Empata

Empata – człowiek z darem czy przekleństwem ?

Bycie empatą jest mylone przez ludzi z byciem empatycznym dla innych. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana a życie takich ludzi potrafi być bardzo trudne. Bycie empatą nie jest do końca poznanym zjawiskiem z punktu widzenia medycyny i psychiatrii, można więc spotkać ludzi nieświadomych tego kim naprawdę są.

Kto to empata ?

Empata oznacza kogoś kto silnie odczuwa swoje i innych ludzi emocje. Empacie z trudnością przychodzi patrzeć na cierpienie, nawet na ekranie telewizora, a każda rozmowa może być dla niego wyzwaniem. Takie osoby potrafią odczuwać nastroje innych ludzi. Nawet jeżeli ktoś w jego otoczeniu zachowuje się naturalnie, empata potrafi zauważyć skrywany przez niego ból, gniew czy szczęście. Dzięki swoim umiejętnością bardzo dobrze znają się na ludziach i już przy pierwszym kontakcie mogą ocenić ogólną kondycje psychiczną rozmówcy. Jak można się domyśleć empatę praktycznie nie sposób oszukać – zauważy on, że coś skrywamy. Może się wydawać, że płyną z tego same pozytywy, w praktyce jednak tacy ludzi odczuwają cierpienie nie do zniesienia a nawet ból.

Empata kto to

Czy jestem empatą ?

W internecie znajdziecie bardziej rozbudowane “testy” na empatę, są one jednak z reguły mocno przesadzone a objawy praktycznie nigdy nie występują wszystkie razem. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej realnych stwierdzeń na temat empatów. Oczywiście również w tym przypadku nawet jeżeli kilka podpunktów Cię określa, powinno to dać do myślenia:

 • Wyczuwasz emocje innych ludzi
 • Widok przemocy i tragedii jest trudny do zniesienia
 • Ciągnie Cię do słabszych
 • Lubisz samotność, sam czujesz się zrelaksowany
 • Ludzi otwierają się przed Tobą
 • Wiesz kiedy ktoś kłamie
 • W zatłoczonych miejscach odczuwasz dyskomfort
 • Masz silną intuicję
 • Nie lubisz ludzi skupionych na sobie, narcyzów
 • Nie potrafisz ukrywać swoich emocji
 • Lubisz muzykę i zamyślasz się słuchając jej
 • Jesteś raczej nieśmiały
  Pranayama - Co To Jest i Jak Działa?

5 typów empatów

Nie każdy empata odczuwa wszystkie bodźce. Według niektórych źródeł występuje 5 typów empatów. Poszczególne rodzaje empatii mogą się jednak mieszać.

 • Empata emocjonalny – Czyli to co głównie opisujemy – silne odczuwanie emocji i uczuć drugiego człowieka.
 • Empata medyczny – Odnosi się do stanu zdrowotnego innych osób. Podświadome odczuwanie krzywdy fizycznej innych ludzi lub nawet niezdiagnozowanych chorób.
 • Empata intelektualny – Empatia do literatury. Silne skupienie i towarzyszące temu emocje przy poznawaniu poprzez czytanie.
 • Empata przyrodniczy – Nawiązuje do ludzi bardzo empatycznie nienastawionych do zwierząt, dla których ich cierpienie i niszczenie natury jest nie do zniesienia.
 • Empata miejsca – Taki empata wiąże się emocjonalnie z miejscami. Miejsce zamieszkania może powodować zarówno szczęście jak i przygnębienie.
Człowiek empata

Jak sobie z tym radzić ?

Tak naprawdę jedynym sposobem jest nauczyć się na tym panować. Mimo, że nie jest to łatwe, bardzo polepszy standard naszego życia. Z pewnością pomoże nam medytacja i układnie wszystkiego w naszej głowie. Kluczowe jest jednak uświadomienie sobie, że jesteśmy empatami. Dodatkowo z tak silnym darem możemy pomóc wielu ludziom bo niejednokrotnie zrozumiemy ich problemy lepiej niż oni sami. Pomoc ludzi empatów może być wręcz nieoceniona w psychologii.

Tak więc, czy takie zdolności są darem, zależy często już od nas samych. Z pewnością takie osoby są niezwykle intrygujące i jeżeli zauważysz u kogoś zachowania odpowiadające opisanym powyżej – wspomnij jej o tym. Być może w tej chwili toczy się w niej wewnętrzna walka, a nigdy nie słyszała o empatach.

About Daniel Nurek

sklep myslczlowieku
  Pola morficzne i rezonans morficzny - co to jest?

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

8 komentarzy do “Empata – człowiek z darem czy przekleństwem ?”

  1. szczerze współczuję. Ja jedynie emocjonalną, przyrodniczą i delikatnie zahaczam pod medyczną.
   Trzymaj się! Mam nadzieję, że sobie z tym (darem/przekleństwem) poradzisz uwu

  2. Zaczęłam dość powoli wgłębiać się w swoje wnętrze. Dostrzegam te cechy, ale uważam, że nie są negatywne. Przede mną długa droga:)

 1. Od dziecka wydawało mi się, że jestem jakaś inna od reszty, za dużo czuję, za mocno. Zawsze widzę słabszych, skrzywdzonych, czuję ich ból i bezradność. Nasiąkam jak gąbka emocjami innych, nawet nie wiem kiedy i jak. Nie bardzo umiem sobie z tym radzić, właściwie dopiero od niedawna zaczynam to akceptować i nie postrzegać w kategoriach jakiegoś defektu osobniczego…
  Podpowiedz proszę, jak Ty Tomku sobie z tym radzisz?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *