Toksyczność tui

Czy tuje są toksyczne i niebezpiecznie dla zdrowia ?

Tuje są bardzo często wykorzystywane jak krzewy ozdobne w naszych ogrodach lub na cmentarzach (stąd określenie tuje cmentarne). Trudno się temu dziwić bo roślina prezentuję się naprawdę przyjemnie dla oka. Soczysta zieleń i podłużny kształt to cecha charakterystyczne tej rzekomo szkodliwej dla naszego organizmu rośliny. Czy faktycznie iglak tak rozpowszechniony i spotykany na każdym kroku może nieść za sobą jakieś ryzyko ?

Toksyczność tui

Tak, tuje są toksyczne. Zawierają one trującą substancję tujon, której przyjęcie odpowiedniej dawki wpływa destrukcyjnie na nasz organizm. Po przedostaniu się do naszego organizmu tujon może powodować: wymioty, biegunkę, bule brzucha i głowy, a nawet uszkodzenie naszych organów wewnętrznych. Kontakt tej substancji z naszą skórą również może powodować skutki oboczne w postaci występowania wysypki lub podrażnienia w danym miejscu. Olejki eteryczne które wytwarza tuja także mogą oddziaływać na człowieka kiedy są produkowane w dużej ilości podczas kwitnienia.

Pojawiają się również teorie, że tuje są toksyczne dla środowiska lub zwierząt. Według nich tuje rozpowszechniają choroby grzybowe w glebie, natomiast opary odstraszają owady np. pszczoły. Niestety nie ma badań w tym temacie więc, nie można stwierdzić jednoznacznie czy to faktycznie prawda.

Trujące ale nie niebezpieczne

Prawda o trujących właściwościach tui nie jest jednak tak przerażająca jak może się wydawać. Oczywiście wszystko napisane wyżej jest prawdą, a trujące właściwości tych krzewów są znane powszechnie od dawna. Tak naprawdę aby doszło do zatrucia tujonem, musielibyśmy spożyć naprawdę duże ilości tej rośliny. W praktyce oznaczało by to objadanie się gałęziami lub np. zrobienia z nich zupy. Jak wiadomo takie praktyki nie są stosowane, dlatego nie słyszymy o przypadkach zatrucia tymi efektywnymi drzewkami. Tak samo trujący jak tujon jest np. olejek golteriowy który znajdziemy w niektórych pastach do zębów, więc może to obrazować jak wiele tui musimy przyjąć do organizmu aby nastąpiło zatrucie.  Toksyczność tego drzewka ozdobnego nie jest ewenementem – wiele roślin nas otaczających zawiera substancję toksyczne (np. cis, mak polny lub jałowiec ).

  Linia dzieci na dłoni czy na nadgarstku? Jak odczytywać?

Jeżeli więc w Twoim ogrodzie znajdują się tuje to nie musisz się nimi przejmować o ile nie planujesz przyrządzić z nich obiadu. Trudno powiedzieć dlaczego do tego krzewu została doczepiona taka teoria. Możliwe, ze jego spadająca popularność w Niemczech, a rosnąca w Polsce dało pewnym ludziom do myślenia. Podkreślę zatem – toksyczność tui nie jest niebezpieczna. Standardowo zapraszam do zostawienia własnej opinii w tej kwestii.

About Daniel Nurek

sklep myslczlowieku

Nazywam się Daniel Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

1 komentarz do “Czy tuje są toksyczne i niebezpiecznie dla zdrowia ?”

  1. Dużo biegam. Kilka lat temu dostawałem ogromne duszności. Działo się to na przełomie marca i kwietnia. Jak się potem dowiedziałem to jest u nas okres pylenia tego świństwa. W końcu karetka zabrała mnie do szpitala specjalistycznego. Nie mogłem wziąć ani wdechu ani wydechu (dostałem paraliż dróg oddechowych). Wpakowali mi jakiś cholerny zastrzyk w dupę. Wybadali mnie jak tylko potrafili. Opinia kilku specjalistów: “A pan, to nie wiemy czemu tu trafił. Zdrowszego pacjenta nigdy nie mieliśmy. Wszystkie wyniki idealne. Kompletne 0 stanów zapalnych. Każdy ma choć trochę a u Pana kompletnie nic. Może to alergia”. Zauważyłem, że zawsze dusi mnie w tych samych miejscach. Obserwowałem, co rośnie w pobliżu. Okazało się, że to było bliskie sąsiedztwo “lasów” Thuj. Z tego powodu, w odpowiednim czasie, zrobiłem sobie badania alergiczne i okazało się, nie mam żadnych alergii a Thuja to nie alergia tylko toksykologia. Pani “doktor” dokładnie wiedziała, że Thuje są toksyczne ! Zacząłem czytać w tamtych czasach o tym co zawierają Thuje. Wtedy odkryłem, że pylą w tym okresie i że wchodzą w reakcje krzyżowe z salicynami (np. Oregano). Teraz unikam ich w tym okresie oraz salicylanów w diecie. Duszności się skończyły. Moja matka, po długich namowach, pozwoliła wyciąć mi to świństwo z ogrodu (miała tylko 3 sztuki). Powiedziała, że sama zajmie się usunięciem resztek. Gołymi rękami wynosiła resztki, które zostały. Dostała potężny obrzęk dłoni. Nikt mi nie powie, że te rośliny nie są niebezpieczne dla zdrowia. THUJE SĄ TOKSYCZNE I TO BARDZO MOCNO ! Ps. Odkryłem jeszcze jedno. Wszystkie informacje na ten temat w wyszukiwarce Google w cudowny sposób pojawiają się dopiero po kilkunastu stronach przewijania a w niedługim czasie znikają. Tu trafiłem dzięki DuckDuckGO. Zdążyłem się jeszcze doszukać informacji pewnej aptekarki. Na jej stronie, miała napisane, że Thuje działają szkodliwie na organizm długoterminowo. Niestety z jakiegoś powodu usunęła tą informację. Lista chorób, które wymieniała była bardzo długa. Było tam o szkodliwym wpływie na układ nerwowy oraz na skórę i narządy rodne.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *