Czanga

Changa ( Czanga ) – Co to? Działanie, Bezpieczeństwo i Zastosowanie

Duchowa ekstaza, oświecony umysł i pełne fizyczne odprężenie – to tylko niektóre z powodów dla jakich mieszanka ziół tzw. Changa zyskała niezwykłą popularność. Jej psychodeliczne właściwości umożliwiają nam przeżycie niebywałej podróży po naszym umyśle i otaczającym nas świecie, a do tego pomogą rozwiązać problemy psychiczne i fizyczne.

Co to jest Changa ?

Changa to mieszanka ziół nasycona DMT, przeznaczona do palenia. Podstawą Changi jest DMT pozyskiwane z odpowiednich roślin oraz liście ayahuasca. W zależności od odmiany, znajdziemy w niej jeszcze dodatkowe zioła nadające aromat, moc, a nawet wykazujące działanie lecznicze i terapeutyczne. Efekty psychodeliczne po spaleniu czangi zazwyczaj utrzymują się ok. 15/20 minut.

Czanga została odkryta stosunkowo niedawno, bo ok. roku 2000. Wynalazca to Julian Palmer, Australijczyk który zainspirowany ayahuascą szukał nowego sposobu na wykorzystywanie związku DMT. Z reguły na miejsce odkrycia, mieszanka od razu zyskała dużą popularność na terenie Australii, m.in. za sprawą nurtu muzycznego Psychedelic trance. Popularność Changi nieustannie rośnie dzięki łatwości użytkowania i niesamowitym właściwością.

Mieszanka changa

Klasyczna mieszanka changi

 • 30% pędów lub liści ayahuasca
 • 20% dziewanny
 • 20% passiflory
 • 20% mięty pieprzowej
 • 5% nagietka
 • 5% niebieskiego lotosu.

Czanga działanie

Możemy zadawać sobie pytanie, dlaczego odkrycie mieszanki changi było tak istotne skoro to jedynie mieszanka już dawno znanych nam roślin. Otóż właśnie ta mieszanka jest tutaj sekretem i każdy znajdujący się w niej susz wpływa na działanie pozostałych, powodując ich niepowtarzalne działanie – własnie dlatego nawet zmiana proporcji składników może przynieść inne efekty.

Działanie czangi jest bardzo osobistym odczuciem i zależy od wielu czynników. Tak jak w przypadku wszystkich psychodelików na odczucia płynące z palenia tych ziół wpływa:

 • Nasze nastawienie i kondycja psychiczna
 • Otoczenie (Miejsce w którym jesteśmy)
 • Ludzie z którymi się porozumiewamy
  Linia życia na dłoni - znaczenie, odczytywane, wygląd

Ogólnie można powiedzieć, że jeżeli jesteśmy świadomi jej mocy to odczucia płynące ze spożywania są bardzo przyjemne, bywa jednak zupełnie odwrotnie. Jeżeli zażyjemy changę na imprezie, jako wspomagacz zabawy, możemy bardzo żałować tej decyzji. Częstą przyczyną złych doświadczeń jest również źle dobrana mieszanka ziół, przez co działanie może być zbyt mocne i po prostu nas przytłoczyć.

Najczęstsze doświadczania:

 • Zwiększona świadomość i otwartość umysłu.
 • Pojednanie naszego umysłu, ciała, serca i ducha.
 • Liczne wizualizacje, obejmujące jaskrawe kolory, geometryczne wzory i nieznane wcześniej kształty.
 • Wrażliwość na dźwięki.
 • Nieświadomość szybkości płynącego czasu.
 • Działanie przeciwbólowe.
doświaczenia po czandze

Popularne jest również przyjmowanie mikrodawek changi – nie występują wtedy wizualizacje ale możemy doświadczyć bardzo przyjemnego otwarcia umysłu i spojrzenia na codzienne sprawy.

Fazy działania czangi

Co ciekawe, na różnych etapach naszej podróży z changą występują odmienne bodźce. Początkowy etap po zażyciu wywołuje rozszerzony stan świadomości który może przypominać zażycie LSD lub podobnych do niego psychodelików. Na początku nie występują wizualizacje, jedynie nasze spojrzenie na świat jest szersze. Bardzo częsta jest również duża wrażliwość na dźwięki, a nawet słyszenie nieprawdziwych szeptów i efektów akustycznych.

W drugiej fazie zdecydowanie dominują efekty wizualne i przejście w wyższy stan świadomości. Doświadczenie i przemyślenia zdobyte w tej chwili mogą oddziaływać bezpośrednio na nasze dalsze życie. Często dzięki wyciągniętym wnioskom potrafimy stwierdzić gdzie leży nurtujący nas problem i jak postępować aby być prawdziwie szczęśliwym.

Bardzo wielu użytkowników doświadcza również utraty poczucia czasu i przestrzeni. Wszystko zdaje się działać dużo szybciej, dodatkowo mamy wrażenie, że czas płynie wolniej. Chociaż w naszej głowie dzieje się bardzo wiele, a przed oczami ukazują się nam rozmaite kształty to jednak cechuje nas niebywały spokój i pewność siebie.

  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Wszystkie opisane objawy są typowe dla większości ludzi, jednak każdy człowiek reaguje inaczej.

xanga

Bezpieczeństwo

Aby korzystanie z czangi było bezpieczne należy pamiętać o kilku czynnikach, jednak nawet przy zachowaniu pełni ostrożności możemy czuć przytłoczenie przez działanie DMT. Największy problem stanowi nieodpowiednio dobrana mieszanka ziół. Tak jak pisałem wcześniej – inne proporcje = inne działanie. Oczywiście zakup specyfiku w pewnych i legalnych miejscach znacznie obniża ryzyko utraty zdrowia.

Nie zaleca się łączenia czangi z innymi używkami. Szczególnie niebezpieczne może okazać się stosowanie razem z MDMA. Takie połączanie może wywołać “konflikt serotoninowy“, innymi słowy – zbyt duża dawka szczęścia jest uwalniana w jednym momencie.

Osoby z chorobami serca i układu krążenia również nie powinny interesować się tematem tej mieszanki – grozi to poważnymi komplikacjami. Z uwagi na silne działanie psychodeliczne, changa nie jest polecana osobą z zaburzeniami psychicznymi.

Sposoby spożywania

Opisywaną mieszankę ziół możemy spalać dowolnym sposobem i zależy to jedynie od preferencji użytkowania. Bardzo popularnym sposobem jest wykorzystanie waporyzatora nieelektrycznego, w którym zioła nie są spalane a jedynie podgrzewane. Podobne rozwiązanie wykorzystuje znany producent papierosów, co ma powodować mniejszą szkodliwość IQOSa – nowego systemu spożywania tytoniu.

sklep myslczlowieku

Panuje tutaj jednak pełna dowolność i nie ma najlepszej metody. Możemy z powodzeniem używać różnego rodzaju fajek wodnych, lufek czy skrętów.

Powyższy artykuł nie jest zachętą do zażywania czangi. Pamiętaj, że jej spożywanie i posiadanie w Polsce jest całkowicie zakazane.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

5 komentarzy do “Changa ( Czanga ) – Co to? Działanie, Bezpieczeństwo i Zastosowanie”

 1. Doświadczyłem działania czangi nie jeden raz. Częstę tzn. 2, 3 x w tygodniu może boleć sionie głowa..Polecam tylko w słoneczne dni i z osobą która to już nazywała [chodzi o nowicjuszy] to nie jest specyfik dla każdego co myśli że nędzę miał odlot. To jest coś więcej musi być cisza.dobra miejscówka. I dać się poczuć przyrodzie…
  Może to i śmieszne ale jak się wpatrzysz i wsłuchasz w przyrodę to widzisz jej energię od możemy płynącą w konary aż do nieba..PRZEATRZEGAM!!! NIE DLA AMATOROW BO MOŻNA MIEĆ PRZYKRE DOŚWIADCZENIA DLATEGO PRZEWODNIK WSKAZANY!!

 2. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Jest naprawdę mocna. Przyznam że zapaliłem dopiero po przeczytaniu tego artykułu bo zwyczajnie się bałem. Dodam tylko że wizualizacje są tak realne i silne że nawet jak się przymknie oczy one cały czas są, owszem inne ale tak samo realne. Wyjątkowy specyfik. Jeśli już ktoś może tego spróbować radzę zrobić to w zaufanym towarzystwie. Muzykę polecam etniczną zapewni to duchowy spokój. Osobom podatnym na używki zdecydowanie odradzam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *