Wpływ smogu na zdrowie

Jak SMOG wpływa na naszą skórę i zdrowie ? Jak się chronić ?

Zazwyczaj słyszymy o smogu w kontekście zjawiska działającego destrukcyjnie na środowisko. Z reguły wiemy też, że wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza jest dla nas szkodliwe i może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. Prawie zawsze nie jesteśmy jednak świadomi tego, że przy kontakcie ze smogiem cierpi również nasza skóra.

Co to jest smog ?

Smog to skumulowane na danym obszarze zanieczyszczenia powietrza, którym powstawaniu sprzyja podwyższona wilgotność oraz brak wiatru. Zanieczyszczenie te powstają głównie jako skutek działalności człowieka – spaliny samochodów, praca fabryk, ogrzewanie domów itp. Smog składa się z tysięcy szkodliwych związków chemicznych i metali ciężkich.

Miasto zanieczyszczone smogiem
Miasto zanieczyszczone smogiem

Smog a zdrowie

Głównym skojarzeniem przy rozpatrywaniu wpływy smogu na zdrowie są choroby układu oddechowego. Niewątpliwe wdychanie tak szkodliwej mieszanki związków i metali jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i może być przyczyną wielu chorób. Przez wiele lat przeprowadzono liczne badania które potwierdzają, że smog powoduje:

 • choroby układu oddechowego,
 • choroby układu krwionośnego,
 • choroby układu rozrodczego,
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby serca,
 • problemy z pracą mózgu,
 • nowotwory,
 • alergie

Wydaje się, że wdychanie powietrza przefiltrowanego przez odpowiednią maskę zatrzyma wszystkie zanieczyszczenia i będziemy bezpieczni – to jednak nie do końca prawda, bo wciąż mamy kontakt ze smogiem przez naszą skórę.

Wpływ smogu na skórę

Mając na uwadze dbanie o nasze zdrowie często nie bierzemy pod uwagę naszej skóry, a jej nawilżenie kremami traktujemy jedynie jako element pielęgnacji dla zachowania zdrowego wyglądu. Warto uświadomić sobie, że skóra to największy organ naszego ciała, który pełni funkcje kluczowe dla prawidłowego działania organizmu tj. termoregulacja czy gospodarka wodna.

  Częstotliwość 528 Hz - wibracja miłości na skali Solfeggio

Związki chemiczne zawarte w smogu mogą ulegać rozkładowi pod wpływem promieniowania słonecznego, tworząc tym samym wolne rodniki. Zbyt duża ilość rodników jest bezpośrednią przyczyną powstawania chorób (np. miażdżyca, nowotwory) i problemów skórnych.

człowiek w masce antysmogowej
Biegacz w masce antysmogowej

Większość z nas wie jak bardzo istotna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. W tym celu stosujemy specjalne kremy z filtrem które ograniczają docieranie promieniowania do naszego ciała. Stosując taką profilaktykę sprawiamy, że nasza skóra dłużej pozostaję w dobrej kondycji oraz zmniejszamy ryzyko wystąpienia u nas nowotworu skóry.

Praktycznie nikt nie chroni się jednak przed osadzeniem się na skórze zanieczyszczeń powietrza w postaci smogu, a jak donoszą specjaliści – smog może powodować takie problemy jak:

 • zmiany skórne,
 • pogorszenie elastyczności skóry,
 • pojawienie się zmarszczek,
 • zaburzenia gospodarki wodnej organizmu i termoregulacji,
 • nowotwór skóry

Tak to prawda, długotrwałe wystawienie skóry na kontakt ze smogiem może być przyczyną nowotworu skóry. Nie wiemy niestety ile przypadków zachorowań na raka spowodowane było przez złej jakości powietrze, trudno jest bowiem wykazać, że to ono było bezpośrednią przyczynną a nie np. nadmierne opalanie. Faktem jest jednak, że substancje chemiczne zawarte w smogu przyczyniają się do powstawania komórek rakowych.

Jak chronić skórę przed smogiem

Oczywiście odpowiednie działania i pielęgnacja skóry, pomogą nam chronić się przed negatywnym wpływem smogu. Oto najlepsze sposoby:

Redukcja czasu spędzonego w otoczeniu smogu

Oczywiście nie oznacza to całkowitego zaprzestania wychodzenia z domu. Chodzi tutaj raczej o odpuszczenie sobie spaceru, przejażdżki rowerowej czy wyjścia na drinka, jeżeli raporty smogowe wskazują na jego podwyższony poziom. W gorsze dni nie powinno się również wietrzyć mieszkania, a jeżeli mamy możliwość to wskazane jest oczyszczanie powietrza specjalnymi urządzeniami filtrującymi.

  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

Odpowiednie kosmetyki

Stosowanie specjalnych kremów i produktów pielęgnacyjnych jest jak najbardziej wskazane. Podstawą jest nawilżenie, które spowoduje naturalne polepszenie kondycji skóry. Rożnego rodzaju kremy i mgiełki z filtrami chemicznymi oraz antyoksydantami są moim zdaniem najlepszym sposobem na ochronę naszej skóry.

Mgiełka antysmogowa
Mgiełka antysmogowa

Właściwa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta również dobrze wpływa na ogólną kondycję naszej skóry i przyczynia się do jej ochrony. Przeciwutleniacze zawarte w zdrowej żywności lub suplementach, zwalczają wolne rodniki i redukują ryzyko raka, w tym raka skóry. Pamiętaj, że zdrowe odżywanie to podstawa zdrowego ciała i stanowi trzon silnego organizmu.

Dokładne oczyszczanie skóry

Oczyszczanie skóry, szczególnie po powrocie z zewnątrz stanowi bardzo istotny element ochrony skóry przed smogiem. Ręce wystarczy umyć wodą z mydłem, natomiast do twarzy używaj specjalnych emulsji i toników o naturalnym PH.

sklep myslczlowieku

Samo opłukanie twarzy wodą jest niewystarczające, ponieważ własnie skóra twarzy jest najbardziej narażona i podatna na szkodliwe substancje smogu. Wyjątkiem jest stosowanie opisywanej wcześniej mgiełki – wtedy specjalne środki nie są konieczne bo skórę chroni odpowiednia bariera.

About Katarzyna Niemczyk

Jestem Kasia. Kilka lat temu mój styl życia i złe nawyki żywieniowe doprowadziły mnie do fatalnej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Nastąpił jednak przełom i po zrzuceniu wielu kilogramów, rozpoczęłam nowe życie. Teraz jestem zafascynowana zdrowym odżywianiem i wszystkim co z nim związane. Uwielbiam też testować nowe przepisy, mikstury i bogactwa medycyny naturalnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *