Lapis Lazuli

Lapis Lazuli – właściwości, znaczenie, znak zodiaku

Lapis Lazuli to jeden z najpopularniejszych kamieni. Chociaż pięknie się prezentuje, to swoją sławę zapewnia nie tylko aspektom wizualnym. Znany i używany od wieków, odnalazł zastosowanie w wielu kulturach. Sprawdź właściwości magiczne, znaczenie i poznaj moc drzemiącą w tym kamieniu.

Co to jest Lapis Lazuli?

Lapis Lazuli to półszlachetny, ciemnoniebieski kamień o niewątpliwej urodzie. Jego niebanalny wygląd zawdzięcza kilku składowym – niebieskiemu lazurytowi, połyskującemu pirytowi, białemu kalcytowi i w mniejszym stopniu innym minerałom.

Kamieniowi przypisuje się liczne właściwości, które wpływają na naszą kondycje psychiczną i fizyczną. Uważa się, że przynosi spokój, stabilizację, ujawnia wewnętrzną prawdę, poprawia samoświadomość. W wiele kulturach uznawany również za kamień mądrości. Dodatkowo lapis lazuli niesie za sobą szereg właściwości uzdrawiających.

Co oznacza lapis lazuli?

Lapis lazuli stanowi połączenie łacińskiego słowa Lapis (kamień) oraz perskiego słowa Lazhward (niebieski). Jak widać, jego nazwa to najprostsze określenie wyglądu – niebieski kamień. Lapis uznajemy za jeden z najstarszych nieprzezroczystych kamieni szlachetnych, który ma ponad 6500 lat. Niektórzy specjaliści od interpretowania biblii uważają, że lapis lazuli część przypisywanych mu właściwości zaczerpnął od szafiru opisywanego w Starym Testamencie.

To kamień znany i uwielbiany przez tysiące lat. Z wielkim zamiłowaniem wykorzystywało się go w starożytnym Egipcie, ale jego niecodzienny wygląd pokochali również Babilończycy, Minojczycy, Chińczycy, Grecy i Rzymianie.

Był używany na wiele sposób, zwłaszcza w starożytnym Egipcie – wykorzystano go w masce pośmiertnej króla Tutanchamona, malowano nim ściany w sarkofagach, a Kleopatra wykorzystywała go jako kosmetyk do malowania powiek. Egipcjanie wierzyli, że w lapis lazuli uwięziona jest dusza bóstwa, która zapewni szczęście każdemu właścicielowi minerału. Wytworzony z niego pigment wykorzystywano nawet do pieczętowania ważnych dokumentów.

Lepis lazuli z pewnością ma szczególne miejsce w historii. Był opisywany przez znanego pisarza Marco Polo już w 1271 roku. Z bardziej prozaicznych powodów wykorzystywał go również Michał Anioł, który szlifując kamień uzyskiwał niebieski odcień farby. Z tego powodu, drobinki opisywanego minerału znajdziemy na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, którą pomalował ten artysta.

Jego ogromne złoża znajdowały się na terenie dawnej Mezopotamii, co przyczyniło się do dużej popularności w tamtym rejonie. Wytwarzano z niego ozdoby domowe, posążki, biżuterię, oraz pigment zwany ultramaryną.

Ten półszlachetny kamień jest tak popularny od wieków, nie tylko ze względu na swój mistyczny wygląd ale również szczególną energię którą epatuje. Jest powszechnie używany przez uzdrowicieli i osoby szukające pomocy w kamieniach samodzielnie. Doskonale sprawdza się do pracy na odblokowaniem czakry. Ludzie dostrzegli jego uspokajający wpływ i harmonizację, którą wprowadza do naszego życia.

Katedra ozdobiona lapis lazuli
Katedra z kolumnami wyłożonymi lapis lazuli

Właściwości

Kwestia właściwości kamienia lapis lazuli jest bardzo rozbudowana i interpretowana w odmienny sposób przez wiele osób. Najpowszechniejsze korzyści przypisywane temu kamieniowi to przede wszystkim szeroko pojęta możliwość otwierania umysłu i przybliżania nas do oświecenia. Dla niektórych to właściwości magiczne, jednak można to rozumieć jako rozwijanie naszej pewności siebie, samoświadomości, harmonii, współczucia i moralności. Wielu użytkowników zgłasza, że kamień wprowadza go w dobry nastrój na cały dzień.

Od strony dolegliwości fizycznych, uważa się że lapis lazuli pomaga łagodzić stany zapalne i zwalczać problemy układu oddechowego. Działa oczyszczająco na gardło i tarczycę, przez co jest bardzo polecany dla osób cierpiących na problemy z głosem. Oprócz tego, może wzmocnić układ odpornościowy, zmniejsza bezsenność, przezwycięża depresję i zawroty głowy.

Ten kamień może być również wykorzystywany do pobudzenia naszej kreatywności – generowania pomysłów, zwiększania zdolności intelektualnych oraz wyostrzania pamięci. Metafizyczne właściwości lapis lazuli sprawiają, że ten kryształ jest tak użyteczny i popularny aż do tej epoki.

Wykorzystanie kamienia

Noszenie

Lapis Lazuli to kamień o połyskującej strukturze w odcieniu głębokiego błękitu ze złotymi lub brązowawymi drobinkami, które rozświetlają ciemne wnętrze. Za sprawą tak intrygującego wyglądu jest powszechnie wykorzystywany jako biżuteria. To wdzięczny materiał, który bardzo dobrze prezentuje się w wielu konfiguracjach. Z praktycznego punktu widzenia, kamień nie łapie łatwych zadrapań i odprysków, więc jest idealny do codziennego noszenia. Najcenniejsze egzemplarze mają dużą domieszkę pirytu i bardziej połyskują. Dzięki domieszkom metalicznym lapis lazuli dobrze komponuje się ze złotem i srebrem.

Istnieją jednak lepsze i gorsze momenty na noszenie lapis lazuli – astrolodzy przekonują, że najlepszą porą jest sobotnia noc ubywającego księżyca. W astrologii jest to kamień planety Saturn, który daje noszącemu pomyślny efekt Saturna.

Noszenie lapis lazuli w dowolnym miejscu przy ciele, zapewnia potężne wibracje łączące umysł, ciało i duszę, przybliżające nas do sukcesu. Jest więc znakomitym wyborem w sytuacji kiedy nie jesteśmy pewni czego tak naprawdę chcemy i nie rozumiemy sensu swojego życia.

Właściwości lapis lazuli

Wykorzystanie w domu

Lapis lazuli możemy wykorzystywać również wewnątrz naszego domu. Zarządzanie energią w obrębie swojego mieszkania to bardzo istotna sprawa, a lapis lazuli może nam w tym pomóc.

Akcesoria z lapis lazuli możemy wykorzystać jako kamień ochronny i dodać pozytywnej energii do wnętrza domu. Umieszczony w kilku miejsca, będzie pełnił pewnego rodzaju barierę, a jednocześnie z jego właściwości będą mogli korzystać wszyscy domownicy.

Jego wykorzystanie z pewnością ułatwia fakt, że dekoracje z tego kamienia wyglądają naprawdę imponująco i sprawdzą się w każdym wystroju wnętrz. Najlepiej znaleźć miejsce umieszczenia kamienia w oparciu o Feng shui. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby kamień wykorzystać również w miejscu pracy – biorąc pod uwagę jego właściwości wyzwalające naszą aktywność, pewność siebie i jasność umysłu, może to wpłynąć na naszą karierę bardzo pozytywnie.

Medytacja

Lapis lazuli od setek lat jest również wykorzystywany do medytacji. Już nasi przodkowie dostrzegali, że zwiększa świadomość, wewnętrzną prawdę, nadzieję i spokój. Zasada wykorzystania kamienia jest tutaj bardzo prosta – wystarczy jego kawałek trzymany w ręce, gdzieś na ciele lub w naszym pobliżu, aby podczas medytacji czerpać z jego uspokajającej mocy. Podczas samego medytowania warto dodatkowo skupić się na kamieniu i spróbować poczuć jego energię dla spotęgowania działania. Oczywiście należy zadbać również o wszystkie inne rzeczy potrzebne przy medytacji – ciche miejsce i odpowiednie nastawienie. Nie jest istotne czy wybierzemy mały czy duży kamień, surowy czy wypolerowany.

Relacje z przyjaciółmi i partnerem

Stabilizacja nie działa jedynie na naszą osobę – lapis lazuli jest uważany za kamień przynoszący harmonię w relacjach z przyjaciółmi i w związkach. Czasami zwyczajnie pomaga nam dostrzec obłudę w oczach innych, a czasami silna energia jest przenoszona od nas do naszych bliskich. Chłoną wtedy Twoje pozytywne nastawienie i inne korzyści wynikające z noszenia lapis lazuli. Potrafi wprowadzić do związku prawdziwą harmonię i zrównoważyć emocje. Sprawi, że obu stronom będzie dużo łatwiej się zaakceptować i zrozumieć. Pomaga docenić naszego partnera, o czym często zapominamy w dłuższych związkach.

Czakry

Lapis lazuli związane jest z czakrą trzeciego oka oraz czakrą gardła i jest wykorzystywane do rozwiązywania problemów w ich obrębie. O czakrze trzeciego oka możemy myśleć jak organie naszego organizmu, który łączy odczucia jakie dostrzegamy za pomocą wszystkich zmysłów i pozwala spojrzeć na nie w szerszej perspektywie. Z drugiej strony, czakra gardła odgrywa bardzo ważną role w komunikowaniu się z drugim człowiekiem oraz wyrażaniu siebie i własnych emocji. Wpływa również na naszą komunikatywność.

sklep myslczlowieku

Jeżeli pragniesz odblokować czakrę trzeciego ok lub gardła, zastosuj techniki opisane w poradnikach dotyczących każdej z nich. 

Lapis lazuli, a znak zodiaku

Z lapis lazuli połączonych jest kilka punktów w czasie. W wielu kulturach uważany jest za kamień przeznaczony dla osób urodzonych w grudniu oraz małżeństw obchodzących siódmą lub dziewiątą rocznicę ślubu.

Najpopularniejsze jest jego wykorzystanie w kontekście znaków zodiaku. Lapis lazuli przypisany jest dla znaków zodiaku Wagi i Koziorożca. Osoby urodzone pod tymi znakami zodiaku powinny nosić ten potężny kamień, aby przyciągnąć więcej energii i korzystać z wszystkich benefitów wskazanych powyżej. Zapewni szczególną ochronę i wprowadzi do życia dużo radości. Jeżeli Waga lub Koziorożec to Twoje znaki, nie zastanawiaj się i szukaj lapis lazuli dla siebie. Oczywiście z kamienia mogą korzystać wszyscy, jednak osoby z tymi znakami będą czerpać z niego najwięcej.

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

2 komentarze do “Lapis Lazuli – właściwości, znaczenie, znak zodiaku”

  1. Świetny ,obszerny ,wyczerpujący temat artykuł na temat.Takiego od dawna szukałam.Gdzie mogę znaleźć więcej na temat kamieni naturalnych ?Dziękuję .Polecam 💙

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *