Toksyczność tui

Czy tuje są toksyczne i niebezpiecznie dla zdrowia ?

Tuje są bardzo często wykorzystywane jak krzewy ozdobne w naszych ogrodach lub na cmentarzach (stąd określenie tuje cmentarne). Trudno się temu dziwić bo roślina prezentuję się naprawdę przyjemnie dla oka. Soczysta zieleń i podłużny kształt to cecha charakterystyczne tej rzekomo szkodliwej dla naszego organizmu rośliny. Czy faktycznie iglak tak rozpowszechniony i spotykany na każdym kroku może nieść za sobą jakieś ryzyko ?

Toksyczność tui

Tak, tuje są toksyczne. Zawierają one trującą substancję tujon, której przyjęcie odpowiedniej dawki wpływa destrukcyjnie na nasz organizm. Po przedostaniu się do naszego organizmu tujon może powodować: wymioty, biegunkę, bule brzucha i głowy, a nawet uszkodzenie naszych organów wewnętrznych. Kontakt tej substancji z naszą skórą również może powodować skutki oboczne w postaci występowania wysypki lub podrażnienia w danym miejscu. Olejki eteryczne które wytwarza tuja także mogą oddziaływać na człowieka kiedy są produkowane w dużej ilości podczas kwitnienia.

Pojawiają się również teorie, że tuje są toksyczne dla środowiska lub zwierząt. Według nich tuje rozpowszechniają choroby grzybowe w glebie, natomiast opary odstraszają owady np. pszczoły. Niestety nie ma badań w tym temacie więc, nie można stwierdzić jednoznacznie czy to faktycznie prawda.

Trujące ale nie niebezpieczne

Prawda o trujących właściwościach tui nie jest jednak tak przerażająca jak może się wydawać. Oczywiście wszystko napisane wyżej jest prawdą, a trujące właściwości tych krzewów są znane powszechnie od dawna. Tak naprawdę aby doszło do zatrucia tujonem, musielibyśmy spożyć naprawdę duże ilości tej rośliny. W praktyce oznaczało by to objadanie się gałęziami lub np. zrobienia z nich zupy. Jak wiadomo takie praktyki nie są stosowane, dlatego nie słyszymy o przypadkach zatrucia tymi efektywnymi drzewkami. Tak samo trujący jak tujon jest np. olejek golteriowy który znajdziemy w niektórych pastach do zębów, więc może to obrazować jak wiele tui musimy przyjąć do organizmu aby nastąpiło zatrucie.  Toksyczność tego drzewka ozdobnego nie jest ewenementem – wiele roślin nas otaczających zawiera substancję toksyczne (np. cis, mak polny lub jałowiec ).

Czytaj też:  Częstotliwości solfeżowe - uzdrawiające dźwięki

Jeżeli więc w Twoim ogrodzie znajdują się tuje to nie musisz się nimi przejmować o ile nie planujesz przyrządzić z nich obiadu. Trudno powiedzieć dlaczego do tego krzewu została doczepiona taka teoria. Możliwe, ze jego spadająca popularność w Niemczech, a rosnąca w Polsce dało pewnym ludziom do myślenia. Podkreślę zatem – toksyczność tui nie jest niebezpieczna. Standardowo zapraszam do zostawienia własnej opinii w tej kwestii.

About Daniel Nurek

Daniel NurekNazywam się Danie Nurek i jestem absolwentem Historii, który ciągle uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Intrygują mnie nieznane kultury i sprawy niewyjaśnione, dlatego lubię pisać o rzeczach które innym wydają się dziwne lub wręcz nierealne. Uważam, że ciało i dusza człowieka skrywają przed nami wiele sekretów, które nieustannie staram się poznawać.

Podziel się opinią