Mikstura na kleszcze

Mikstura na kleszcze – preparat na bazie geranium

W ostatnich latach zauważamy częstsze występowanie populacji kleszczy w naszym środowisko. Ciepłe zimy i małe opady śniegu powodują, że znalezienie kleszcza po spacerze w parku staję się czymś normalnym. Istnieje jednak domowa mikstura na kleszcze. Ten bazujący na olejku eterycznym z geranium preparat potrafi skutecznie je odstraszać.

Olejek geraniowy na kleszcze

Olejek geraniowy na kleszcze

Kleszcze w swoich działaniach kierują się głównie węchem. Nasz pot i naturalny zapach naszego ciała stanowią swego rodzaju wabik dla kleszczy. Idealnym rozwiązaniem będzie więc walka z nimi poprzez intensywne aromaty. Olejek z geranium charakteryzuje się silnym kwiatowo-ziołowym zapachem. Kleszcze za nim nie przepadają, dlatego stanowi on bazę naszej mikstury. Olejek geraniowy otrzymujemy przez destylację kwiatów pelargonii, jest to więc produkt naturalny.

Olejek geraniowy stanowi to naturalną alternatywę DEET, czyli niebezpiecznego związku chemicznego występującego w preparatach na kleszcze , który może wywoływać alergie, bóle głowy, trudności w oddychaniu i podrażnienia. Preparaty zawierające w składzie DEET nie mogą być też używane przez kobiety w ciąży i dzieci.

Jak zrobić preparat na kleszcze ?

Przepis na preparat jest bardzo prosty. Składniki i sposób przygotowania prezentują się następująco:

Składniki i przygotowanie

Składnikilość
Olejek eteryczny z geranium 40 kropli
Wódka1 łyżka
Woda destylowana80 ml

Należy wyposażyć się jeszcze w butelkę z atomizerem, najlepiej w ciemnym szkle. Może być używana, np. po starym kosmetyku. Wszystkie składniki wlewamy do takiej butelki i mieszamy dokładnie poprzez wstrząsanie. Mikstura zachowuje swoje właściwości przez około 6 miesięcy przy przechowywaniu w ciemnym miejscu.

Stosowanie mikstury na kleszcze

Mikstura na kleszcze może być stosowana zarówno na skórze i włosach ale również na ubraniach. Należy jednak pamiętać, że przed intensywnym stosowaniem go na skórze zaleca się zrobić test uczuleniowy. Niektóre osoby są uczulone na geranium więc warto o tym pamiętać. Jeżeli na skórze nie pojawi się wysypka po teście to możemy chronić się w ten sposób. Preparat przeznaczony jest dla ludzi i zwierząt. W przypadku naszych pupili też warto sprawdzić czy stosowanie mikstury nie powoduje skutków ubocznych w postaci wysypek lub swędzenia. Nie powinniśmy go na pewno stosować u kotów które są uczulone na olejek z geranium. Aby się chronić, przed wyjściem na spacer lub z wizytą w lesie wystarczy spryskać się naszym domowym preparatem na kleszcze.

Mikstura na kleszcze – używaj odpowiedzialnie !

Pamiętaj, że kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne choroby i pozostawienie swojego zdrowia całkowicie w opiece naszej mikstury jest nieodpowiedzialne. Po każdym powrocie z terenu z drzewami, krzewami lub trawami należy dokładnie obejrzeć nasze ciało pod kątem znalezienia kleszczy. Po zlokalizowaniu kleszcza należy jak najszybciej go wyjąć a miejsce ukąszenia obserwować przez kilka tygodni. Jeżeli dostrzeżemy zarumienienie powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Jeżeli jesteś zainteresowany innymi domowymi miksturami, zobacz nasz wpis na temat preparatu oczyszczającego żyły.

sklep myslczlowieku

About Katarzyna Niemczyk

Jestem Kasia. Kilka lat temu mój styl życia i złe nawyki żywieniowe doprowadziły mnie do fatalnej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Nastąpił jednak przełom i po zrzuceniu wielu kilogramów, rozpoczęłam nowe życie. Teraz jestem zafascynowana zdrowym odżywianiem i wszystkim co z nim związane. Uwielbiam też testować nowe przepisy, mikstury i bogactwa medycyny naturalnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *