Jak rozpoznać fabię społeczną

Jak rozpoznać i leczyć fobię społeczną?

Jednym z najczęstszych problemów społecznych zaraz po alkoholizmie i depresji jest fobia społeczna. Mimo częstego występowania wśród społeczeństwa bywa ignorowania, nierozpoznawana lub mylona z nieśmiałością, przez co często wiele osób zostaje negatywnie oceniane przez innych ludzi. Jak rozpoznać fobię społeczną i jak ją leczyć?

Co to jest fobia społeczna?

Fobia społeczna dotyka około 7% populacji i występuje u ludzi już w okresie dojrzewania, czyli między 12 a 14 rokiem życia, a w większości przytrafia się ona kobietom niż u mężczyznom. Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym, którego doświadcza się przebywając wśród innych ludzi. Najczęściej lęk ten jest nieuzasadniony i objawia się na wiele sposobów.

Objawy fobii społecznej

O lęku społecznym mówimy wtedy, gdy osoba cierpiąca na to zaburzenie, obawia się podejmowania czynności wymagających interakcji z innymi ludźmi. Podczas sytuacji, w których osoba chora musi zetknąć się z innymi osobami często występują objawy takie jak kołatanie serca, nadmierna potliwość, duszności, drżenie rąk czy też czerwienienie się. Warto wiedzieć, że w zależności od wieku mogą pojawić się również inne symptomy zaburzenia, np. u dzieci i młodzieży często występują takie dolegliwości jak wybuchy płaczu lub histeria.

Skutki fobii społecznej

Osoby, które cierpią na tę przypadłość boją się, że ich zachowanie zostanie negatywnie ocenione przez innych, dlatego chorzy obawiają się kontaktów międzyludzkich, znalezienia się w centrum uwagi oraz upokorzenia przed innymi osobami. Lęk przed społeczeństwem powoduje znaczne utrudnienia i dyskomfort w życiu, który może powodować unikanie i wycofywanie się z życia towarzyskiego lub ograniczanie go do niezbędnego minimum. Taka kolej rzeczy powoduje jeszcze większe poczucie wyobcowania, niepewności, a w najgorszym wypadku nawet depresję. 

  Testy psychologiczne online – jak sprawdzić, czy jesteśmy obciążeni stresem?

Przyczyny fobii społecznej

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co leży u podstaw tego zaburzenia. Mogą to być biologiczne aspekty funkcjonowania mózgu, ale także uwarunkowania genetyczne. Przyczyną występowania fobii społecznej mogą być również czynniki psychologiczne, czyli np. doświadczenia, które odcisnęły piętno na dziecku. Fobia społeczna może być wywołana również nadopiekuńczością rodziców, którzy izolowali swoje dzieci przed innymi, co w efekcie poskutkowało nieumiejętnością życia w społeczeństwie.

Leczenie fobii społecznej

Fobia społeczna, jest poważnym zaburzeniem psychicznym, dlatego podobnie jak inne zaburzenia powinna być leczona przez odpowiedniego specjalistę. W tym przypadku podstawową formą leczenia jest psychoterapia oraz farmakoterapia. 

Fobia społeczna - leczenie

Na czym polega leczenie?

Konsultacja ze specjalistą to pierwszy krok, który należy wykonać podczas leczenia fobii społecznej. Odpowiednia sesja psychoterapeutyczna i właściwe działania wobec konkretnego pacjenta pozwolą choremu na lepsze funkcjonowanie i radzenie sobie ze swoimi problemami. Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która konfrontuje pacjenta ze stresującym bodźcem. Często terapia uzupełniana jest lekami, jednak nigdy nie jako samodzielna metoda – odstawienie leków może doprowadzić do nasilenia objawów. 

Psychoterapia online

Nie wszyscy pacjenci wiedzą o możliwości odbycia terapii przez Internet z wykwalifikowanym specjalistą. To dokładnie ten sam rodzaj konsultacji, jak podczas bezpośredniej wizyty. Leczenie fobii społecznej jest możliwe w formie videoterapii w serwisach takich jak np. Avigon – https://avigon.pl/obszary-wsparcia/fobie . Terapia jest w pełni kompletnym sposobem leczenia, który pozwoli chorym wrócić do czynności, z których się wycofują i akceptować swoją osobę. 

Leczenie fobii społecznej wymaga profesjonalnej diagnozy oraz podejścia wykwalifikowanego specjalisty. Odpowiednia terapia pozwala pacjentom na normalne funkcjonowanie, co nie byłoby tak łatwe w przypadku nieleczonego zaburzenia. Warto pamiętać, że wycofanie się z życia społecznego może tylko pogłębić istniejące problemy, a podjęcie się terapii – zarówno online, jak i tej bezpośredniej, może pomóc w zmianie nastawienia i powrocie do lepszej rzeczywistości

  Linia życia na dłoni - znaczenie, odczytywane, wygląd

Artykuł sponsorowany.

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *