Nie ma na świecie ani jednego człowieka, który nigdy nie doświadczył stresu. Niekiedy jednak napływ bodźców jest tak duży, że z trudem przychodzi pokonywanie kolejnych wyzwań. Jeśli i Ty czujesz nadmiernie obciążenie – wykonaj proste i miarodajne testy psychologiczne. Skłonią cię one do chwili refleksji nad własną psychiką i zachęcą do ujęcia pomocnej dłoni terapeuty, który wesprze Cię na drodze pokonywania nadmiernego obciążenia stresem.
Czy stres może być niebezpieczny?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na bodźce dochodzące z zewnątrz. Dostrzegając zagrożenie, wydzielane są kortyzol i adrenalina przygotowujące ciało do obrony lub ucieczki. Niestety codzienne obowiązki zawodowe i rodzinne w społeczeństwach wysoko rozwiniętych bardzo często powodują, że pojawia się niewspółmierność pomiędzy realnym zagrożeniem a reakcją na nie. Przez to wizja utraty pracy, separacja czy uzyskanie złych wyników z egzaminu mogą doprowadzić do spadku nastroju, załamania nerwowego, a nawet depresji.
Pomocne w redukowaniu napięć są techniki relaksacyjne i regularna aktywność fizyczna. Jeśli jednak czynniki wywołujące stres napływają jednocześnie z wielu kierunków, pokonanie ich stanowić może nie lada wyzwanie. Jeśli w porę stres nie zostanie opanowany, wywołać może szereg niekorzystnych konsekwencji nie tylko dla psychiki, ale też dla zdrowia fizycznego. Mowa tu m.in. o nadciśnieniu tętniczym, wzmożonym napięciu mięśniowym, dolegliwościach gastrycznych, bólach głowy i osłabieniu.
Testy psychologiczne online DASS 21 – ocena zakresu zaburzeń
Sygnałem alarmowym, że zmagasz się z silnym stresem, jest ciągłe uczucie lęku i przeciążenia. Możesz mieć wręcz wrażenie, że codzienność cię przytłacza, a Ty nie jesteś w stanie podołać wszystkim obowiązkom. Narzędziem, które pozwoli Ci lepiej przyjrzeć się własnej kondycji psychicznej, są testy psychologiczne.
Jednym z nich jest test DASS 21. Jego wykonanie da Ci ogólną orientację na temat tego, jaki jest w twoim przypadku zakres dolegliwości stresowych, lękowych czy depresyjnych (od normalnego po bardzo poważny). Nie uzyskasz informacji na temat nasilenia zaburzenia, ponieważ to jest zadaniem terapeuty. Choć więc test DASS 21 nie jest narzędziem diagnostycznym – stanowi wartościową pomoc przy podejmowaniu decyzji, czy zaburzenia na tle nerwowym, których doświadczasz, wymagają pomocy psychologa.
Czasami może się wydawać, że każdy ma podobne wyzwania, każdy zmaga się z identycznymi trudnościami i każdy tak samo się stresuje. Sposób radzenia sobie z czynnikami stresującymi jest jednak kwestią indywidualną. To właśnie dlatego możesz spotkać się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia, czy wręcz zarzutem, że nadmiernie się wszystkim przejmujesz, że pozwalasz sobie na to, by lęk zdominował twoją codzienność. Niestety może to doprowadzić do rezygnacji ze skorzystania z pomocy terapeuty, w efekcie czego poziom stresu, lęku czy depresji będzie się nasilać, coraz bardziej zakłócając normalne funkcjonowanie.
Testy psychologiczne online Holemes-Rahe – ocena obciążenia stresem
Im więcej stresu doświadczasz każdego dnia, tym trudniej jest Ci sobie z nim poradzić. Nie wynika to z Twojej niedojrzałości emocjonalnej czy braku odporności, ale naturalnego funkcjonowania organizmu. To dlatego układowi immunologicznemu trudnej jest zwalczyć infekcję, jeśli zmaga się dodatkowo z innymi chorobami współtowarzyszącymi. Psychika, podobnie jak ciało, przy nadmiernym obciążeniu przestaje funkcjonować efektywnie. Mało tego! Nadmiar stresu może wywołać dodatkowe (dotąd niewystępujące) zaburzenia psychiczne oraz fizyczne.
Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakiego obiektywnego obciążenia stresem doświadczasz. Przydatnym do tego narzędziem jest test Holmes-Rahe, który bada, jak wiele w ciągu minionego roku wystąpiło w Twoim życiu.
Nie jest to jednak narzędzie diagnostyczne. Test Homes-Rahe bada obiektywne czynniki stresogenne. Wiele spośród nich może jednak nie wywoływać w Tobie lęku, podczas gdy u innych powoduje atak paniki. Sposób reagowania na określone wydarzenia zależy od wielu czynników, w tym od trybu życia i wsparcia, jakiego udzielają Ci najbliżsi. Nawet więc wysoki wynik w teście nie jest jednoznaczny z koniecznością rozpoczęcia psychoterapii. Jeśli jednak czujesz nadmierne obciążenie stresem, masz wrażenie, że coraz gorzej radzisz sobie z nerwami i test to dodatkowo potwierdzi – warto sięgnąć po radę psychologa, który przeanalizuje czy i jakiej pomocy potrzebujesz.
Bibliografia.
- E. Gajda, A. Biskupek-Wanot, Stres i jego skutki, http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/6229/8_Gajda_Biskupek-Wanot_Aktywnosc.pdf, dostęp: 5.09.2022 r.