Gest rogów - znaczenie

Gest rogów – Zły czy pozytywny przekaz ?

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z gestem “rogów”. Widujemy go na koncertach, pozujemy z nim do zdjęć lub po prostu lubimy w ten sposób układać palce. Ale czy powinniśmy używać go bardziej świadomie ? Co tak naprawdę oznacza gest rogów i co symbolizuje dowiesz się w tym artykule.

Różne grupy i religie tłumaczą gest rogów na własny sposób. Dlatego własnie temat tego symbolu jest tak ciekawy. Wykonując gest buntu i czczenia szatana w tej samej chwili wyznajemy komuś miłość lub uwielbienie.

Symbol satanistów czy znak miłości ?

Według Wikipedii symbol wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Znak pojawił się w czasach współczesnych wraz z ujawnieniem się pierwszych wyznawców praktyk satanistycznych, członków Kościoła Szatana i kapeli metalowych. Zespoły rockowe miały największy wpływ na popularyzację tego znaku. Dzięki nim stał się modny i wielu z nas kojarzy go tylko z tej strony. W pogaństwie znak utożsamiany z Rogatym Bogiem. Symbolem siły, ochrony i błogosławieństwa

W języki migowym widoczny powyżej znak oznacza “kocham cię”. Można pomyśleć, że podobieństwo do znaku rogów to tylko przypadek. Sprawa nabiera jednak ciekawego wymiaru gdy uwzględnimy, że autorka znaku – Helen Keller, sama była okultystką i teozofem. Najprawdopodobniej miała więc świadomość innych znaczeń tego gestu. Można się więc zastanawiać czy faktycznie miała do przekazania światu jaką wiadomość.

Uważaj gdzie pokazujesz rogi

W wielu kulturach gest ten znaczy zupełnie co innego. Wprowadzony został przez wokalistę zespołu Black Sabbath. Warto jednak wiedzieć, że zaczerpnął go od swojej babci, pochodzącej z Włoch. Kobieta wierzyła, że pomoże odepchnąć złe spojrzenia ludzi i będzie chronił jej wnuka. Sporo się jednak zmieniło i dziś Włosi wykorzystują gest rogów, gdy chcą kogoś obrazić. Ma to być aluzja do niewiernej żony żony.

  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

W innych kulturach symbol ma jednak znaczenie pozytywne. W Brazylii stosuje się go, gdy chce się komuś życzyć powodzenia i po prostu chcemy okazać nasze wsparcie. Za to w Indiach rogi działają jako gest ochronny, odstraszający złe moce i negatywne emocje. Znak jest analogiczny jak gest Karana Mudra, używany w religiach wschodnich do odwrócenia zła. Jak widać, rogi nie muszą być odbierane negatywnie, jednak dobrze radzimy – jeżeli jesteś we Włoszech, unikaj tego znaku 🙂

Papież używający znaku diabła ?

Fot: ciekawe.org

Szokująco może wyglądać obnoszenie się papieża ze znakiem szatana. Jednak jest to tym samym znak miłości – symbol zapożyczony z języka migowego przeniknął do kościoła katolickiego. Wykonywany był wielokrotnie przez papieża Franciszka i Benedykta. Papieże i inni ludzie kościoła okazują w ten sposób miłosierdzie. Ciekawy jest natomiast fakt, że wielu chrześcijan uważa gest za szatański. Dziwne więc, że nawet w ramach jednej religii dochodzi do różnych tłumaczeń tego symbolu.

Gest rogów jako znak towarowy ?

Gene Simmons, czyli frontman zespołu rockowego Kiss próbował zarejestrować omawiany gest jako własny znak towarowy na terenie USA. Wykorzystanie znaku było by możliwe tylko przy występach na żywo tego artysty muzycznego. Muzyk podpierając się zdjęciem z dnia 14 listopada 1974, na którym wykonuje znak rogów, podał tą datę jako pierwsze jego użycie. Jak można się domyśleć jego wniosek został odrzucony. Przede wszystkim nie da się kontrolować używania tego znaku przez innych ludzi. Dodatkowo dla różnych grup znak może być ważnym elementem funkcjonowania np. wspomniane wcześnie okazywanie miłości w języku migowym. Trudno sobie teraz wyobrazić zabronienia wszystkim ludziom układania dłoni w ten sposób. Simmons szybko zrezygnował jednak z pomysłu ale zgłoszenie i tak wylało na niego fale krytyki innych muzyków.

  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?

Ciekawostka

Swego czasu w USA pojawiła się seria znaczków pocztowych z gestem rogów. Mogą się wydawać dość szokujące ale w zamyśle autorów tego pomysłu miały odnosić się do symbolu “kocham Cię”.

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

3 komentarze do “Gest rogów – Zły czy pozytywny przekaz ?”

    1. Zdawałoby się, że artykuł właśnie wyjaśnił, że jest inaczej. A tu pojawia się ktoś, mówi ” nie, bo nie” i pozamiatane. Brak słów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *