Rodzaje przytulania

7 sposobów przytulania bliskich – co mówią o Twojej relacji?

Przytulanie to istotna forma fizycznego dotyku, poprzez którą wyrażamy swoje emocje w wielu momentach życia. Przytulać możemy się na wiele sposób, a to w jaki to robimy może być oznaką zakochania, romantyzmu, bezpieczeństwa, wsparcia emocjonalnego lub przyjaźni. Poniższy poradnik opisujący rodzaje przytulania, pomoże Ci zrozumieć Twoją relację z partnerem i będzie dobrą wskazówką do jej poprawy.

7 rodzajów przytulania

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze sposoby przytulania wraz z opisem co oznaczają i w jakich sytuacjach są wykorzystywane. Pamiętaj, że to jedynie wskazówki i rodzaj uścisku może być po prostu nawykiem, który nie niesie za sobą żadnej odpowiedzi.

1.Przytulanie bokiem

O przytulaniu bokiem mówimy gdy dwie osoby przytulają się trzymając ręce wokół talii lub ramienia drugiej osoby w ten sposób, że dotykają się ramionami.

Znaczenie: Uścisk bokiem oznacza zazwyczaj brak silnego zaangażowania w relację i jest bardziej powszechny w stosunkach między przyjaciółmi niż między parami. Nie ma tutaj intymnego dotyku więc ten rodzaj przytulania można również zauważyć w relacjach rodzinnych, np. podczas spaceru brata z siostrą. Jeśli Ty lub Twój partner lubicie się przytulać w ten sposób może to świadczyć o braku odpowiedniej bliskości między wami.

2.Przytulanie przyjacielskie

O przytuleniu po przyjacielsku mówimy kiedy dochodzi do najbardziej popularnej formy uścisku – obejmujemy drugą osobę obiema rękami, przybliżając klatki piersiowe i delikatnie oddalając miednice. Ta przestrzeń między naszymi strefami intymnymi jest tutaj najistotniejsza i sprawia, że nie odczuwamy podtekstu seksualnego.

Znaczenie: Jak wskazuje nazwa, najczęściej przytulają się w ten sposób dobrzy przyjaciele lub rodzina – zazwyczaj na przywitanie lub pożegnanie. Można to rozumieć jako bardziej przyjazne podanie ręki. Zazwyczaj te uściski są szybkie, chyba że naszemu spotkaniu towarzyszą bardzo duże emocje, np. po długiej rozłące. Podobnie jak w wcześniejszym przykładzie, takie przytulanie między partnerami może być oznaką problemów w związku.

  Kalendarz księżycowy – czy warto go mieć?

3.Przytulanie od tyłu

Jedna osoba stoi za plecami drugiej osoby, obejmując ją jedną lub dwiema rękami i przyciągając do siebie. Klatka piersiowa i plecy są tutaj w bliskim kontakcie. Zazwyczaj wyższa osoba stoi z tyłu.

Znaczenie Tutaj wchodzimy już w bardziej intymne rodzaje przytulania. Zależnie od tego jak jest wykonywany, może wskazywać na romantyczny związek lub relację rodzica z dzieckiem. Ten uścisk zazwyczaj określa pary, które mają wspólne plany na przyszłość – symbolizują to twarze zwrócone w tym samym kierunku i spoglądanie na ten sam widok. W relacji rodzic-dziecko ten uścisk jest również informacją dla potomka, że ma w nas wsparcie i może liczyć na naszą pomoc.

Rodzaje przytulania i ich znaczenie

4.Przytulanie taliami

W tym rodzaju przytulania nasze talie są bardzo blisko siebie, a ręce oplatają partnera lub spoczywają na jego biodrach. W tej pozycji jesteśmy zwróceni do siebie twarzami i możemy patrzeć głęboko w oczy drugiej osoby.

Znaczenie: Kontakt wzrokowy i bliska odległość między miednicami sprawia, że to bardzo intymna i romantyczna pozycja. Zazwyczaj charakteryzuje pary z bardzo żarliwym uczuciem, które chcą delektować się swoją obecnością. Jeśli przytulacie się w ten sposób to znaczy, że wasza miłość kwitnie.

5.Jednostronne przytulanie

Wygląda bardzo podobnie do przytulania od tyłu, jednak w tym przypadku jedna osoba przytula się do ramienia drugiej jednocześnie oplątując tułów partnera. Osoba odbierająca uścisk jest bierna w tej pozycji.

Znaczenie: Symbolika tego uścisku jest często interpretowana jako wymuszona lub niechciana bliskość drugiej osoby. Nie jest to jednak reguła i często możemy zauważyć pocieszanie partnera wykorzystując taki uścisk, szczególnie w sytuacji jego bezradności. Przytulanie partnera w ten sposób jest więc pozytywne i sugeruje, że pragniemy jego szczęścia.

6.Przytulanie na piersi

To uścisk kiedy jedna osoba kładzie głowę na na klatce piersiowej partnera i przytula się do niej. Ten rodzaj przytulania może być wykorzystywany zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej. Bardzo często w ten sposób przytulają się partnerzy, których różnica wzrostu jest dość duża i jest to najwygodniejszy sposób.

  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?

Znaczenie: To bardzo przyjemny rodzaj uścisku podczas którego odczuwamy ciepło i bezpieczeństwo za sprawą drugiej osoby. Jest bardzo satysfakcjonujący dla obu stron i pomaga w osiągnieciu spokoju i wyciszeniu organizmu. Często stosujemy go automatycznie kiedy pragniemy pocieszyć drugą osobę w chwilach słabości.

7.Przytualnie “sercami”

Przytulanie sercami jest podobne do uścisku przyjacielskiego, jednak wyróżnia się dużo większą bliskością partnerów. W tym uścisku nasze klatki piersiowe są bardzo blisko, podobnie jak nasze biodra. Dodatkowo, nasze głowy przytulają się do barków partnera co dodatkowo potęguje bliskość.

Znaczenie: Jest to uścisk, który powoduje pogłębienie więzi między partnerami – może więc stanowić formę terapii. Jeśli przytulacie się w ten sposób to bardzo dobrze świadczy o waszym związku, bo chcecie rozwijać swoje uczucia. Są również korzystne dla osób, które nie przepadają za przytulaniem ale chcą uspokoić ukochaną osobę, która lubi dotyk fizyczny.

sklep myslczlowieku

Korzystaj z przytulania

Przytulanie to nie tylko forma okazywania uczucia lecz również sposób wymiany energii i poprawy naszego funkcjonowania pod względem emocjonalnym. Co ciekawe, człowiek ma wykształcony instynkt przytulania, który często aktywuje się wobec bliskich nam osób – przyjaciół, rodziny, partnera. Przytulanie pomaga też uwalniać oksytocynę (nazywaną “hormonem miłości”) oraz serotoninę (uważaną za “hormon szczęścia”). Można więc powiedzieć, że przytulanie jest naturalną techniką redukowania stresu.

Niedawne badania połączyły też przytulanie z ograniczaniem odczuwania bólu fizycznego i lepszą pracą układu sercowo-naczyniowego.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *