (leczenie bezpłodności u kobiet).

W rejonach Afryki środkowej gdzie występuje abernanthe iboga, od setek lat wykorzystuje się również jej właściwości pobudzające przy stosowaniu małych dawek. Korzystają z tego np. myśliwi, którym ibogaina pozwala pozostać bez ruchu przez kilka godzin w celu schwytania zdobyczy.

Ibogaina naukowo

Aby możliwe było stwierdzenie, że ibogaina jest skutecznym i bezpiecznym środkiem w leczeniu uzależnień, konieczne było przeprowadzenie badań klinicznych. Praktycznie wszystkie z nich dawały bardzo obiecujące rezultaty, potwierdzając tym samym, że ten naturalny środek jest dobrym narzędziem przy leczeniu uzależnienia od kokainy, heroiny, alkoholu i nikotyny.

Badania przeprowadzone w USA oraz Anglii jednoznacznie potwierdziły, że podanie 1 grama ibogainy człowiekowi uzależnionemu od wcześniej wymienionych substancji, skutkuje całkowitym ustąpieniem objawów głodu narkotykowego na okres nawet kilku tygodni. Dzięki takiemu działaniu pierwsze fazy leczenia są dużo łatwiejsze do przeprowadzenia.

W dalszej kolejności na terenie Stanów Zjednoczonych wprowadzono testowe wykorzystywanie omawianego środka w placówkach leczenia uzależnień, jednak z nieznanych przyczyn rząd zakończył finansowanie tego programu.

Działanie psychoaktywne ibogainy

Psychoaktywne działanie ibogainy

Działanie psychoaktywne ibogainy jest uzależnione o wielkości dawki. Przy mikrodawkach odczuwane jest jedynie pobudzenie, a przyjęcie kilku miligram będzie skutkowało poniższymi przeżyciami:

Faza 1 – świadomy sen

Rozpoczyna się po 1-3 godzinach od zażycia ibogainy i trwa nawet 8 godzin. Często opisywana jest jako sen na jawie, ponieważ doświadczenia są na tyle intensywne, że całkowicie nas pochłaniają czyniąc niezdatnymi do normalnego funkcjonowania i poruszania się. W tym czasie często przeżywamy wspomnienia z przeszłości umiejscowione w niecodziennych krajobrazach. Zdarza się jest również doznawanie duchowego oświecenia i poznawanie wartości wykraczających poza granice ludzkiego poznania.

  Uzależnienie – przyczyny i skutki

Faza 2 – refleksja

Kolejny etap trwa z reguły kilkanaście godzin i charakteryzuje się podobnym przebiegiem jak faza pierwsza, jednak o mniejszym nasileniu. Wspomnienia nie są już tak intensywne i stajemy się bardziej skłonni do refleksji nad sobą i otaczającym nas światem. Na tym etapie ludzie uzależnieni uświadamiają sobie brak potrzeby zażywania substancji psychoaktywnych.

Faza 3 – odrodzenie

Uwaga człowieka zostaje ponownie skierowana na środowisko zewnętrzne, powraca pełna sprawność ruchowa, a efekty psychoaktywne zaczynają zanikać. Ta faza może utrzymywać się do 3 dni. Doświadczyć można zwiększone pobudzenie oraz mniejsze zapotrzebowanie na sen. Przez okres kilku tygodni nasze głębokie przemyślenia i refleksje będą działały na psychikę, co często wpływa bardzo pozytywnie na nasze życie emocjonalne i kontakt z innymi ludźmi.

sklep myslczlowieku

Dlaczego tak niepopularna ?

Dlaczego zatem ibogaina nie jest środkiem globalnie wykorzystywanym na walkę z uzależnieniami ? Niestety trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie. Być może przyczyną jest jej wysoka cena (ok 500$ za gram) lub strach przed działaniem psychoaktywnym, a możliwe, że po prostu komuś zależy żeby była w ukryciu.

Jeżeli zainteresował Cię temat ibogainy musisz pamiętać że jej posiadanie i stosowanie jest nielegalne w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. W krajach gdzie jest legalna, takich jak Meksyk można znaleźć natomiast kliniki leczące uzależnienia z wykorzystaniem ibogainy. Taka terapia jest jednak bardzo kosztowna bo wynosi kilka do kilkunastu tysięcy dolarów.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

1 komentarz do “Ibogaina: Co to ? Dlaczego pomaga z uzależnieniami ?”

  1. Ciekawy artykuł. Muszę poczytać w innych źródłach na temat ibogainy. W Polsce do leczenia uzależnienia od narkotyków stosuje się Heptanon, który wydaję się być nawet gorszy w działaniu od narkotyków i sam też bardzo silnie uzależnia. Innymi słowy to błędne koło. Bardzo zainteresowało mnie dlaczego ibogaina jest tak słabo wykorzystywana. W artykule jest informacja o wysokiej cenie, a następnie pojawia się informacja, że ibogaina jest stosowana w Meksyku. Co jak co, ale ten kraj jest bardzo biedny i trochę mnie to nie przekonuje. Bogate kraje nie chcą zainwestować w ibogainę, a biedny już tak?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *