Czy herbata jest zdrowa

Czy herbata jest zdrowa ? Wady i Korzyści wynikające z picia

Herbata to najpopularniejszy napój na świecie, którego smak poznał każdy z nas. Jej spożywanie nie jest jednak całkowicie obojętne dla naszego zdrowia i niesie za sobą zarówno pozytywne jak i negatywne skutki – zobacz jakie !

Zalety picia herbaty

Herbata poza wyjątkowym smakiem za który jest ceniona w wielu regionach świata, może również przynosić korzyści zdrowotne. Poniżej znajdziesz najważniejsze powody dla których warto pić herbatę.

 • Zwiększa wytrzymałość organizmu podczas intensywnego wysiłku – według badań, zawarte w liściach zielonej herbaty przeciwutleniacze, ułatwiają wykorzystywanie zasobów tłuszczu, aby napędzić nasz organizm. Niesie to za sobą kolejną zaletę w postaci przyśpieszonego spalania tkanki tłuszczowej i utraty wagi.
 • Zawiera antyoksydanty ( przeciwutleniacze ) – Ich spożywanie ogranicza ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób i poprawia ogólny stan zdrowia.
 • Działa korzystnie na serce – to również za sprawą przeciwutleniaczy zawartych w herbacie, tzw. flawonoidów. Wpływają one korzystnie na działanie serca i chronią przed niektórymi chorobami sercowo-naczyniowymi – najczęściej wymienia się mniejsze prawdopodobieństwo zawału.
 • Pomocna dla cukrzyków – związki zawarte w herbacie ułatwiają prawidłowe przetwarzanie cukrów dostarczanych wraz z pożywieniem, przez co obniżają poziom cukru we krwi.
 • Może chronić przed nowotworami – zawarte w herbacie polifenole, mogą hamować tworzenie komórek rakowych w organizmie. Oczywiście nie jest to sposób na walkę z nowotworem, a raczej czynnik sprzyjający. Badania naukowe w tej kwestii nie są jednak klarowne.
 • Pobudza i zwiększa skupienie – Chociaż do pobudzenia używamy zazwyczaj kawy, to herbata również zawiera kofeinę i może być dobrym zastrzykiem energii.
 • Poprawia stan cery – Zawarte w herbacie związki zapewniają nawilżenie skóry, łagodzą stany zapalne i chronią przed niepożądanym działaniem promieni UV. Takie właściwości występują zarówno przy piciu jak i stosowaniu okładów.
  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?
czy herbata jest zdrowa

Wady picia herbaty

Po przeczytaniu powyższej listy może się wydawać, że herbata to niezwykle skuteczny sposób na poprawę i ochronę naszego stanu zdrowia. Niestety w składzie znajdziemy również związki, które mogą powodować poważne problemy.

 • Obniża wchłanianie żelaza – Herbata zawiera tzw. garbniki, które łączą się ze żelazem dostarczanym do organizmu. W ten sposób ogranicza wchłanianie mikroelementu koniecznego do prawidłowego funkcjonowania.
 • Powoduje nudności – To również za sprawą obecnych w niej garbników, które mogą powodować delikatne podrażnienia w przewodzie pokarmowym. Nudności występują jednak u nielicznych osób, po wypiciu co najmniej dwóch filiżanek.
 • Może powodować uczucie niepokoju i strachu – To przez działanie kofeiny, która oddziałuje w taki sposób na niektórych ludzi. Z tego samego powodu może utrudniać nam zasypianie.
 • Powoduje zgagę – Herbata odznacza się właściwościami rozluźniającymi dolny zwieracz przełyku, przez co może powodować zgagę i nasilenie choroby refluksowej.
 • Picie gorące herbaty może powodować raka – chociaż sama herbata jest oporem dla nowotworu, to picie jej w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, jest potwierdzoną naukowo przyczyną powstawania raka przełyku. Genezą takiego stanu jest uszkadzanie błony śluzowej przez gorący wywar. Przy spożywaniu zimnej herbaty ten czynnik praktycznie nie występuje.

Herbata w torebkach najbardziej niebezpieczna ?

Jeżeli nie jesteś fanatykiem herbaty, to najprawdopodobniej pijesz herbatę w torebkach. W ostatnich latach nad jej szkodliwością prowadzono liczne badania, których wyniki są zaskakujące.

Herbata w torebkach

Niestety do wersji torebkowej w dużej części przypadków producenci wykorzystują susz gorszej jakości. Nie odbija się to jedynie na smaku – w torebkach z herbatą często znajdziemy liście zanieczyszczone szkodliwymi pestycydami. Producenci stosują takie substancje w celu poprawy wydajności plantacji i ochrony przed szkodnikami – w ten sposób uzyskany produkt jest tańszy, ale jak widać – również szkodliwy.

  12 Praw Wszechświata - Uniwersalne zasady

Kolejnym bardzo niepokojącym elementem jest skład samych torebek na herbatę. Według przeprowadzonych w Kanadzie badań, ponad 90% torebek stosowanych przez producentów herbaty zawiera mikroskopijne cząsteczki plastiku (polipropylen).  

Plastik uwalniany jest pod wpływem wysokiej temperatury i wraz z herbatą trafia do naszego organizmu. Konkretne skutki nie zostały jeszcze zbadane, ale z pewnością można stwierdzić, że wieloletnie spożywanie herbaty w torebkach nie jest obojętne dla naszego organizmu.

Czy picie herbaty jest zdrowe ?

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie “czy herbata jest zdrowa”, będzie -“to zależy”. Jak widzisz herbata może nieść za sobą wiele korzyści ale i powodować poważne problemy, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć czy jest zdrowa.

Wszystkie z opisanych powyżej negatywnych aspektów, występują jedynie przy dość częstym i regularnym spożywaniu tego popularnego napoju. W praktyce, wypijanie codziennie jednej filiżanki herbaty nie powinno nikomu przysporzyć problemów zdrowotnych.

Jeżeli jednak spożywasz dużo herbaty i czujesz, że ma na Ciebie pozytywny wpływ, to również nie musisz z niej rezygnować. Przede wszystkim staraj się kupować herbatę z wyższej półki oraz w wersji sypanej (bez torebki). Dodatkowo warto pamiętać aby nie pić herbaty od razu po zalaniu ją wrzątkiem (w takiej postaci może być przyczyną problemów z błoną w przełyku).

Część z negatywnych efektów (np. uczucie niepokoju i strachu) jest zależna od naszej tolerancji na kofeinę zawartą w herbacie. Z pewnością nad spożywaniem opisywanego wywaru powinny zastanowić się osoby z nadciśnieniem tętniczym – może on dodatkowo potęgować problemy.

sklep myslczlowieku

About Katarzyna Niemczyk

Jestem Kasia. Kilka lat temu mój styl życia i złe nawyki żywieniowe doprowadziły mnie do fatalnej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Nastąpił jednak przełom i po zrzuceniu wielu kilogramów, rozpoczęłam nowe życie. Teraz jestem zafascynowana zdrowym odżywianiem i wszystkim co z nim związane. Uwielbiam też testować nowe przepisy, mikstury i bogactwa medycyny naturalnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *