Praca z cieniem

Praca z cieniem: Opis i Ćwiczenia dla integracji cienia

Każdy z nas ma swoją strefę cienia i nie jest to jedynie wyimaginowana teoria, a temat poruszany przez najlepszych psychologów od wielu lat. Zobacz co to dokładnie jest, jakie rezultaty daje praca z cieniem oraz poznaj ćwiczenia które będą najskuteczniejsze w jego integracji.

Co to jest cień człowieka?

Cień możemy rozumieć jako „ciemną stroną” naszej osobowości. Składa się on ze wszystkich naszych cech, którym staramy się zaprzeczyć lub po prostu postrzegamy jako nieodpowiednie. Cień to odrzucone części naszej osobowości w których dostrzegamy niedopuszczalne lub piętnowane zachowania. Można więc powiedzieć, że cień to takie nasze ukryte “ja” stworzone na bazie tego co tłumiliśmy i ukrywaliśmy odkąd tylko zyskaliśmy naszą świadomość.

Cień formuje się głównie za najmłodszych lat w wyniku naszego wychowania. Od dziecka jesteśmy uczeni jako być “dobrym” i jak powinniśmy postępować a jak nie. Boimy się oceny naszych rodziców i wierzymy, że zachowania jakie oni negują powinniśmy zamknąć głęboko przed innymi ludźmi. Człowiek jest skonstruowany tak, że potrzebuje akceptacji innych, dlatego od zawsze staramy się być mili i tym samym tłumimy wszystkie zachowania niepasujące do schematu.

Oczywiście kwestia cech i zachowań znajdujących się w naszej mrocznej osobowości będzie inna dla każdego człowieka i zależy to od środowiska w jakim przyszło się nam wychowywać. Dla osoby która wychowywała się w wielodzietnej rodzinie i musiała walczyć o swoje dobro wyrażanie swoich odczuć będzie zupełnie naturalnym zjawiskiem, natomiast dziecko wychowujące się w zaborczej rodzinie gdzie zawsze priorytetem było posłuszeństwo, możliwe że będzie miało problemy w tym zakresie.

Czy każdy z nas ma taki cień? Tak, niezależnie od wartości z jakimi dojrzewaliśmy zawsze coś będzie “zakazane”. To całkowicie normalne, a praca z cieniem nie polega na zmianie tych wartości tylko ich akceptacji. Ta negatywna cząstka nas samych pozostanie z nami już na zawsze dlatego jej ignorowanie jest najgorszym co możemy zrobić. Zaakceptowanie naszego cienia pozwoli nam na pełne zrozumienie siebie i rozwój w wielu psychicznych i społecznych aspektach.

Jako pierwszy określenia “cień” użył dobrze znany naukowiec, psycholog i autor licznych teorii (np. terapia relaksacyjna przez mandale)Carl Gustav Jung. Teoria w początkowym etapie nie spotkała się z aprobatą środowiska psychologów, a Junga nazywano nawet heretykiem – z czasem zaczął jednak przekonywać coraz większą grupę ludzi.

Jung początkowo uznawał cień za zespół kompleksów i stłumionych w człowieku energii, które zawsze reprezentują jakąś złą emocję. Pod wpływem wieloletnich badań zaczyna nazywać cień jako “innego w nas” i definiuje go jako wszystko czego nie uznajemy, co jednak nieustannie w nas napiera np. cechy charakteru które próbujemy ukryć, ale jednak co jakiś czas dają o sobie znać. Z czasem jeszcze bardziej dopracowywał temat i wprowadzał powiązane tematy, jak: biały cień, czarny cień, cień rodzinny, cień instytucjonalny czy cień narodowy.

Integracja cienia

Jak zobaczyć swój cień?

Najłatwiejszym sposobem na dostrzeżenie wartości znajdujących się w naszym cieniu jest obserwacja innych. Bez względu na to jakie cechy u siebie negujemy, zawsze będziemy ja bardzo wyraźnie dostrzegać u innych – proces ten nazywa się w psychologii projekcją. Wszystko to co u innych wydaje się nam złe i każde zachowanie, które nas irytuje zazwyczaj będzie elementem naszego cienia. Dla przykładu, jeśli denerwuje Cię gdy ktoś jest niemiły dla kasjerki w sklepie (chociaż wcale to Ciebie nie dotyczy), to prawdopodobnie takie grubiaństwo jest zlokalizowane w twojej sferze cienia.

  Pola morficzne i rezonans morficzny - co to jest?

Dzięki poznaniu swojego cienia dostrzeżemy innego siebie. Nasze ego automatycznie postrzega nas jako “dobrych” niezależnie od prawdy, co jest głównym powodem dlaczego integracja z cieniem jest tak problematyczna.

Dlaczego warto pracować nad cieniem?

Cień to tak naprawdę cząstka naszej osobowości. Jak chcesz zbudować poczucie własnej wartości jeżeli ignorujesz lub nie akceptujesz kawałka swojej natury? Wszystko czego się wyrzekamy z czasem zwróci się przeciwko nam. Gdy tak się stanie cień będzie działać samodzielnie bez naszej pełnej świadomości. Pojawią się momenty kiedy przejdziemy na autopilota i nieświadomość przejmie kontrolę. Możemy wtedy robić
rzeczy lub wypowiadać słowa, których dobrowolnie byśmy nie powiedzieli (Zobacz jak często zdarza nam się powiedzieć słowa których żałujemy). Pozostanie nieświadomym cienia prędzej czy później zaszkodzi naszym relacjom z rodziną i przyjaciółmi, a także wpłynie na nasze relacje zawodowe. Warto więc nie odkładać problemu i zabrać się do pracy jak najszybciej bo integracja cienia to istotna kwestia.

sklep myslczlowieku

Korzyści z pracy z cieniem

  1. Uaktywnienie swoich mocnych stron – u osób o bardzo niskiej samoocenie można zauważyć, że rzucają w cień nawet pozytywne wartości ponieważ nie czują się ich warci. Praca z cieniem to ogromna szansa dla takich osób aby poznać swoje prawdziwe mocne strony i zacząć prawidłowo z nich korzystać
  2. Nauczysz się korzystać ze swojej intuicji – od dziecka posługujemy się utartymi schematami porzucając to co mówi nasz wewnętrzny kompas. Praca z cieniem pozwoli nam na podejmowanie spontanicznych i prawdziwych decyzji zgodnych z naszym ego.
  3. Uwolnienie się od nieświadomego cienia – kiedy jesteśmy nieświadomi naszego cienia ten uaktywnia się samoistnie bez naszej wiedzy i kontroluje nasze działania. Praca z cieniem pozwoli więc na pełne wyzwolenie i widzenie siebie takich jakimi faktycznie jesteśmy.
  4. Świadomość naszych słabości – człowiek ma skłonność do wypychania ze świadomości wszystkiego co złe – w tym strefy cienia. Świadomość własnych ułomności to jednak bardzo istotny element naszego funkcjonowania, który pozwala na lepsze zrozumienie naszej istoty. Integracja z cieniem to krok w kierunku naszej samorealizacji – nie możemy przecież stać się najlepszą wersją siebie bez wiedzy jakie są nasze ograniczenia i słabe strony.
  5. Poprawa relacji z innymi – jeśli uda nam się zaakceptować własne cienie to dużo łatwiej przyjdzie nam również akceptowanie niedoskonałości innych. Staniemy się bardziej wyrozumiali a rozmowy będą przychodziły nam z większą łatwością.
  6. Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego – nieustanne tłumienie części siebie jest niezwykle wyczerpujące mentalnie, ale może również prowadzić do wielu dysfunkcji naszego ciała. Praca z cieniem pozwala na odblokowanie ogromnych pokładów energii i poprawę wielu aspektów funkcjonowania.
  7. Większa kreatywność – jeną z największych zalet pracy z cieniami jest poprawa naszej kreatywności – trudno się temu dziwić skoro nasze myśli w końcu przestają być stłumione.
Praca z cieniem ćwiczenia

Praca z cieniem – ćwiczenia

  1. Najistotniejszym elementem integracji cienia jest jego pełne zobaczenie. Zacznij więc od obserwacji innych ludzi i notowania zachowań, które Cię u nich irytują i wydają się nieodpowiednie. Jeżeli masz taką listę możesz zacząć z nią pracować. Zanotowane wartości to Twoje Cienie, które będzie starali się zaakceptować. Przeczytaj każdą cechę i zastanów się dlaczego Ci się nie podoba oraz w jakich sytuacjach ujawnia się u Ciebie. Skoncentruj się na tym, co i kto wywołuje w tobie ładunek emocjonalny. Postaraj się teraz go zaakceptować, możesz wyobrazić sobie sytuację która wcześniej Cię zirytowała i zwizualizować sobie jej inne zakończenie – takie w którym jest dla Ciebie obojętna.
  2. Rozmawiaj ze sobą – chociaż dla wielu może to wydawać się to szalone, jednak to skuteczna technika stosowana w psychologii. Zwracaj uwagę na problemy, które zostały zdiagnozowane jako cienie i rozmawiaj w myślach na ich temat. Bierz pod uwagę różne argumenty i staraj się wcielić jednocześnie w rolę tego “dobrego” oraz “złego” Ta technika pozwoli nam zniwelować samoistne uaktywnianie się cieni i pozwoli je zintegrować z naszą świadomą jaźnią.
  3. Zaprzecz swojej “dobrej” części – spisz na kartce wszystkie Twoje mocne strony oraz wartości którymi się kierujesz. Teraz po drugiej stronie zapisz przeciwieństwa, czyli jeśli Twoją zaletą jest pracowitość zapisz lenistwo. Teraz postaraj się identyfikować z daną cechą i wyobraź sobie, że faktycznie ona nas określa. Wizualizuj sobie sytuację w której postępujesz zgodnie z Twoimi zanegowanymi wartościami. Zostań na moment osobą z Twojego Cienia, powtarzaj w myślach “jestem zły”, jestem leniwy” itd.
  Liczby karmiczne i dług karmiczny- co to jest?

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *