Plastik konopny - co to jest ?

Plastik konopny – co to jest ?

Plastik konopny to lekko niefortunne określenie, gdyż nie ma on wiele wspólnego z plastikiem który jako pierwszy przychodzi nam do głowy. Jest to jednak jego idealna alternatywa – bioplastik.

Plastik konopny jest w pełni biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska a przy tym charakteryzuje się znakomitą wytrzymałością. Wytwarza się go z włókien konopi przemysłowych. Może się wydawać, że to melodia przyszłości, bo jak wytwarzać plastik z rośliny ? Otóż już w 1941 firma Ford wytwarzała elementy do swoich samochodów z plastiku konopnego, twierdząc przy tym, że takie elementy są ponad dwa razy bardziej wytrzymałe niż zwykły plastik. Dziś możemy zaobserwować powrót niektórych producentów aut do takiego rozwiązania, jednak na minimalną skalę.

produkcja plastiku konopnego

Wytwarzanie bioplastiku nie jest drogie, co więcej nie potrzeba do tego bardziej skomplikowanych maszyn niż te używane do produkcji klasycznego plastiku. Plastik konopny powstaje z celulozy zawartej w konopi przemysłowej, z której w procesie obróbki wyodrębniane są określone składniki umożliwiające stworzenie tak twardego materiału.

Można się więc zastanowić dlaczego plastik konopny nie stanowi najpopularniejszego rozwiązania. Otóż jak zawsze chodzi o politykę i pieniądze. Stany zjednoczone są jednym z największych producentów plastiku na świecie i zwyczajnie nie opłaca się im stawiać na bardziej ekologiczne, tańsze rozwiązanie, w związku z czym jego rozwój jest hamowany.

Myślę, że kolejnym aspektem jest negatywne postrzeganie tej rośliny przez ludzi i rolników którzy mogli by ją uprawiać. Konopia przemysłowa nie ma właściwości psychoaktywnych jednak traci przez złą sławę konopi indyjskich jaka jest kreowana przez media.

  Charakter pisma a inteligencja - Co pismo mówi o człowieku ?

Plastik konopny – materiał przyszłości

Wydaje się, że zaczynamy dostrzegać potencjał tej rośliny – w ostatnich latach można zauważyć znaczące zwiększenie uprawy konopi w wielu krajach, w tym w Polsce. Część dużych firm wprowadza ten rodzaj bioplastiku do procesów produkcyjnych. Dobrym przykładem będzie tutaj firma LEGO produkująca znane na całym świecie klocki, która zobowiązała się całkowicie wyparcie plastiku sztucznego kosztem tego biodegradowalnego. Trudno się dziwić bo oprócz oczywistych korzyści ekologicznych, firmy decydujące się na taki krok mogą dużo zyskać w oczach potencjalnych klientów.

Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem konopi przemysłowych. Ilość zastosowań tej rośliny a przy tym ekologiczność to idealne rozwiązanie, szczególnie teraz gdy świat nie radzi sobie z problem zbyt dużej ilości śmieci. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i rośnie stosunkowo szybko. Opisany wyżej plastik konopny to tylko jedno z zastosowań konopi. Z powodzeniem można je wykorzystywać do produkcji włókien, idealnie nadają się oczyszczania zanieczyszczonych gleb np. przez przemysł. Możemy z nich również budować ekologiczne i oddychające konstrukcję budynków. Nieoceniony może być też wpływ tej rośliny na nasze zdrowie – już samo spożywanie nasion konopi dostarcza organizmowi nienasyconych kwasów tuszowych i witaminę E, natomiast olejek wytwarzany z takich nasion posiada liczne właściwości lecznicze i jest używany w medycynie. To już jednak materiał na kolejny wpis.

sklep myslczlowieku

About Daniel Nurek

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

  Częstotliwość 528 Hz - wibracja miłości na skali Solfeggio

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *