Kocanka piaskowa to znana od Średniowiecza roślina lecznicza wykorzystywana głównie przy problemach z układem trawiennym i wątrobą. Bogactwo zwartych w niej substancji sprawia jednak, że pozytywnie wpływa również na ogólne funkcjonowanie całego organizmu i wygląd naszej skóry. Zobacz w czym tkwi jej moc.
Co to jest kocanka piaskowa ?
Kocanki to rośliny polne występujące w Europie i rzadziej w Azji, które najczęściej porastają piaszczyste tereny i gleby gorszej jakości, z tego powodu często widujemy je na nieużytkach rolnych.
Roślina dorasta do 30 – 40 cm wysokości i po zakwitnięciu tworzy charakterystyczne żółto-złote kwiaty pogrupowane w kuliste struktury i wydziela przyjemny zapach. Chociaż kocanki porastają Polskie łąki bardzo licznie, to ten gatunek jest pod częściową ochroną i jego zrywanie jest dopuszczalne tylko w określonym czasie i w określonych regionach.
Ochronę wprowadzono w latach 80 XX wieku, kiedy to roślina była często używana jako ozdoba przy wyplątywaniu wianków czy palem wielkanocnych. Jeżeli dodamy do tego rosnące uprzemysłowienie oraz zrywanie kwiatów kocanki w calach leczniczych, to łatwo zrozumieć dlaczego jej występowanie znacząco zmalało.
Obecnie wianki nie są już tak popularne, a rosnące zapotrzebowanie na tę roślinę w medycynie naturalnej pozwoliło na stworzenie wielu plantacji. Dzięki temu w ostatnich latach możemy zauważyć trend wzrostowy w liczebności omawianej rośliny.
Właściwości lecznicze kocanki piaskowej
Działania prozdrowotne kocanek piaskowych znane były już w czasach średniowiecznych, gdzie stanowiły wsparcie dla organizmu człowieka przede wszystkim przy problemach z układem trawiennym.
Dzisiaj kocanka jest bardzo dobrze poznana, a my wiemy, że jej zastosowanie może być bardzo szerokie. Kwiaty zawierają m.in. flawonoidy, ftalidy, glikozydy, karotenoidy, olejki eteryczne i kwasy organiczne. Taka mieszanka substancji organicznych sprawia przez kocanka może przynieść ulgę przy naprawdę wielu dolegliwościach.
1. Wspomaga trawienie
Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, przez co przyczynia się do lepszej perystaltyki jelit i sprawniejszego trawienia. Dodatkowo wzmaga wydzielanie soków trawiennych co jeszcze bardziej potęguje opisywany efekt. Substancje zawarte w kocance mogą również niwelować stany zapalne błony śluzowej żołądka i przenosić ukojenie przy nagłych bólach w jego obszarze.
2. Regeneruje wątrobę i pomaga na problemy z układem żółciowym

Wspomniane wyżej działanie rozkurczowe przyczynia się również do prawidłowego przepływu żółci i efektywnego działania pęcherza żółciowego i dróg żółciowych. Roślina zwiększa również wydzielanie żółci przez wątrobowe, a ona sama działa jeszcze sprawniej, przez co trawienie nawet bardzo tłustych posiłków nie stanowi przeszkody dla organizmu. Kocanka piaskowa polecana jest przy żółtaczce, kamicy żółciowej, oraz w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych.
3. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie
Zawarte w kwiatach fitosterole stanowią solidną ochronę naszego organizmu i mogą okazać się pomocne na wielu płaszczyznach:
- hamują procesy alergiczne i poprawiają działanie układu odpornościowego,
- stanowią pomoc przy leczeniu rozrostu prostaty
- sprawiają, że przy zaistnieniu stanu zapalnego zmniejsza się poziom odczuwalnego bólu.
- wykazują działanie przeciwzakrzepowe, przez co stanowią skuteczną ochronę przed zawałem serca.
4. Neutralizuje wolne rodniki
Flawonoidy zawarte w kwiatach kocanki piaskowej to bardzo pożądane związki, które wykazują działanie przeciwutleniające i stanowią naturalną ochronę przed wolnymi rodnikami będącymi przyczyną wielu poważnych chorób, jak: choroba Alzheimera i Parkinsona, cukrzyca czy astma oskrzelowa.
Obecne flawonoidy przyczyniają się również do wzmocnienia tkanki łącznej i zwiększenia jej elastyczności. W konsekwencji nasze naczynia krwionośne stają się bardziej szczelne i odporne na uszkodzenia.
5. Pomocna przy problemach skórnych i ochronie włosów
Szybko rosnąca popularność kocanki piaskowej wśród producentów kosmetyków nie jest przypadkiem – jej wpływ na naszą skórę jest nieoceniony. Przede wszystkim, wspomaga organizm w wytwarzaniu kolagenu oraz sprawia, że skóra staje się bardziej nawilżona.
Regularnie dostarczana dawka omawianych wyżej substancji zapewni odpowiednie napięcie skóry i usunie drobne zmarszczki, a działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne sprawi, że nawet przy wystąpieniu podrażnienia naskórka, regeneracja będzie sprawniejsza i nie pozostaną po nim ślady. Również wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów wykorzystuje się kocankę, z uwagi na ochronę włosów przed utratą ich naturalnego koloru.
6. Wspiera układ moczony
Kocanka sprawia, że procesy zachodzące w kanalikach nerkowych przebiegają prawidłowo i odnotowujemy działanie moczopędne.
Kocanka piaskowa – Jak używać ?
Sposobów na korzystanie z dobrodziejstw tej rośliny jest naprawdę sporo. Kocanka piaskowa nie traci swoich właściwości leczniczych pod wpływem obróbki cieplnej i mechanicznej, dlatego z powodzeniem możemy przygotować z niej herbatę, wywar, syrop czy nalewkę.

1. Herbaty i napary
Herbatę przygotowujemy bardzo podobnie do jej klasycznej wersji – wystarczy przygotować miękkie części rośliny (najlepiej kwiaty z uwagi na dużą ilość substancji leczniczych), zalać wodą i odczekać około 10 minut. Po odcedzeniu herbata jest gotowa do spożycia – najlepiej korzystać z niej 2-3 razy dziennie.
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym polecam zaparzenie kwiatów w mleku z miodem. Taki napój potrafi momentalnie postawić na nogi przy przeziębieniu i bólach gardła.
2. Wywar
Wywary przygotowujemy z twardszych elementów rośliny, ale możemy dodać również kwiaty. Składniki wystarczy wrzucić do garnka i zalać niewielką ilością wody. Dalej należny podgrzewać wszystko do momentu wrzenia wywaru. Taką miksturę również pijemy 2-3 razy dziennie, najlepiej po pół szklanki.
3. Syrop
Do przygotowania syropu najlepiej wykorzystać opisywany wyżej wywar lub herbatę. Wystarczy połączyć dwie szklanki płynu z 250g cukru i pozostawić do wolnego podgrzania, cały czas mieszając. Kiedy mieszanka zacznie gęstnięć należy przerwać podgrzewanie i odczekać do pełnego ostygnięcia. Syrop doskonale sprawdzi się u dzieci ze względu na bardzo słodki smak.
4. Nalewka
Nalewka to z wiadomych względów najprzyjemniejszy sposób dostarczania do organizmu substancji zawartych w kocankach piaskowych. Przepisów jest sporo, jednak ja preferuję ten najprostszy: 1 szklankę ziół zalewamy 5 szklankami spirytusu rozcieńczonego z wodą w proporcji 50-50. Wszystko przelewamy do szklanego naczynia, zakręcamy i odstawiamy na 2 tygodnie. Jedyne o czym należy pamiętać to potrząsanie naczyniem przynajmniej raz dziennie. Taką nalewkę stosujemy profilaktycznie do 3 razy na dobę.
5. Olejki i ekstrakty
W sprzedaży znajdziemy również różnego rodzaje preparaty zawierające ekstrakt z kwiatów kocanki. Stosuje się głównie jako kosmetyki mające polepszyć kondycję naszej skóry i włosów. Ze swojej strony polecam Ci jednak bardziej naturalne metody przedstawione wyżej.