Tarot co to jest

Tarot – co to jest i jak działa?

Głównie za sprawą bardzo specyficznego przedstawiania w kinematografii, wokół tarota narosło wiele mitów i nieprawdziwych opowieści. Zwykle kojarzy się on z czymś mrocznym, czarami i niemiło wyglądającymi wróżkami, które przepowiadają przyszłość. W rzeczywistości za tarotem stoi bardzo bogata historia i techniki, które każdemu z nas pozwalają sięgnąć w głąb siebie i dostrzec rzeczy nieoczywiste. Zobaczmy więc czym jest tarot i jak właściwie działa.

Co to jest Tarot i karty tarota?

Karty tarota to talia 78 kart, z których każda ma swój własny obraz przenoszący określoną symbolikę. Całą talię dzielimy na:

  • 22 karty Wielka Arkana, które reprezentują kolejne zdarzenia i etapy, których każdy z nas doświadcza w ciągu swojego żucia.  Symbolizują ona\e wszystkie punkty na drodze do oświecenia człowieka. Istotna jest tutaj kolejność kart – talię otwiera Głupiec, czyli człowiek, który dopiero rozpoczyna wędrówkę. Ostatni element stanowi karta Świat, symbolizująca osiągnięcie celu. Co istotne, to nie znaczy, że każda kolejna karta to lepsze przesłanie – tak jak w prawdziwym życiu, również tutaj odnajdziemy wzloty i upadki.  
  • 56 kart Małe Arkana, które odzwierciedlają zdarzenia jakich doświadczamy na co dzień. Dodatkowo w kartach Arkana Małe znajduje się 16 kart dworskich, reprezentujących 16 różnych cech osobowości, które są przedstawione na przykładzie konkretnych postaci. Pozostałe 40 sztuk, to ponumerowane karty podzielone na 4 kategorie ( Są to Puchary, Monety, Buławy i Miecze), reprezentujących różne sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień.

Historia kart tarota

Jeżeli zastanawiasz się jak powstał tarot, to postaramy się przybliżyć jego historię. Sięga ona XV wieku, kiedy to potwierdzono ich wykorzystanie, przez księcia Mediolanu. Ich pierwotne zastosowanie było zupełnie inne od aktualnego – były używane do popularnej wśród szlachty gry w tarocchi, najbardziej przypominającą dzisiejszego brydża. To pierwsze potwierdzone wykorzystanie kart tarota, lecz bardzo możliwe, że były one wykorzystywane już sporo wcześniej.

Tarocchi zyskiwało popularnośc i stopniowo rozprzestrzeniało się na kolejne kraje europejskie, aby finalne trafić do Francji, gdzie zostało wprowadzone pojęcie Tarot i zastosowanie bardziej zbliżone do dzisiejszego. W tamtym czasie pojawiła się “moda” na magię i zjawiska nadprzyrodzone, co bardzo szybko wystrzeliło popularności kart tarota na kolejne kraje. W kolejnych latach popularność wzrastała i pojawiały się kolejne interpretacje.

Co ciekawe, większość dzisiejszych talii kart jest zgodnych z formatem i stylem Ridera-Waite’a, który został po raz pierwszy opublikowany w 1909 roku. Do dzisiaj w większości poradników internetowych czy książek instruktażowych odnośnie tarota, możemy zobaczyć właśnie te karty zaprojektowane ponad 100 lat temu.

  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?
jak działa tarot

Jak naprawdę działają karty tarota?

Osobom niezaznajomionym tematem wróżenia, odczytywanie kart tarota może wydawać się zwykłym „przepowiadaniem przyszłości”, które jak to zazwyczaj bywa – raz się sprawdza, a raz nie. W rzeczywistości, po zagłębieniu się w temat tarota dostrzeżemy jego większą wartość, czyli działanie jako przewodnik. Wgląd w tarota daje informacje o tym co jest tu i teraz oraz jakie procesy zachodzą w osobie pytającej. Oczywiście, wykładając odpowiednie karty staramy się odczytywać co one oznaczają i jakie to będzie miało odzwierciedlenie w naszym życiu, jednak osiągamy to przez dostęp do intuicji i wewnętrznej mądrości .

Nie jest to jedynie proces odczytywania znaczeń kart, a przede wszystim narzędzie do sięgania w głąb naszej podświadomości. Dzięki tarotowi uczysz się, jak dokonać znaczących zmian oraz zamanifestować swoje cele i pragnienia w przyszłości. Nawet na pozór nie trafiona wróżba może nam pomóc dostrzec coś szczególnego i dokonać realnej zmiany w naszym umyśle. Dodatkowo, analizowanie hipotetycznych sytuacji pomoże nam unikać kosztownych błędów i podejmować decyzje kierujące nas na sukces.

Czego nie oczekiwać od tarota?

Tarot na pewno nie będzie samoistnym rozwiązaniem naszych problemów, który jak magiczna różdżka zmieni nasze życie na lepsze. Nie powinniśmy doszukiwać się w nim również uniwersalnych prawd, ponieważ tak jak ustaliliśmy wcześniej – stanowi on pewnego rodzaju portal do naszego wnętrza. Właśnie dlatego każdy układ powinniśmy traktować przez pryzmat nas samych. Uświadamiając to sobie, łatwo zrozumieć, że nawet największy specjalista od tarota nie będzie w stanie rozwiązać naszych problemów jeżeli sami nie staniemy się jego świadomi.

O co chodzi z kartami tarota

Jak zacząć z kartami tarota?

Jak więc zabrać się z karty tarota? Z pewnością pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z kartami. Dobrą praktyką na początek będzie po prostu wyciąganie losowych kart tarota i zaznajamianie się z jej wartościami i przesłaniem. Już na tym etapie warto zadawać sobie pytanie: co ta karta może oznaczać w moim kontekście? Podczas odpowiadania ważne jest, aby się zrelaksować i zaufać własnej intuicji.

Kiedy będziemy czuli się już bardziej pewnie, możemy zacząć tworzyć układy tarota. Warto tutaj wspomnieć, że nauka czytania kart tarota może być dość trudna na początku, dlatego jedynie zarysowujemy temat, a po więcej szczegółów należy sięgnąć do bardziej kompleksowego przewodnika. Dla początkujących zalecane są dwa proste układy:

  • trzykartowy – polega na wyciągnięciu trzech kart z talii. Te trzy karty odzwierciedlają przeszłość, teraźniejszość i przyszłość danej osoby, lub w innej wersji jej umysł, ciało i ducha. Teraz interpretacja kart pozwoli na konkretne wnioski w temacie tych obszarów
  • krzyż celtycki – krzyż celtycki to tradycyjny układ, w którym każda karta ma określone umiejscowienie i znaczenie. Składa się z 10 kart, i jak można się domyślać, tworzy układ w kształt krzyża celtyckiego.
  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

Istotne jest, że już przed potasowaniem i rozłożeniem kart tarota, powinniśmy mieć w głowie intencję lub pytanie na jakie chcemy uzyskać odpowiedź w kartach. Jeżeli już je mamy, koncentrujemy się na tej kwestii i tasujemy karty według własnego uznania. Możemy teraz dobierać karty według sposobu dostosowanego do danego układu.

Przyjęło się, że ważne jest, aby po otrzymaniu nowej talii kart tarota wykonać oczyszczanie energetyczne. Istnieje bardzo wiele technik oczyszczania energii, np. poprzez kamienie, czy dym z palo santo lub szałwii.

Czy karty tarota są niebezpieczne?

Dla osób doświadczonych w kwestii tarota tak postawione pytanie wyje się bezpodstawne, jednak to kwestia trapiąca wielu początkujących po usłyszeniu jak ciekawe rezultaty może gwarantować tarot. Z pewnością przyczynia się do tego Kościół Katolicki, który punktuje stawienia tarota jako coś niezgodnego z religią, czyli grzech. To z pewnością niezrozumiałe postawienie sprawy, biorąc pod uwagę, że tarot nie przekazuje żadnych konkretnych wartości, a ma jedynie stanowić pomoc w dostrzeganiu nieoczywistych rzeczy.

Jedyną sytuacją kiedy tarot faktycznie może okazać się niebezpieczny, to stawianie wobec niego nadmiernych oczekiwań i doszukiwanie się w nim pomocy w obszarach w których nie powinniśmy. Częstym błędem jest pozostawianie kartom kwestii podejmowania życiowych decyzji za nas. Szczególnie osoby z brakiem pewności siebie oraz niezdecydowane życiowo, chcą zrzucić na tarota odpowiedzialność i stawiają pytania odnośne ich dalszego postępowania. Oczywiście tarot może być pomocny, ale decyzja zawsze powinna mieć źródło w naszej głowie, po interpretacji wielu sygnałów. Należy pamiętać, że Tarot powinien być wskazówką, a nie narzędziem determinującym nasze życie. Szczególnie niebezpieczne sytuacje może kreować ślepia wiara w to co naszym zdaniem pokazują karty – będziemy wtedy żyli wbrew sobie, dążąc do czegoś co może okazać się jedynie złudzeniem.

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *