Piwo jest niezmiernie popularnym napojem wyskokowy w naszym kraju. Zwolennicy piwa znajdują wiele korzyści w jego codziennym spożywaniu, jednak lista potencjalnych zagrożeń jest bardzo długa. Sprawdź czy warto ryzykować.
Skutki picia piwa codziennie
Piwo utożsamiamy z tym rodzajem alkoholu, który jest najmniej szkodliwy. Jego spożywanie nie pozostaje jednak bez znaczenia dla naszego organizmu. W gruncie rzeczy, pijąc piwo spożywamy ten sam alkohol znajdujący się w wódce czy winie, ale w niższym stężeniu. Chociaż systematyczne spożywanie piwa może mieć pozytywne skutki, to jednak może to prowadzić do poważnych problemów w postaci uzależnienia i pogorszenia stanu zdrowia.
Codzienne picie piwa wieczorem
Wiele osób kieruje się podejściem, że wypicie jednego czy dwóch piw wieczorem niczego nie zmienia, a wręcz pomaga w zaśnięciu. Nic bardziej mylnego !
Chociaż po spożyciu alkoholu stajemy się senni, to wcale nie oznacza to lepszego snu. Na krótko po wypiciu piwa zwiększa się wydzielanie adenozyny, czyli substancji decydującej o tym, że chce się nam spać. Niestety po przespaniu kilku godzin jej ilość gwałtownie spada, co skutkuje przebudzaniami i sprawia, że sen jest mniej regenerujący. Codzienne picie piwa wieczorem sprawia więc, że jesteśmy niewypoczęci i funkcjonujemy mniej efektywnie kolejnego dnia po przebudzeniu.
Negatywne skutki picia piwa
Na co więc szkodzi codzienne picie piwa ? Niestety dla miłośników piwa, lista niepożądanych skutków wygląda bardzo groźnie:
- Może powodować odwodnienie organizmu – chociaż wydaje się świetnym sposobem na ugaszenie pragnienia, to piwo powoduje zupełnie odmienny efekt. Dostarczony do organizmu alkohol sprawia, że organizm próbuje się go pozbyć, tracąc przy tym dodatkowe zasoby wody.
- Butelka piwa to z reguły ponad 200 kcal – można więc uznać je za wysoko kaloryczne i szukać w nim przyczyny przybierania na wadze. Bardzo charakterystyczne dla spożywania dużej ilości piwa jest również powstawanie tzw. „brzucha piwnego”.
- Ma wysoki indeks glikiemiczny, dlatego ma negatywny wpływ na pracę trzustki.
- Może prowadzić do niewydolności wątroby, a nawet jej marskości. Picie dużej ilości piwa może również niszczyć florę bakteryjną jelita grubego.
- Zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór – przeprowadzone w ostatnich latach badania bardzo często wskazują alkohol jako winowajcę powstawania nowotworów. Najczęściej mówimy tutaj o raku gardła, przełyku i jamy ustnej.
- Sprawia, że wyglądamy na wiecznie zmęczonych i niewyspanych – nieustanne dostarczanie alkoholu do organizmu spowoduje, że twarz będzie napuchnięta, a pod oczami pojawią się tzw. „wory”.

Lista wydaje się bardzo długa jak na specyfik który znajdziemy w każdym makiecie, jednak to nie wszystko. Do potencjalnych, negatywnych skutków codziennego picia piwa należy również zaliczyć dolegliwości psychiczne:
- Regularnie spożywane prowadzi do uzależnienia – to aspekt, który jest z reguły pomijany przez osoby spożywające omawiany trunek. Niska zawartość alkoholu często sugeruje nam brak ryzyka związanego z uzależnieniem, jednak to nie prawda. W gruncie rzeczy jest dokładnie odwrotnie, a mniejsza „moc” sprawia, że łatwiej sięgać nam po piwo częściej i we większych ilościach.
- Podwyższa ryzyko depresji – jak sugerują badania, to bardzo częsty problem osób spożywających piwo.
- Problemy z motywacją i wydajną pracą umysłową – przy regularnym spożywaniu piwa można odnotować brak chęci do jakichkolwiek dodatkowych działań i poświęcania czasu na swoje pasje. Koncentracja również będzie stała na dużo niższym poziomie, co będzie skutkowało częstym gubieniem wątku i zamyśleniem.
- Ogólne zmęczenie organizmu – nieustanne spożywanie alkoholu musi mieć odzwierciedleniem w naszej energii życiowej i wyglądzie
Pozytywne skutki picia piwa
Mimo opisanych powyżej niebezpieczeństw, piwo pod kilkoma względami jest bardzo przydatnie dla naszego organizmu:
- Pozytywnie wpływa na pewność siebie i kreatywność – badania potwierdzają, że małe ilości alkoholu w naszym organizmie sprawiają, że nasza kreatywność wzrasta. Zyskuje również samoocena i pewność siebie, co w niektórych sytuacjach może być bardzo pomocne u nieśmiałych osób – oczywiście to nie rozwiązuje problemu a jedynie go ukrywa.
- Jest dobre na kości – regularne picie piwa powoduje zwiększenie twardości naszych kości.
- Zapobiega cukrzycy typu 2 – spożywanie piwa w nieznacznych ilościach sprawi, że ryzyko zachorowania na cukrzyce drastycznie spada.
- Dobrze wpływa na skórę i włosy – udowodniono, że piwo wspomaga działanie witaminy E, która wpływa na wygląd naszej skóry i włosów.
- Chroni przed chorobami serca – czerwone wino jest od lat polecane jako profilaktyka przed chorobami układu krwionośnego. Jak pokazują niedawne badania, również spożywane regularnie piwo może zmniejszyć ryzyko choroby o prawie 50%.
- Jest dobre na wzrok – spożywanie maksymalnie jednego piwa dziennie ma potwierdzone działanie w zapobieganiu powstawania zaćmy.
- Obniża ciśnienie krwi – piwo powoduje, że ciśnienie krwi w naszym organizmie spada. Może być więc środkiem zapobiegawczym przed poważnymi chorobami towarzyszącymi nadciśnieniowcom.
Zwolennicy i przeciwnicy piwa z pewnością znajdą jeszcze wiele argumentów świadczących o szkodliwości i zaletach jego picia. Powyżej przestawiłem najistotniejsze w moim odczuciu.
Czy codzienne picie piwa to alkoholizm ?
Jak już zostało wspomniane powyżej – codzienne picie piwa może prowadzić do bardzo niebezpiecznych chorób. Wszystkie pozytywne skutki jego spożywania powinny być traktowane jako ciekawostka, a nie droga do osiągniecia zdrowia psychicznego i fizycznego.
Ważne aby regularne spożywanie piwa nie stało się dla nas rutyną dnia codziennego – wtedy, prędzej czy później staniemy się niewolnikami tego popularnego trunku i zaczniemy szukać wysokoprocentowych opcji. Pamiętaj więc, że nawet wypijanie jednego piwa dziennie może powodować ogromne problemy w Twoim życiu. Również zrobienie sobie jednego czy dwóch dni przerwy od naszego cyklu niczego nie zmienia – wciąż jest to regularne picie, które prowadzi do alkoholizmu.
Najlepszym rozwiązaniem będzie sporadyczne spożywanie piwa w niedużych ilościach – wtedy powinniśmy doświadczyć większości korzyści których dostarcza i jednocześnie uniknąć negatywnych skutków.