IQOS szkodliwość na człowieka

IQOS – Jaka jest Szkodliwość nowości na rynku tytoniowym ?

“I Quit Ordinary Smoking” (IQOS), czyli “rzucam tradycyjne palenie”, to hasło którym do nowego sposobu przyjmowania nikotyny namawia nas producent. System ten zakłada podgrzewanie, a nie jak w tradycyjnych papierosach, spalanie tytoniu. Czy znaleźliśmy więc mniej szkodliwy sposób na nasze uzależnienie ? Odpowiedź w artykule.

IQOS – nowy produkt, znany producent

Zacznijmy od tego, że całym pomysłodawcą i producentem systemu IQOS jest dobrze znany na rynku wyrobów tytoniowych producent – Philip Morris. Pod skrzydłami tego koncernu powstają takie papierosy jak L&M czy Marlboro.

Urządzenie IQOS

W przypadku IQOSa, tytoń nie jest spalany a jedynie podgrzewany do temperatury która umożliwi uwolnienie nikotyny. Wydaje się to bardzo rozsądne rozwiązanie, mniej dymu = mniej szkodliwych substancji wdychanych do płuc.

Bardzo możliwe, że liczba substancji trafiających do organizmu jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnych papierosów, nie znaczy to jednak, że nie mamy się czego bać. Największym niebezpieczeństwem jest w tym przypadku niewiedza i brak świadomości. Chociaż wiele ze szkodliwych substancji zwykłego dymu papierosowego nie występuje w systemie podgrzewania IQOS, to w rzeczywistość mogą występować inne, jeszcze bardziej niebezpieczne.

Ciekawostką jest także postawa samego producenta, wobec produktu który wytwarza. Początkowo, zaraz po pojawieniu się IQOS, można było zauważyć jego kreowanie jako produktu mniej szkodliwego. W internecie i punktach sprzedażowych mogliśmy uzyskać informację o mniejszej ilości szkodliwych substancji uwalnianych podczas podgrzewania. Na dzień dzisiejszy zrezygnowano z tego podejścia. Nawet sprzedawcy unikają tego tematu i nie używają go w kwestii nakłonienia klienta do kupna produktu. Nie nasuwa to pozytywnych odczuć w kwestii szkodliwości IQOSa.

  Tarot - co to jest i jak działa?

IQOS a zdrowie

Jak już wspomnieliśmy, największym niebezpieczeństwem jest bardzo słabe poznanie wpływu dymu z IQOSa na organizm człowieka. Jako że, produkt wydano na rynek w 2014 roku, nie ma jeszcze wiele badań które mogły w szerokiej perspektywie go przebadać. Jak można się domyśleć, większość negatywnych skutków działania papierosów i innych wyrobów tytoniowych, możemy poznać dopiero po długotrwałym badaniu na wieloletnich palaczach.

Palenie IQOS z pewnością nie jest więc zdrowe, możliwe jednak, że jest mniej niebezpieczne niż dobrze nam znane papierosy.

Nikotyna jako czynnik chorobotwórczy

Bardzo dużo mówi się o szkodliwych substancjach papierosów. Większość ludzi zapomina jednak, że prawdziwym zagrożeniem jest również nikotyna. Kojarzymy ją zazwyczaj jedynie jako substancję uzależniającą, chociaż to ona zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób. Sprzyja powstawaniu nadciśnienia, miażdżycy, chorób zębów i wielu innych dolegliwości. Negatywnie wpływa również na ukrwienie naszej skóry, przez co przyczynia się do powstawania zmarszczek i do zaburzenia erekcji u niektórych panów. Wystarczy spojrzeć na wieloletnich palaczy, ich skóra jest w dużo gorszej kondycji.

Oczywiście urządzenia IQOS nie rozwiązują problemu szkodliwego działania nikotyny, ponieważ przy podgrzewaniu tytoniu jej działanie jest identyczne.

IQOS jako pierwszy naług

IQOS jako zapoznanie z nałogiem

Różnego rodzaje e-papierosy oraz system IQOS, stanowią dla wielu ludzi złudzenie mniejszego zła i kroku do przodu w walce z nałogiem. Tego typu rozwiązania mają jednak dużą szkodliwość społeczną, ponieważ są częściej wybierane przez młodych ludzi, jako ich pierwsze zetknięcie z wyrobami tytoniowymi. Powodów jest wiele, np. gadżety jak IQOS czy e-papierosy, wyglądają ciekawie i stanowią produkt dzięki któremu można zaimponować rówieśnikom. W przeciwieństwie do papierosów, nie pozostawiają na ubraniach brzydkiego zapachu, są więc wygodniejsze i łatwiejsze do ukrycia przed rodzicami. Do tego dochodzi również dobrze zorganizowana kampania marketingowa, i mamy produkt który wydaje się idealny.

  Kalendarz księżycowy – czy warto go mieć?

Jeżeli szukasz mniej szkodliwego rozwiązania niż tradycyjne palenie papierosów, to najlepiej postaraj się definitywnie skończyć z nałogiem. Być może IQOS jest mniejszym złem, ale czy warto korzystać z tak słabo poznanego urządzenia ? Na to pytanie musisz odpowiedzieć już sobie sam.

sklep myslczlowieku

About Katarzyna Niemczyk

Jestem Kasia. Kilka lat temu mój styl życia i złe nawyki żywieniowe doprowadziły mnie do fatalnej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Nastąpił jednak przełom i po zrzuceniu wielu kilogramów, rozpoczęłam nowe życie. Teraz jestem zafascynowana zdrowym odżywianiem i wszystkim co z nim związane. Uwielbiam też testować nowe przepisy, mikstury i bogactwa medycyny naturalnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *